خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران

رئیس جمهور آمريكا اظهار داشت كه این کشور از برجام خارج شده و تحریم های شدیدتری علیه ايران اعمال خواهد کرد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دقایقی قبل طی سخنانی در کاخ سفید ضمن خروج این کشور از توافقنامه هسته ای ایران اعلام کرد: تحریم های اقتصادی بسیار قاطع علیه ایران اعمال خواهیم کرد.
وی در ادامه گفت:
''تحریم های اقتصادی علیه ایران در مقابل چند خواسته ضعیف در برجام لغو شد ولی جلوی حرکات ایران در سوریه و بقیه جهان را نگرفت. توافق هسته ای قرار بود از آمریکا و متحدان ما حمایت کند اما در واقع توافق هسته ای به ایران برای غنی سازی اورانیوم کمک کرد.
توافقی که دولت سابق و جمعی از کشورها با ایران اجرا کردند، به این کشور اجازه داد به غنی‌سازی ادامه دهد و نهایتا در آستانه ساخت سلاح اتمی قرار گیرد.
اگر اجازه دهم توافق ادامه پیدا کند، بزودی مسابقه تسلیحاتی در منطقه راه می افتد.
در قلب این توافق، این افسانه قرار داشت که این رژیم به دنبال استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است. نخست‌وزیر اسرائیل هفته گذشته با افشای اسنادی که مدت‌ها مخفی بودند، واقعیت این رژیم را نشان داد. امروز ما شواهد غیر قابل انکاری از دروغگویی ایران داریم.
اسرائیل اسنادی را انتشار کرد که فاش کرد این کشور به دنبال غنی سازی بود. هفته گذشته اسرائیل اسناد اطلاعاتی را منتشر کرد که نشان میداد ایران چگونه به سمت سلاح هسته‌ای رفته است.
توافق هسته‌ای موجب آرامش نشد و نخواهد شد. در سال‌های برجام، بودجه نظامی ایرانی 40 برابر شد. الان که از توافق بیرون می آییم، با متحدانمان کار خواهیم کرد که به توافقی بر سر تهدید هسته ای و موشکی ایران برسیم.
ما به کشوری که به ما 'مرگ بر آمریکا' می گوید اجازه نمی دهیم به سلاح‌های مرگبار دسترسی پیدا کند''.
دونالد ترامپ بلافاصله بعد از سخنان خود فرمانی اجرایی را برای خروج از برجام و برگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران امضا کرد.
گفتنی است برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» که پس از 23 ماه مذاکره فشرده در جولای 2015 به دست آمد، برای ایران که از مدت‌ها پیش زیر فشار تحریم‌های سنگین قرار داشت، تبدیل به یک روزنه امید شد. بر اساس این توافق قرار بود ایران بتواند نفت خود را به تمامی کشورها بفروشد، از نظام بانکی بین المللی استفاده کند و منابع مالی خود را به آسانی انتقال دهد.
بر اساس متن توافق برجام، ایران ذخایر غنی سازی متوسط خود را پاکسازی، ذخیره سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع و همچنین تعداد سانتریفیوژهای خود را تا حدود دو سوم به مدت حداقل 15 سال کاهش خواهد داد.
همچنین بر اساس برجام، ایران غنی سازی بیش از 3.67 درصد را متوقف کرده و هیچ تاسیسات غنی سازی جدید و یا رآکتور آب سنگین نخواهد ساخت.
علاوه بر محدودیت هایی در بخش های فنی و هسته ای تاسیسات هسته ای ایران، به منظور بررسی، نظارت و تایید اعمال این محدودیت ها از سوی ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمامی تاسیسات هسته ای این کشور دسترسی منظم خواهد داشت.
بر اساس برجام و در ازای اجرای تمامی این تعهدات، ایران از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا خارج خواهد شد.
Calling it "decaying and rotten", he says the deal is "an embarrassment" to him "as a citizen".
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چهار روز پیش از موعد تعیین‌شده، اعلام کرد که کشورش از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود و تحریم‌های هسته‌ای آمریکا برمی‌گردد. آقای ترامپ خواهان تغییر برجام و جا دادن خواسته‌های خود در این توافق شده بود.
رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت رسما اعلام کرد که ایالات متحده از توافق اتمی با ایران خارج خواهد شد و تحریم‌های تعلیق شده علیه تهران را باز می‌گرداند.
دونالد ترامپ در سخنان خود که به صورت زنده از شبکه‌های مختلف خبری جهان پخش می‌شد سخنان این طور شروع کرد: «مردم آمریکا، امروز می‌خواهم جهان را در مورد فعالیت‌های‌مان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی به روز کنم».
او در ادامه گفت

