پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریمهای ایران را امضا کرد

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.
کاخ سفید روز دوشنبه ۱۵ مرداد با انتشار بیانیه ای خبر داد پرزیدنت دونالد ترامپ فرمان بازگشت تحریم های هسته ای ایران را امضا کرده است.
بر اساس این بیانیه تحریم‌هایی که از ۷ اوت (۱۶ مرداد) علیه ایران اعمال خواهند شد عبارتند از:
* تحریم‌های مربوط به خرید دلار آمریکا توسط حکومت ایران
* تحریم‌های مربوط به تجارت ایران در ازای طلا یا فلزات گرانبها
* تحریم‌های مربوط به فروش، عرضه و تأمین گرافیت، فلزات مثل آلومینیوم و فولاد و صادرات یا نرم‌افزار فرآیندهای صنعتی به ایران
* تحریم‌های مربوط به معاملات خرید یا فروش ریال ایران یا وجوه عمده‌ای که در خارج از ایران بر پایه ریال ایران حفظ می شوند
* تحریم‌های مربوط به خرید، یا تسهیل معاملات دیون حاکمیتی ایران و
* تحریم‌های بخش خودروسازی ایران
کاخ سفید در ادامه فهرست آن دسته از تحریم‌هایی را که از ۵ نوامبر (۱۴ آبان) قرار است علیه ایران اعمال شوند نیز اعلام کرده است:
* بنادر و کشتیرانی ایران
* صنعت نفت و فرآورده‌های نفتی ایران
* صنایع و محصولات پتروشیمی ایران
* مبادلات موسسات مالی خارجی با بانک مرکزی و موسسات مالی ایرانی
* گنجانده شدن دوباره نام صدها شخص، شرکت، نهاد، کشتی و هواپیمایی که قبلا تحریم شده بودند به فهرست تحریم‌ها
کاخ سفید همچنین متن نامه رسمی پرزیدنت ترامپ به رؤسای مجلس نمایندگان و سنا در ارتباط با صدور فرمان اجرایی بازگرداندن تحریم‌های ایران را منتشر کرده است.
وزیر خارجه آمریکا اندکی بعد از انتشار بیانیه پرزیدنت ترامپ، در توئیتی نوشت رژیم ایران باید منابع‌اش را برای کمک به مردم استفاده کند، نه حمایت از ترور و تقویت رهبران خود.
مایک پمپو پیشتر در روز دوشنبه نیز این حرکت دولت پرزیدنت ترامپ را تلاشی جهت جلوگیری از فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه توصیف کرد.
ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.
پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.
خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا بار دیگر با انتقاد از جمهوری اسلامی ایران آن را مخالف «صلح جهانی» و مروج تروریسم توصیف کرد و از متحدان آمریکا نیز خواست از تلاش های واشنگتن برای مقابله با دسترسی رهبری ایران به منابع مالی حمایت کنند.
آقای پمپئو در توییتی که روز چهارشنبه، یک روز بعد از اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران، منتشر کرد، نوشت: «امروز رژیم (حکومت جمهوری اسلامی) در ایران، با صلح و ثبات جهانی
سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می گوید هدف تحریم ها تغییر رفتار رژیم جمهوری اسلامی است و تمرکز آن بر مردم ایران نیست.
هدر ناوئرت سه شنبه عصر به وقت واشنگتن (بامداد چهارشنبه به وقت ایران) در پاسخ به گیتا آرین خبرنگار ارشد صدای آمریکا گفت: تمرکز تحریم ها رژیم ایران است. اگر در ایران مردم سال به سال بیشتر ناامید و سرخورده می شوند، تنها دلیلش این است که ایران تصمیم گرفته است پول و منابع کشور و مردم
گزارشی از توماس اردبرینک در نیویورک تایمز
سعید محمدی، لوله کش ۳۸ ساله در تهران، با سر رسیدن تحریم های دوباره آمریکا علیه ایران می دانست باید چه کند.
او هفته گذشته مانند بسیاری دیگر هزار دلار طلا خرید. محمدی گفت: «کمی از این خرید سود می برم تا کمک خرجی باشد.»
چند ساعت مانده به آغاز تحریم ها در شرایطی که ایران با سقوط اقتصادی و ناآرامی اجتماعی روبرو است، روشن شد که حکومت خود را برای مبارزه ای طو
گزارشی از مایکل گوردون در روزنامه وال استریت جورنال
آمریکا وضع دوباره تحریم های تنبیهی علیه ایران را آغاز کرده و تهدید به اتخاذ تدابیر حتی شدیدتر در ادامه سالجاری کرده است. دولت ترامپ می کوشد رژیم تهران را برای مذاکره یا کنار رفتن تحت فشار بگذارد.
با وجودی که هزاران ایرانی به وخامت اوضاع اقتصادی اعتراض می کنند، مقام های دولت ترامپ همچنان می گوید هدف از کارزار فشار تغییر رژیم نیست. اما مقام های
یادداشتی از بنی آونی در نیویورک پست
رژیم ایران زیر ضربه تحریم های جدید است و دولت ترامپ برای مرحله بعدی آماده می شود.
