پرزیدنت ترامپ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت
رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه 6 دسامبر در یک سخنرانی تاریخی و به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت و وعده داد که سفارت ایالات متحده را از تل‌آویو به این شهر منتقل کند.
دونالد ترامپ از کاخ سفید اعلام کرد: «کنگره در سال ۱۹۹۵ مصوبه‌ای داشت و از دولت فدرال خواست تا اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. حال ۲۰ سال از آن زمان می‌گذرد و تمام روسای‌جمهوری آمریکا انتقال سفارت ایالات متحده و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل را به تعویق انداختند».
وی افزود: «اکنون زمان آن فرار رسیده که رسما اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کنیم. امروز من این خبر را اعلام می‌کنم».
دونالد ترامپ گفت به وزارت خارجه واشینگتن دستور داده که کار انتقال سفارت به اورشلیم فراهم شود. وی همچنین گفت کار ساختمان‌سازی سفارت آمریکا در اورشلیم آغاز خواهد شد تا انتقال سفارت در سال‌های آینده عملی شود.
رییس‌جمهوری آمریکا اورشلیم را «مرکز دمکراسی» نامید و گفت، مقر کنست، دفتر نخست‌وزیری، و وزارتخانه‌های اسرائیل در این شهر هستند.
وی یادآور شد که روند صلح میان اسرائیل و فلسطینیان به رکود رفته است، و افزود «نمی‌توان تمامی مشکلات را از طریق فرضیه‌های ناکام حل کرد».
آقای ترامپ گفت، تصمیم او با هدف دورشدن از گام‌های تسهیل در رسیدن به صلح میان اسرائیل و فلسطینیان نیست و در مورد راهکار نهایی «تصمیم نگرفته‌ایم».
به گفته رییس‌جمهوری آمریکا، اقدام امروز او «شروعی برای یک رویکرد تازه نسبت به نزاع اسرائیلی- فلسطینی» به امید «رسیدن به صلح عادلانه» است.
آقای ترامپ این را نیز گفت که افراط‌گرایی نسل‌های جوان را تهدید می‌کند و با آن برخورد خواهد شد ولی زمان آن است که صداهای تازه‌ای در خاورمیانه به امید تحقق آینده‌ای بهتر برای منطقه مطرح شود.
افراط‌گرایی نسل‌های جوان را تهدید می‌کند و با آن برخورد خواهد شد ولی زمان آن است که صداهای تازه‌ای در خاورمیانه به امید تحقق آینده‌ای بهتر برای منطقه مطرح شود.
دونالد ترامپ
دونالد ترامپ با اشاره به سفر بهار گذشته خود به عربستان سعودی و دیدار با رهبران کشورهای عربی در ریاض، گفت مردم منطقه لایق صلح هستند.
وی گفت که مایک پنس معاون رییس‌جمهوری در روزهای آینده راهی منطقه خواهد شد.
رییس‌جمهوری آمریکا سپس در حضور مایک پنس حکم انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم را در برابر دوربین‌ها امضا کرد.
تغییر سیاست آمریکا در مورد اورشلیم در حالی است که جامعه جهانی نسبت به این احتمال ابراز نگرانی جدی کرده بود.
به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت دولت یهود، در حالی که این شهر برای مسلمانان و مسیحیان نیز اهمیت زیادی دارد، یک تغییر راهبردی در سیاست آمریکا محسوب می‌شود که می‌تواند عواقب منطقه‌ای و جهانی داشته باشد.
در قطعنامه سال ۱۹۴۷ سازمان ملل در مورد تقسیم سرزمین مورد نزاع به دو دولت یهودی و عربی، از اورشلیم به عنوان شهری که جایگاه بین‌المللی داشته باشد، یاد شده بود.
اما در پی رد قطعنامه سال ۱۹۴۷ از سوی فلسطینیان، در حالی که در بهار ۱۹۴۸ داوید بن گوریون استقلال دولت یهود را اعلام کرد، اسرائیل بر غرب اورشلیم مسلط بود.
در جنگ سال ۱۹۶۷ میان کشورهای عربی و اسرائیل، ارتش دولت یهود شرق بیت‌المقدس را به تصرف خود در آورد.
اسرائیل در سال ۱۹۸۰ شرق اورشلیم را رسما به خاک خود منضم کرد؛ اما آمریکا و اکثر کشورهای جهان تا به حال اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نشناخته بودند.
در گذشته و تا پیش از آغاز دهه هشتاد میلادی، چند دولت از جمله هلند، کاستاریکا و السالوادور در اورشلیم سفارتخانه داشتند.
هلند اما بعدا سفارت خود را به تل‌آویو منتقل کرد؛ کاستاریکا و السالوادور آخرین کشورهای جهان بودند که در سال ۲۰۰۶ سفارت خود را در اورشلیم به دفتر نمایندگی مبدل کرده و در تل‌آویو اقدام به گشودن سفارت کردند.
