به گفته یک مقام جمهوری اسلامی، تازه‌ترین ارزیابی درباره شاخص شکاف جنسیتی نشان می‌دهد که در بین ۱۴۴ کشور جهان، ایران در رده ۱۴۰ قرار دارد.
این خبر را لیلا فلاحتی، مدیرکل بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده است.
بنابر همین گزارش، تنها چهار کشور چاد، سوریه، پاکستان و یمن در رتبه‌های پس از ایران واقع شده و وضعیت برابری جنسیتی در آنها بدتر از ایران است.
یک مقام معاونت زنان ریاست جمهوری ایران اعلام کرد که رتبه ایران در شاخص شکاف جنسیتی در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۴۰ از میان ۱۴۴ کشوراست.
لیلا فلاحتی مدیرکل بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین دلیل رتبه پایین‌تر عربستان سعودی نسبت به ایران در این شاخص را نرخ مشارکت اقتصادی بیشتر زنان و تعداد بیشتر نمایندگان زن مجلس در این کشور دانست.
خانم فلاحتی روز شنبه ۲۳ دی در گفت‌وگو با خبرگزاری ا
تصادف عمدی یک موتورسوار با دختر دوچرخه سوار قمی

یک موتور سوار یکشنبه 8 ژانویه در قم به طور عمد به یک دختر دوچرخه سوار تصادف کرد و باعث آسیب دیدگی شدید او شد. به گزارش سایت «قم اسپورت» بعد از ظهر یکشنبه در خیابان خاکفرج قم ، یگ موتور سوار به صورت عمد از پشت با یک دختر دوچرخه سوار تصادف می‌کند. این دختر هم تعادل خود را از دست می‌دهد و از ناحیه صورت و سر به شدت آسیب می‌بیند.
بنا بر این گزارش، این دختر درباره حا
برای نخستین بار زنان در عربستان سعودی مجاز به حضور در استادیوم ورزشی برای شاهد یک مسابقه فوتبال حرفه‌ای هستند. این رویداد، با واکنش کاربران ایرانی در فضای مجازی روبرو شده که به گفته برخی از آنها، ایران اکنون «تنها کشوری» که به زنان اجازه تماشای فوتبال نمی دهد.
زنان سعودی روز جمعه در استادیوم ملک فهد در ریاض شاهد بازی دو تیم الاتحاد و الهلال هستند. باشگاه های فوتبال با صدور اطلاعیه هایی از زنان و

احسان محمدی، تحلیلگر امور اجتماعی در ایران با اشاره به گام‌های بلند تغییرات مثبت اجتماعی در پادشاهی عربی سعودی، به مسئولان ایرانی تبدیل پادشاهی سعودی به آرزوی جوانان ایرانی سخن گفت.
این تحلیلگر ایرانی در یادداشتی که روز چهارشنبه 20 دی 1396 در پایگاه عصر ایران منتشر کرد در آن به نتایج و تحولات اجتماعی مثبت چشم‌انداز سعودی 2030 که تحت رهبری شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی اجرا
زن ناشناسی که در مشهد یک تنه در مقابل صف یگان ضدشورش ایستادگی می‌کند و فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» سر می‌دهد، و زنی که جلوی دانشگاه تهران، حجاب خود را به صورت پرچم اعتراض بالای سرش به احتزاز درآورده، به سمبل جنبش جوانان سکولار ایران علیه حزب الله و حکومت سوریه و حماس تبدیل شده‌اند.
«فاکس‌نیوز» در تفسیری در باره واکنش رسانه‌های آمریکا به تظاهرات ضدحکومتی در ایران، می‌نویسد در تمام ویدیو‌هائی که در رس
اتهام پزشک ایرانی در کانادا: تعرض جنسی به ۹ زن
یک پزشک ایرانی‌تبار ۵۱ ساله در شهر وینیپگِ کانادا به اتهام تعرضی جنسی به حداقل ۹ زن توسط پلیس دستگیر شد. دکتر امیر هوشنگ مظهری‌روش که به «دکتر امیر رَوِش» معروف بود با شكايت ۹ زن بین سنین ۱۹ تا ۶۹ مواجه است که از سال ۲۰۱۳ تا همین ماه گذشته با او برخورد داشته‌اند.