اگر چه در رسانه های غرب انعکاس چندانی نداشته است، اما ایرانیان به شکل روزافزونی به خیابان ها می آیند و کنترل روحانیون بر قدرت را تضعیف کرده اند.
سیاستمداران اروپایی می کوشند برجام را نجات دهند.
ولی تجارت تجارت است.
رنو، خودروسازی فرانسه، پایان تمام فعالیت های تجاری اش در ایرا
ساعاتی بعد از بازگشت بخش نخست تحریم های هسته ای جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده به کشورهای دیگر هشدار داد معامله با تهران، آنها را از تعامل با آمریکا محروم خواهد کرد.
پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه ۱۶ مرداد در توئیتر خود نوشت: تحریمها علیه ایران رسماً برقرار شده است. اینها گزنده ترین تحریمهایی است که تا کنون وضع شده و در آبانماه گستره آنها افزایش خواهد یافت.
رئیس ج
مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان به اظهارنظر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران درباره ملاقات با پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داد.
جان بولتون به شبکه سی‌ان‌ان درباره ابراز تردید حسن روحانی از قصد آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با تهران ابتدا گفت: اجازه بدهید ببینیم این یک پیشنهاد واقعی است یا اینکه بیشتر پروپاگاندا است.
وی افزود: اگر ایرانیها مایلند بیایند و درباره همه رفتاره
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به تصمیم اروپا برای اجرای قوانین بازدارنده در قبال تحریم دوباره جمهوری اسلامی توسط آمریکا، گفت در تلاش برای ترغیب اروپا هستیم تا فشار بر ایران را افزایش دهیم.
جان بولتون روز دوشنبه و ساعاتی بعد از اعلام رسمی بازگشت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان با تاکید بر این که واشنگتن به دنبال اعمال «فشار بی‌سابقه» بر ایران با هدف تغییر ر
گزارشی از ادم کردو در واشنگتن فری بیکن
چند مقام ارشد آمریکا درباره تلاش های دیپلماتیک برای تحت فشار گذاشتن اروپا بر سر ایران می گویند، کنگره و دولت ترامپ هشداری جدی با این مضمون به شرکای اروپایی داده اند: به تمام روابط تجاری با رژیم ایران پایان بدهید یا طی ماه های پیش رو با تحریم های جدید سخت روبرو شوید.
تحریم های جدید می تواند بر مناسبات بازار مالی بین المللی و بانک های آمریکایی مرتبط با نهاده
ساعتی پس از اعلام صدور فرمان ریاست جمهوری آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ایران از روز سه‌شنبه، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت مقام‌های ایران باید به پای میز مذاکره بیایند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، جان بولتون در مصاحبه با فاکس نیوز در پاسخ به این پرسش که با بازگشت تحریم‌ها رهبران ایران حالا چه کاری باید انجام دهند، این مطلب را بیان کرد.
مشاور پرزیدنت ترامپ گفت، مقام‌های ایران باید پیشنهاد رئیس
نخست وزیر اسرائیل بازگرداندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را یک «تصمیم مهم» توصیف کرد و ضمن استقبال از آن، از دولت آمریکا و شخص پرزیدنت ترامپ تشکر کرد.
در بیانیه ای که دفتر بنیامین نتانیاهو منتشر کرده است گفته می‌شود «این لحظه ای تاریخی برای اسرائیل، ایالات متحده، منطقه (خاور میانه) و کل جهان است.»
آقای نتانیاهو همچنین از اتحادیه اروپا، که با این تصمیم واشنگتن مخالفت کرده و در عین حال از رفتار ا
وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به بازگرداندن بخش نخست تحریم‌های هسته‌ای ایران در توئیتر نوشت که وقت آن است رژیم ایران منابع مالی اش را به جای حمایت از ترور، صرف مردم خود کند.
مایک پمپئو روز دوشنبه ۱۵ مرداد در توئیتر، گزارش کاخ سفید از امضای فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ را منتشر کرد و نوشت: رژیم ایران باید منابع‌اش را برای کمک به مردم خودش استفاده کند، نه حمایت از ترور و تقویت رهبران خود.
روز دو
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با یک «فرمان اجرایی» دستور اجرای بسته ای جدید از تحریم ها علیه ایران را صادر کرد.
او روز دوشنبه در مراسم امضای فرمان اجرایی گفت بخشی از تحریم ها علیه ایران از سه شنبه، هفت اوت ۲۰۱۸ و باقی مانده آنها از ۵ نوامبر ۲۰۱۸ اجرا می شود.