با وجود بودن سفارت چند کشور یاد شده در اورشلیم، این اقدام آنها به این منزله نبود که این شهر را تنها به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته‌اند.
در پیمان صلح ۱۹۹۳ میان اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین قرار شد که جایگاه نهایی این شهر تاریخی در مراحل پیشرفته مذاکرات صلح میان دو طرف تعیین شود؛ اما روند صلح سال‌هاست که معلق مانده است.
آمریکا ده‌ها سال است که افزون بر سفارتخانه‌اش در تل‌آویو دو کنسولگری در اورشلیم دارد.
آمریکا تا چندی پیش در خیابان «صلاح‌الدین» در یکی از مرکزی‌ترین نقاط فلسطینی‌نشین شرق بیت‌المقدس کنسولگری داشت؛ این کنسولگری به تازگی به محله «تالپیوت» که بیشتر نزدیک محله‌های یهودی‌نشین است، منتقل شده.
آمریکا در همین حال در خیابان «آگرون» در قلب اورشلیم و در چند قدمی دفتر نخست‌وزیری در میدان «پاریس» یک کنسولگری دیگر دارد.
شهرداری اورشلیم برای تشویق آمریکا به انتقال سفارتش به اورشلیم، در سال ۱۹۸۹ چند هکتار زمین در منطقه آلنبی در نزدیکی اورشلیم را به بهای نمادین یک دلار برای ۹۹ سال به آمریکا هدیه داد؛ اما ساختمان‌سازی در این زمین هرگز تکمیل نشده بود.
واکنش‌های بین‌المللی
لحظاتی بعد از اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، امروز را «روزی تاریخی» توصیف کرد و گام که اقدام واشینگتن «گام مهمی در مسیر صلح است».
وی با خشنودی از سخنرانی رییس‌جمهوری آمریکا دیگر کشورها را به اقدام مشابه فرا خواند.
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، نیز از تمام طرف‌ها در اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی خواست تا از بروز خشونت جلوگیری کنند و تاکید کرد که «وضعیت اورشلیم باید از طریق مذاکرات میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تعیین شود».
وی اقدام یکجانبه دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را «تاسف‌بار» خواند و گفت که فرانسه از این اقدام حمایت نمی‌کند.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هم گفت که جایگزینی برای راه حل دو کشور وجود ندارد، «راه حل دوم وجود ندارد».
واکنش ها به تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، همچنان ادامه دارد.
در ادامه این واکنش ها، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان هم خواستار ادامه وضعیت موجود در اورشلیم شد. پاپ با اعلام نگرانی از پیامد های این تصمیم، اورشلیم را مکانی مقدس برای مسیحیان، مسلمانان و یهودیان دانست.
کشورهای مسلمان
بعد از عربستان، پادشاه اردن هم تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس را
رسانه‌های آمریکایی می گویند روز چهارشنبه دولت پرزیدنت ترامپ سیاست هفتاد ساله آمریکا را تغییر خواهد داد و ایالات متحده، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت.
به نوشته این منابع، روز چهارشنبه پانزدهم آذر پرزیدنت ترامپ در یک کنفرانس خبری با اعلام این خبر، با کنار گذاشتن سیاست قدیمی واشنگتن، از انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم خبر خواهد داد.
پرزیدنت ترامپ در حالی در کاخ سفید این خب
شبکه خبری فاکس نیوز در گزارشی با این احتمال که پرزیدنت ترامپ تا پیش از پایان سال جاری میلادی اورشلیم را رسما پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت، می گوید او هم مانند روسای جمهوری پیشین آمریکا از اسرائیل حمایت می کند و در مبارزات انتخاباتی وعده داد سفارت آمریکا را ازتل آویو به اورشلیم منتقل نماید.
مشکل اما این است که رهبران چند کشور اسلامی متحد آمریکا در منطقه در این باره ابراز نگرانی کرده اند و
تنها ساعاتی پیش از سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان خواهان حفظ حرمت وضعیت کنونی این شهر شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، پاپ فرانسیس روز چهارشنبه، ۱۵ آذرماه، در بار عام هفتگی در برابر هزاران تن از مسیحیان کاتولیک در واتیکان تاکید کرد که بیت المقدس شهری منحصر به فرد و دارای تقدس برای یهودیان، مسیحیان