قضیه از جایی شروع شد که دختری ۱۹ ساله در روز ۱۹ اکتبر با مراجعه به پلیس وینیپگ علیه دکتر مظهری‌روش شکایت کرد. این دختر گفته بود دکتر
اعتراض یک خبرنگار به آزار جنسی در مراسم خاکسپاری محسن حججی با سکوت حاضران روبرو شد. این موضوع بحث‌های متفاوتی را در شیوه برخورد با آزار جنسی در فضای مجازی مطرح کرد؛ از دعوت به سکوت تا حمایت از اعتراض.
دویچه وله نوشت: افراد مختلف شیوه‌های متفاوتی را برای مواجهه با آزار جنسی انتخاب می‌کنند؛ اما در بسیاری موارد کسانی که به صراحت از آزار جنسی سخن می‌گویند، مورد نکوهش و سرزنش قرار می‌گیرند.
در بسیار
"خیلی دلم می‌خواست در دولت دوازدهم سه زن را به عنوان وزیر معرفی کنم، افرادش را هم در نظر گرفته بودم، جایگاه‌هایشان هم در نظر گرفته شده بود که نشد. ان شاء‌الله در دوره‌های بعد و فرصت‌های بعد این مسأله جبران می‌شود."
این جمله را امروز حسن روحانی، در مجلس و در دفاع از وزرایی بر زبان راند که برای کسب رای اعتماد معرفی کرد. منظور از بیان آن، قاعدتا "توضیح" علت معرفی نشدن وزیر زن بود، در حالی که بعید ا
زن و حرکت ملی آزربایجان / بولود مرادی

الف: حرکت ملی/شعور جمعی و زن
شعور متعارف یا خرد جمعی٭ در جامعه ی کنونی آشکار و پنهان هر نوع جنبش جمعی را امری جنسیت زده مینمایاند. سیستمی که هم ایدئولوژی حکومتش جنسیتگرا، و مبتنی بر تفکیک دقیق جنسیتی باشد؛ هم کلیت تاریخی و مؤلفه های هژمونیک و سنتی_مردمش جنسیت_محور باشد، طبعن تمام جهانبینی خو را هم به تقابل عناصر ساختارشناختی زن/مرد فرو میکاهد؛ حرکتهای جمعی را ام
تجاوز گروهی به دختر پاکستانی در انتقام از تجاوز برادرش به یک دختر
ریش سفیدان یک روستا در پاکستان، برای مجازات فردی که به یک دختر نوجوان تجاوز کرده بود، دستور دادند که به خواهر نوجوان او در ملاء عام تجاوز گروهی شود.
به گزارش منابع محلی، اعضای خانواده های هر دو دختر در این تصمیم گیری دخیل بوده اند و در پی آن، خواهر فرد متجاوز در حضور والدین خود و سایر اعضای دهکده مورد تجاوز قرار گرفته است.
با این حال، مادران هر دو دختری که مورد تجاوز قرار گرفته اند، بعدا با حضو
تورکمن دیلی نینگ لینگوئیستیک دوغروسیٛندا الیپبیی یازو فورماسی | خوجه نفس نیوز ☮ ХОДЖАНЕПЕС новести ☮ HOJANEPES news
د. خانگلدی اونق: (فارسچا – توٚرکمنچه) معضّلی با اشکال "ائـ /ы - y/" و "ه-اِ/ائـ/" در روش نوشتاری حروف توٚرکی – توٚرکمنی؛ (کالبد شناسی) چاکنای، دهانه‌ی حنجره، گلوتز؛ Glottis، Vacknay: Vake: - واکه، مصوت، حرف صدادار (در انگلیسی): a و e و i و o و u و گاهی  y... الیپ بی گلیشیگینده ایلکینجی گؤزاؤنگوٚنه…
ورود دولت ایران به پرونده قاچاق زنان در این کشور