به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن آمریکا از برجام، وزارت خزانه‌داری این کشور روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که طیف گسترده‌ای از تحریم‌ها علیه ایران از جمله تحریم‌های نفتی و علیه بانک مرکزی در یک دوره زمانی ۹۰ تا ۱۸۰ روزه اعمال خواهند شد.
پس از ماه‌ها انتظار و گمانه‌زنی درباره سرنوشت «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام»، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا موضع این کشور درباره توا
وزیر خزانه داری آمریکا روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، گفته است به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته ای با ایران، برجام، مجوز فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران لغو می‌شود‎.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه پس از ماه‌ها انتظار و گمانه‌زنی درباره سرنوشت «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام»، اعلام کرد که واشینگتن از این توافق خارج می شود و تحریم‌های تعلی
اقتصاد ایران که نه تنها در دوره تحریم بلکه حتی در دوره پسابرجام دارای عدم اطمینان و ریسک بالائی در زمینه های تجاری، اقتصادی و سیاسی را بود اینک با خروج امریکا از برجام تکانه جدیدی را تجربه خواهد کرد.
خروج امریکا از برجام -حتی به فرض باقی ماندن اتحادیه اروپا- دارای پیامدهای مهمی برای اقتصاد ایران خواهد بود. چه بسیار از بنگاه های اروپائی دارای فعالیت های گسترده و سرمایه کلانی در امریکا هستند و بنا

نخست‌وزیر اسرائیل و سایر سران این کشور شامگاه سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت با استقبال از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و برقراری «شدیدترین تحریم‌ها» علیه ایران، از دونالد ترامپ به خاطر این تصمیم «شجاعانه» قدردانی کردند.
دقایقی بعد نیز خبرگزاری سوریه از حملات هوایی به دمشق خبر داد.
اندکی پیش از حملات هوایی به سوریه که منابع خبری منطقه آن را به اسرائیل نسبت
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 8 مه اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای به ایران که سال 2015 منعقد شد، خارج می‌شود.
پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.
ترامپ در سخنان خود نظام ایران را «جنایتکار» توصیف کرد که با اقدام‌های خود، خاورمیانه را شعله‌ور کرده است.او همچنین ایران را به پشتیبانی از گروه‌های تروریستی
پادشاهی عربی سعودی از اعلام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای ایران (برجام) استقبال کرد.
سعودی تاکید کرد: «پادشاهی عربی سعودی از گام‌هایی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درباره خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای اعلام کرد و اقدامش در از سرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که پیشتر برپایه توافق تعلیق شده بود، استقبال می‌کند».
سعودی افزود: «موضع سابق سعودی از توافق

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه 8 می 2018 از جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا که می‌کوشید او و دیگران را قانع کند، آمریکا نباید از توافق برجام خارج شود، خواست که «دور بایستد».
دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «جان کری درک نمی‌کند که به او یک فرصت داده شد ولی او ناکام ماند و شکست خورد».
رئیس‌جمهوری آمریکا خطاب به وزیر امور خارجه سابق این کشور گفت: «از مذاکرات دور بایست جان، تو به

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل سه‌شنبه 8 مه با توصیف توافق هسته‌ای با ایران (برجام) به «نسخه‌ای برای فاجعه» گفت که تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در خروج از این توافق، تصمیمی شجاع و صحیح بود.
سخنان نتانیاهو پس آن اعلام شد که ترامپ در سخنانی در کاخ سفید، تصمیم خود را برای خروج از برجام و از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای ایران اعلام کرد. پیشتر نخست‌وزیر اسر
عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی اعلام کرد که «ما خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای را تایید کرده، از تصمیم از سرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، پشتیبانی می‌کنیم و به همکاری با شرکایمان به منظور مقابله با سیاست‌های ستیزه‌جویانه ایران، ادامه خواهیم داد».
وزیر امور خارجه سعودی در دو توئیتی که شامگاه سه‌شنبه 8 مه در حساب رسمی خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، افزود: «ایران از تعلیق
مایک پومپئو گفته است «درحالی که ما از توافق با ایران خارج می شویم، با هم‌پیمانان خود همکاری خواهیم کرد تا راه‌حلی واقعی، جامع و درازمدت برای تهدیدهای ایران پیدا کنیم».
به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، مایک پومپئو اندکی پس از اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی، بیانیه‌ای صادر کرد و بر «هم‌کاری» با متحدان ایالات متحده برای یافتن «راه‌حل واقعی و درازمدت بر