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر چهارشنبه در یک نطق تلویزیونی در کاخ سفید اعلام کرد که واشنگتن اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد و سفارت آمریکا در آن کشور را از تل آویو به آن شهر منتقل خواهد کرد.
پرزیدنت ترامپ در این نطق که بطور مستقیم از رسانه‌ها پخش می‌شد، با بیان این که زمان آن رسیده است اورشلیم رسما به عنوان پایتخت اسرائیل شناسایی شود، گفت من به این قطعیت ر
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا طی یک سخنرانی در کاخ سفید اعلام کرد شناسایی اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان پایتخت اسراییل یک اقدام ضروری است. آقای ترامپ با اعلام این موضوع افزود «ما نمی توانیم مشکلاتمان را با استراتژی های شکست خورده گذشته حل کنیم» و تاکید کرد آمریکا از راه حل دو کشور برای حل مناقشه هفتاد ساله اسراییلی ها و فلسطینی ها حمایت می کند.
آقای ترامپ با اشاره به قانون سال ۱۹۹۵ کنگره دربار
سخنرانی مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ درباره روند صلح اسرائیلی – فلسطینی، که در اندیشکده بروکینز در واشنگتن ایراد شد، به گفتۀ شماری از تحلیلگران، پیش درآمدی برای اظهارات روز چهارشنبه ۱۵ آذر رئیس جمهوری ایالات متحده بود، که همگان با بی صبری در انتظار شنیدن آن بودند.
«جرد کوشنر» که داماد پرزیدنت ترامپ است، در یکی از معدود سخنرانی های عمومی خود، بدون آنکه که از جزئیات برنامه رئیس جمهوری پرده بردارد، بر
وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای به دفاتر دیپلماتیک آمریکا در سراسر جهان، از مقام‌های این کشور خواسته است تا روز ۲۰ دسامبر ( ۲۹ آذر) از سفر به اورشلیم (بیت‌المقدس) و کرانه باختری رود اردن خودداری کنند.
خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر اعلام کرده که نسخه‌ای از این اطلاعیه را دیده است.
این اطلاعیه ساعاتی پیش از اعلام تصمیم تازه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، در قبال به رسمیت شناختن اورشلیم (بی
رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ آذر در یک سخنرانی تاریخی و به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت و وعده داد که سفارت ایالات متحده را از تل‌آویو به این شهر منتقل کند.
دونالد ترامپ از کاخ سفید اعلام کرد: «کنگره در سال ۱۹۹۵ مصوبه‌ای داشت و از دولت فدرال خواست تا اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. حال ۲۰ سال از آن زمان می‌
ایالات متحده پیش از آن که در واشنگتن جا بیفتد هشت پایتخت داشت. پس آمریکایی چکاره‌اند که در مورد حق انتخاب پایتخت اسرائیلی‌ها تصمیم بگیرند؟
«زئو الکین» وزیر امور اورشلیم، همراه با دیگران، هفته‌ی گذشته در کنفرانسی در خصوص وضعیت حقوقی اورشلیم به بحث پرداخت، و خواهان آن شد که ایالات متحده سفارت خود را از تل‌آویو به اورشلیم منتقل کند و این شهر را پایتخت اسرائیل شناسایی نماید.
الکین گفت، برخلاف دیگ
وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت تصمیم پرزیدنت ترامپ برای شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، حضور ایالات متحده را با این واقعیت همراه می‌کند که اورشلیم خانه پارلمان، دیوان عالی، نهاد ریاست جمهوری و دفتر نخست وزیری است.
بیانیه رکس تیلرسون ساعتی پس از نطق دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید و اعلام اجرای مصوبه سال ۱۹۹۵ کنگره آمریکا مبنی بر برسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخ
اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد به‌رسیمت شناختن اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل و آماده‌کردن شرایط برای انتقال سفارت ایالات متحده به این شهر با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی در سراسر جهان روبه‌رو شده، اما در ساعت‌های گذشته این اعتراضات به خشونت نگرویده‌است.
دونالد ترامپ روز چهارشنبه، ۱۵ آذر، در جریان یک سخنرانی اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت و وعده داد که سفا