مدیرکل دفتر بررسی‌های امور حقوقی معاونت امور زنان و خانواده ایران از ورود دولت برای جلوگیری از قاچاق زنان در این کشور خبر داد.
اشرف گرامی‌زادگان، مدیرکل دفتر بررسی های امور حقوقی معاونت امور زنان و خانواده ایران در گفتگو با خبرگزاری «ایلنا» اعلام کرد: در زمینه جلوگیری از قاچاق زنان ورود پیدا کرده‌ایم و در این زمینه پیشنهاداتی به قوه قضاییه ارائه داده‌ایم.
وی ای
تغيير جايگاه زنان در تركيه تحت رهبري آك پارتي از سال 2002 باينسو

ترجمه به فارسي و نشر از سوي سايت "فرصت امروز"
توضيح از علي رضا اردبيلي: تركيه امروز، مسلما نه آلمان است و نه ژاپن يا سوئد. اما اين كشور، مدتهاست كه ديگر، تركيه قرن بيستم دوران حاكميت كماليستها هم نيست. سالهاست كه تركيه همزمان با بهبود موقعيت خود در مقياس جهاني، اينجا و آنجا مغضوب اين و آن كشور غربي قرار مي گيرد. در اين روزها كه تنش زيادي مابين چند كشور اروپايي و
توهین خامنه ای به شعور زنان

رهبر حکومت جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۲۹ اسفند ماه در سخنانی به مناسبت ولادت دختر پیامبر اسلام که در ایران با عنوان روز مادر گرامی داشته می‌شود، به انتقاد از نگاه غربی به زنان پرداخت و گفت: مرد و زن از جهاتی تفاوتی با هم ندارند، اما از جنبه‌هایی همچون وظایف در اداره زندگی با هم متفاوتند.
منظور علی خامنه ای محدود کردن زنان به حوزه خصوصی توسط اقتدار حاکم و جام
مختصری در باره ی هشت مارس و روز جهانی زن.
زنان در تاریخ معاصر ایران بعد از مشروطیت در چه وضعتی بسر می بردند، تفاوت حقوق زن در قوانین کشورهای متمدن با قوانین اسلامی در ایران چیست، ایا می توان از حقوق زنان در شریعت اسلامی وسنت دینی دریافت غیر سنتی داشت؟ با توجه به این که عده ای سعی دارند تعریفی مدرن از اسلام مدرن ارائه دهند که با دنیای متمدن سازگارمی تواند باشد، آیا به تصور شما این امکان پذیر است،
8 مارس و جایگاه زن در اندیشه و در فعالیت های میدانی فعالان ملی/ حسن کریمزاده

به مناسبت 8 مارس روز جهانی زن با ذکر اسناد خواهیم پرداخت به ارزش و جایگاه زن : در اندیشه و در خلق آثار ادبی در فعالیت های میدانی و در زندگی عملی و عینی عباس بی لسانی )این نوشته و اسناد عینا از “میللی حرکتین قیزیل کیتابی”نقل میشود و با ذکر منبع کپی و انتشار برای هر شهروند آزربایجان جنوبی آزاد و همچنین توصیه میشود) برای 8 مارس جمله نویسی و انشا خوانی زیادی از طرف
وفالی قیزلاردان آز یازیریق آز/ حسن کریمزاده