ساعتی پس از آن که رئیس جمهور آمریکا رسماً کناره‌گیری از توافق اتمی با جمهوری اسلامی و وضع تحریم‌های تازه را اعلام کرد، مشاور امنیت ملی او تأکید کرد که این اقدام «پیش‌درآمد مواجهه نظامی با ایران نیست».
تایمز اسرائیل در گزارشی که سه‌شنبه شب، ۱۸ اردیبهشت‌ماه، منتشر کرد به نقل از جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، گفت آنها که تصور می‌کنند خروج آمریکا از برجام به جنگ با جمهوری اسلامی می‌انجا
رئیس‌جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که ایالات متحده از توافق اتمی با ایران خارج خواهد شد و واشینگتن تحریم‌های تعلیق شده علیه تهران را باز می‌گرداند. توافق اتمی میان ایران، دولت باراک اوباما، آلمان، فرانسه، چین، بریتانیا و روسیه در تیرماه ۱۳۹۴ به‌دست آمده بود.
مقام‌ها و سیاست‌مداران ایالات متحده به خروج دولت آن کشور از «برجام» واکنش نشان داده‌اند.
مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در ب
به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ گفت آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر سه‌شنبه ۸ مه ۲۰۱۸ در سخنانی در کاخ سفید رسما اعلام کرد واشنگتن از توافقی که آن را معیوب خواند خارج خواهد شد و سپس فرمان خروج ایالات متحده

واکنش سریع بنیامین نتانیاهو به خروج آمریکا از برجام: از پرزیدنت ترامپ متشکریم
خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران با واکنش‌های عمدتاً تند مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی روبه‌رو شده تا جایی‌که شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرچم آمریکا و کاغذی را نیز به عنوان برجام به آتش کشیدند.
به گزارش رسانه‌های داخلی ایران این اقدام شماری از نمایندگان مجلس در جلسه صبح چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت انجام شده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه سه‌شنبه با اعلام رسمی خروج ایالات م

