سازمان عفو بین‌الملل طی گزارشی اعلام کرد، گروه‌های شبه‌نظامی “حشد الشعبی” که عمدتا از شیعیان عراق تشکیل شده اند با دریافت تسلیحات نظامی از ایران که در قالب هدیه و یا معامله تامین میشود، “اقدام به جنایت جنگی” می کنند.
این سازمان فرادولتی، در گزارشی که امروز پنج شنبه، ۱۶ دی ماه به قلم پاتریک ویکلن پژوهشگر امور کنترل تسلیحاتی عفو بین‌الملل منتشر شده، می نویسد« شبه‌نظامیان شیعه حشد الشعبی از جنگ‌افزارهایی استفاده می کنند که از طرف سازمان‌های دولتی عراق و یا با اذن و اجازه آن‌ها، به دست آنها رسیده‌است».
این سازمان در گزارش از ایران و برخی کشورهای از قبیل آمریکا، روسیه و چین که سلاح در اختیار عراق قرار می‌دهند خواست بر روند نقل و انتقال، نگهداری و استفاده از این سلاح‌ها نظارت بیشتری بکنند تا این تسلیحات در اختیار شبه‌نظامیان حشد الشعبی قرار نگیرد و برای ارتکاب جنایات جنگی استفاده نشود.
در گزارش این سازمان همچنین آمده است “شبه‎نظامیانی که اکثرا شیعه هستند و در چهارچوب حشد الشعبی فعالیت می‌کنند، اقدام به اعدام غیرقانونی، آدم‌ربایی و شکجنه هزار مرد و نوجوان کرده‌اند. آنها همچنین مقدار قابل توجهی از تسلیحات و مهمات را برای نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بشردوستانه و ارتکاب جنایات جنگی و یا تسهیل ارتکاب جنایت جنگی، به کار برده‌اند بدون آنکه هراسی از مجازات داشته باشند».
به گزارش عفو بین‌الملل از ژوئیه ۲۰۱۴، پیکارجویان حشد شعبی هزاران مرد و نوجوان را به شکل غیرقانونی کشته و یا ربوده و شکنجه کرده است. قربانیان از منازل، محل کارشان، اردوگاه‌های پناهجویان، ایست‌های بازرسی و یا اماکن عمومی ربوده شده‌اند. اگرچه اجساد برخی از آنها بعدا پیدا شده است لیکن با گذشت هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها، کماکان از سرنوشت هزاران نفر از آنان خبری در دست نیست.
لازم به ذکر است که گروه‌های شبه نظامی عراق که عضو ائتلاف «حشد الشعبی» هستند، همراه با شبه نظامیان سپاه پاسداران ایران در سوریه علیه مخالفان نظام این کشور، در حال جنگ و دخالت در امور داخلی این کشور هستند.

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.