بو یازی 8 مارس مناسیبتیله تویمدا آیاغ گوتوروب "یاللی" گئدن دوستوم سیامک بیین اوزو و قئیرتلی خانیمینا تقدیم اولونور) حقیقت اول در کنار روایت تاریخ روایتهای وجود دارد که همین الان هم علاقمندان با اندک تحقیقی می توانند ماهیت حقیقت را مشاهده و کشف کنند، پیرزنان و پیرمردانی که بنده هم افتخار مصاحبت با آنها را داشتم می گویند که در بحبوحه جنگ جهانی اول روس ها آزربایجان
از این پس می‌شود زنان روس را کتک زد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، اصلاح قانونی جنجال برانگیز را امضا کرد که طی آن، خشونت خانگی دیگر جرم شناخته نمی‌شود و مجازات آن هم تخفیف می‌یابد.
این اصلاحیه که روز سه‌شنبه 7 فوریه در دو مجلس روسیه تصویب شد و در همان روز به امضای پوتین رسید، جنجال بزرگی آفرید. منتقدان می‌گویند این اصلاحیه، پیامی غلط در کشوری است که بنا بر برخی آمارها، هر 40 دقیقه، یک زن در آن
محکومیت دو ایرونی در یکی از بزرگترین پرونده‌های تجاوز جنسی در سوئد
دو ایرانی ثروتمند و شناخته‌شده ساکن سوئد که با خوراندن مواد روانگردان به دختران نوجوان به آنها تجاوز کرده و ده‌ها هزار فیلم و عکس از قربانیان خود تهیه کرده بودند، به زندان محکوم شدند.
به گزارش روزنامه پرتیراژ اکسپرسن چاپ استکهلم، یک رستوران‌دار و یک جوان ایرانی به جرم تجاوز به دختران نوجوان و دانش‌آموز سوئدی، به 6 و 9 سال زندان محکوم شدند. مرد جوان دختران را اغفال کرده و آنها را به آپارتمان مرد
زرینه: شوهرم گفت گوشهایت را می‌برم تا دیگر نتوانی ازدواج کنی
رینه که دو روز قبل هر دو گوشش توسط شوهرش بریده شد، ۲۳ سال دارد. ۱۳ ساله بوده که با پسر عمویش نامزد و بعد از ۷ سال با هم ازدواج کردند.
او اکنون در بیمارستان ابوعلی سینا در شهر مزار شریف تحت درمان است. پزشکان این بیمارستان می‌گویند که پیوند گوش‌های بریده شده او در افغانستان دشوار است.
امیر بریال، خبرنگار بی‌بی‌سی در مزارش شریف به این بیمارستان به دیدار زرینه رفته و با او درباره چگونگی وقوع این حا
عقیم سازی طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی یک فرایند برگشت ناپذیر است که توانایی فرزند آوری را برای همیشه از فرد سلب می کند. در سال‌های اوج اصلاح نژاد، (بین سال های ۱۸۷۰ - ۱۹۴۵) پروژه عقیم‌سازی اجباری و غیرارادی افراد با اهداف گوناگون از جمله بهبود ذخیره ژنتیکی انسان، در بسیاری از نقاط جهان در سطحی وسیع اجرا شد.
در اوایل قرن بیستم، در بسیاری از کشورها ازجمله آلمان، ژاپن و ایالات متحده آمریکا قوانی
توهين صادق زيبا كلام به زنان ترک قشقايی و سکوت فمنیست‌های مرکزگرا

صادق زيباكلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگویی که در برنامه خشت خام با حسين دهباشي داشت در لابلای کلام خود ازلفظ "كولي " براي زنان ترک قشقايی استفاده کرد.
وی با به کار بردن لفظ کولی ها برای تحقیر زنان ترک قشقایی از یکسو به "کولی ها" که دارای سبک ویژه زندگی اجتماعی خود هستند توهین کرد، از طرفی با به کار بردن لفظ کولی به منظور تحقیر زنان ترک قشقایی به
خشونت افسارگسیخته قانونی و علنی حکومت حاکم بر ایران نشانه چیست؟
این واقعیت که قوانین رسمی حاکم بر ایران بی‌توجه به پایه‌ای‌ترین اصول پذیرفته شده‌ی حقوق انسانی دنیا بنا شده و رسما خشونت را در حریم خانواده و فضای عمومی جامعه اشاعه میدهد، نه تنها معنی ناتوانی سیستم حاکم در مدیریت جامعه و تامین امنیت اجتماعی از ابتدای به روی کار آمدن آن است، بلکه به معنی نهادینه شدن اِعمال نظر شخصی و تصمیم یک اقلیت و سلیقه فردی، مذهبی و مرد سالارانه است به جای دانش و قوانین انسان
افزایش کارتن‌خوابی و تن‌فروشی زنان

برخی از مدیران سازمان‌های مردم نهاد در ایران، در نشستی با عنوان «زنان و زندگی روزمره» درباره برخی از آسیب‌های اجتماعی به ویژه در ارتباط با زنان اظهارنظر کردند. یکی از آنها گفته‌ که کارتن‌خوابی و تن‌فروشی زنان روبه افزایش و مایه نگرانی است.
به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو زمانه، نشست زنان و زندگی روزمره روز دوشنبه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه ت

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.