بسته اول تحریم ها شامل صنایع خودروسازی ایران و ریال ایران می شود و باقی مانده آنها مواردی نظیر صنایع انرژی ایران، و نقل و انتقالات مال
دور اول تحریم های آمریکا علیه ایران از روز دوشنبه آغاز شد و اگر چه این تحریم ها نسبت به تحریم هایی که آبان ماه اعمال خواهد شد، سبکتر است اما به گفته کارشناسان، حاوی این پیام است که واشنگتن حاضر است اقتصاد ایران را به شدت بکوبد.
سایت آمریکایی سی‌ان‌بی‌سی می نویسد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به بانک ها و شرکت های خارجی ۹۰ روز فرصت داد تا برای بازگشت بخشی از تحریم های آمریکا که به موجب توافق س
از نیمه شب امشب، ۱۵ مرداد کاخ سفید بخشی از تحریم های هسته ای ایران را که از زمان توافق برجام تعلیق شده بود، باز می گرداند.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا یکشنبه این حرکت را تلاشی جهت جلوگیری از فعالیتهای مخرب ایران در منطقه توصیف کرد.
بگفته آقای پمپئو، واشنگتن با جدیت تحریمها را اعمال خواهد کرد با این امید که تغییری در عملکرد جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد.
وزیر خارجه آمریکا که پیش از ترک اندونزی
خبرهایی که در چند ماه اخیر به مطبوعات درز کرده حاکی از آن است که دولت ترامپ تا کنون چند بار و از طریق کانال‌های مختلف به ایران پیغام‌هایی برای مذاکره فرستاده است. شمار تماس‌ها در گزارش‌های مختلف متفاوت است، از حداقل سه پیام تا حتی هشت بار تلاش برای برقراری ارتباط. اما، آنچه قطعی‌تر به نظر می‌رسد این است که دولت ترامپ نخستین بار، پس از سخنرانی تند ترامپ در نشست سالانه سازمان ملل و از طریق فرانسه ب
پروژه میدان شاه‌دنیز جمهوری آذربایجان که فاز دوم آن برای صادرات گاز به ترکیه و اروپا در نظر گرفته شده‌است، از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شد.
ایران سهمی ۱۰ درصدی از این میدان گازی جمهوری آذربایجان دارد. فاز نخست آن بیش از ۱۰ سال است که راه اندازی شده‌است و روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز و ۵۴ هزار بشکه میعانات گازی تولید می‌کند.
فاز دوم این میدان نیز اواخر ماه گذشته میلادی راه‌اندازی شد و هم
روز دوشنبه دور نخست تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی توسط ایالات متحده باز می گردد. بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای سال ۱۳۹۴ موسوم به برجام که توسط پرزیدنت ترامپ روز ۱۸ اردیبهشت اعلام شد، از امروز دور نخست تحریم‌ها که شامل فروش هواپیما، بخش اتومبیل سازی، تجارت با طلا، و سایر فلزات کلیدی می شود، باز می گردد. از زمان توافق هسته ای در دولت باراک اوباما، ایالات متحده این تحریم ها را معلق کرده
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، پیش از ظهر سه‌شنبه، در پیامی در صفحه توئیتر خود با اشاره به بازگشت رسمی تحریم‌های ایران تصریح کرد که «هر کس با ایران دادوستد کند، با ایالات متحده معامله‌ای نخواهد داشت.»
وی افزود: «درخواستی که من دارم تنها صلح جهانی است و بس».
آقای ترامپ در این پیام، ساعتی پس از بازگشت رسمی تحریم‌های ایران تأکید کرد که این تحریم‌ها «گزنده‌ترین» تحریم‌هایی است که تا کنون اعمال شد
وزیران ارشد اطلاعاتی و امنیتی دولت اسرائیل، دوشنبه ۱۵ مرداد از بازگشت تحریم‌ها علیه ایران استقبال کردند.
بر اساس تصمیم دولت آمریکا تحریم‌های ایران که در سایه توافق هسته‌ای معلق شده بود، از صبح سه‌شنبه ۱۶ مرداد به وقت تهران، اجرایی می‌شود؛ تحریم‌های بعدی علیه ایران نیز که بسیار سخت‌تر از دور اول خواهد بود و صنعت نفت ایران را هدف قرار می‌دهد، قرار است از ۱۳ آبان به مرحله اجرا گذاشته شود.
ییسرائل

نظرات

  1. K

    Kölgə ۹ روز قبل

    حضرت ترامپ رضی الله عنه زبان این پارسیان را بحتر از هر کس دیگری متوجه میشود. تا فشار آنقدر نباشد که ماتحت این جماعت منفجر نشود از رو نمیروند که نمیروند. اینطور که نفت را میخواحد تحریم بکند احتمالا ایران نه تنها یک قطره نفت هم نخاحد توانست بفروشد بلکه یک مقداری هم قاچاقی وارد خاهد نمود چون کل استخراج نفت خاحد خابید.
    1

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.