نظرات

 1. H

  harika ۲۲۰ روز قبل

  ترامپ از آغاز دوره ریاستش، حر چه بی نقص عمل کرده بود و برای مقابله با تروریسم ایرانی هر چه پیش رفته بود، با این تصمیم سوپر ابلهانه، به تنظیمات کارخانه بازگشت.
  این تصمیم ترامپ کاملا علیه منافع آمریکا و اسرائیل و متحدین آنحاست. حتی یک نکته مثبت حم از اقدام نمیتوان متصور شد. و تنها پیامد آن، دامن زدن به گفتمان تروریستی ایران ویران، و اجازه دادن به تروریستهای ایران به جولان دادن در منطقه اصت. پس از داعش، این دومین بهانه برای ایران ویران خاحد بود تا بدون مجازات بابت جنایاتهای قبلی خود، جنایتهای آتی خود را عملی کند.
  https://qirmiz.com/politics/%DA
  3
 2. А

  анонимный ۲۱۸ روز قبل

  رژیم صهیونیستی ولایت فقیه تنحا کسی خاحد بود که ازین تصمیم ترامپ نفع خاحد برد. امت اسلامی نباید با پرداختن به مسائل حاشیه ای، از دشمن بزرگ خود یعنی رژیم صهیونیستی ولایت فقیه غافل شود. رژیم صهیونیستی ایران که با سوء استفاده از ناآرامی ها در کشورهای عربی و اسلامی، به دنبال تضعیف امت اسلامی و از بین بردن هویت عربی و فارسیزه کردن منطقه اصت، حمیشه به دنبال شعله ور کردن آتش اختلاف در بین کشورهای اسلامی اصت تا امت اسلامی توان مقابله با تروریستهای رژیم صهیونیستی ولایت فقیه را نداشته باشند. چنانکه رژیم صهیونیستی ولایت فقیه، داعش را در عراق و سوریه بوجود آورد و سپس به بهانه مبارزه با داعش، دمکراسی خاحان را سرکوب کرد و تروریسم پارسی را در منطقه بسط داد.
  امت اسلامی باید با یکدیگر متحد شود و جغرافیای پر از گناه و کفر ایران را نابود کند. بدون نابودی رژیم صهیونیستی ولایت فقیه، هیچکدام از گروه های تروریستی از میان نخاحند رفط، و هر کدام حم که نابود شوند، یکی دیگری جایگزین آنحا خاحد شد. چون رژیم صهیونیستی ولایت فقیه میخاحد که امت اسلامی را با گروه های تروریستی تضعیف کند.
  1

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.