یک روز پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: «آقای ترامپ! شما غلط می‌کنید.»
رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی خود در اشاره به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از کلماتی چون «مردک» استفاده کرد، سخنان او را «سخیف و سبک» نامید و گفت که «این آقا هم خاک خواهد شد و بدنش خوراک مار و مو
دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده می گوید ایران با از سرگیری برنامه هسته ای اش با به گفته او پیامدهای بسیار جدی روبرو می شود.
آقای ترامپ در عین حال گفته است ایران یا مذاکره خواهد کرد و یا اتفاق دیگری خواهد افتاد.
خبرکزاری رویترز مینویسد مشخص نیست منظور رییس جمهوری ایالات متحده از «اتفاق دیگر» چه بوده است.
دونالد ترامپ روز سه شنبه در پی اعلام خروج کشورش از برجام، گفت این خروج با اعمال شدیدت
گزارشی از نیال مک کارتی در وبسایت نشریه فوربس
در سال ۲۰۱۵، ارزش واردات و صادرات میان ایران و اتحادیه اروپا حدود ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود. پس از تصویب توافق هسته ای این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسید و در سال میلادی گذشته به ۲۵ میلیارد افزایش یافت.
توتال فرانسه و رویال داچ شل در بخش انرژی ایران، ایرباس در صنعت هواپیمایی و رنو در خودروسازی ایران قراردادهای سودآوری منع
رئیس‌جمهوری آمریکا یک روز پس از خارج کردن این کشور از برجام، بار دیگر جمهوری اسلامی را تهدید کرد و گفت که «ایران یا باید مذاکره کند یا اتفاق دیگری خواهد افتاد».
دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت تاکید کرد که اگر ایران غنی‌سازی اورانیوم را از سر بگیرد با «عواقب جدی روبرو می‌شود».
وی اظهار داشت: «من به ایران توصیه می‌کنم برنامه هسته‌ایش را از سر نگیرد. من به آنها قویا توصیه می‌کنم. اگر دست به
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر سه شنبه ۸ مه ۲۰۱۸ در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج خواهد شد.
پرزیدنت ترامپ ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.
وی بار دیگر برجام
با اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته ای با ایران و اعمال «بیشترین سطح» تحریم ها علیه این کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، قیمت نفت نیز به بالاترین حد خود در سه سال و نیم گذشته رسید.
دونالد ترامپ روز سه شنبه درخواست متحدان نزدیک آمریکا در اروپا را نادیده گرفت و گفت ایالات متحده از برجام خارج می شود؛ اقدامی که به نوشته رویترز خطر درگیری در خاورمیانه
روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: مدیران شرکت های اروپایی که بلافاصله پس از توافق هسته ای ایران و سریع تر از رقبای آمریکایی شان وارد تجارت با ایران شدند، در سایه تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، در طرح هایشان برای سرمایه گذاری سنگین در ایران تجدید نظر می کنند. در بعضی موارد، این مدیران خود را برای شرایط اضطراری آماده می کنند که در صورت اعمال تحریم های جدید آمریکا ممکن است شرکت هایشان مجبور به تر
به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم پرزیدنت ترامپ را ستود.
وی که سه سال پیش نیز از مخالفان توافق هسته ای ایران بود، سه شنبه شب گفت «از همان ابتدا، توافق دوران اوباما با ایران، اساسا ایراد داشت»
وی افزود: «اقدامات خصمانه ایران از زمانی که توافق امضا شد، مؤید این است که همچنان عزم آن دارد که در خاو
به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواهان سنا از ایالت کنتاکی آمریکا گفت توافق هسته ای با ایران از ابتدا ناقص بود و او منتظر است با رئیس جمهوری برای برداشتن گام های دیگر همکاری کند.
او افزود: «دید خودم این است که یک توافق دارای نقص است و ما می توانیم کار بهتری انجام دهیم.»
میچ مک کانل گفت: «به روشنی گام بعدی دیگری است که ب
به دنبال خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران، وزیر دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه گفت دولت پرزیدنت ترامپ با متحدان و شرکای آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی همکاری خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیم متیس در کمیته فرعی دفاعی سنا بدون اشاره به پیچیدگی‌های پس از خروج از برجام گفت ایالات متحده با «دیگران» برای رسیدگی به آنچه او «طیفی از نفوذ بدخوا
در ادامۀ واکنش های مقامات رژیم ایران به خروج آمریکا از برجام، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران ، خطاب به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با لحنی اهانت آمیز گفت: «شما غلط می‌کنید».
به گزارش سایت رهبری جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای روز چهارشنبه در اولین روز پس از اعلام خروج آمریکا از قرارداد اتمی با رژیم ایران گفت: «دیشب شنیدید رئیس‌جمهور آمریکا حرف‌های سخیف و سبکی زد. شاید بیش از 10 دروغ در ح
نخست وزیر اسرائیل گفت رفع تحریم‌ها نتایج «فاجعه‌بار» داشته، انگیزه‌‌های نظامی ایران را تشدید کرده، «جنگ را نزدیک‌تر آورده» است.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر روز سه‌شنبه پیشاهنگ صفی از قدردانی‌ و تحسین اسرائیلی‌ها از تصمیم دونالد ترامپ پرزیدنت ایالات متحده به خروج از قرارداد هسته‌ای ایران و از سر گیری «شدیدترین» تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی بود.
نتانیاهو، لحظاتی پس از اعلامیه‌ی ترام

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی تهدید کرد که تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، پادشاهی سعودی را نیز به این کار وا خواهد داشت.
وزیر امور خارجه سعودی روز چهارشنبه 9 می 2018 در گفتگو با شبکه‌ خبری سی‌ان‌ان آمریکا تاکید کرد در صورتی که ایران اقدام به تولید سلاح اتمی کند، سعودی نیز دست به این کار خواهد زد.
او در پاسخ به این سوالی که اگر ایران

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا چهارشنبه 9 مه گفت که ایران باید راه مذاکره را در پیش گیرد، وگرنه اتفاق دیگری خواهد افتاد.
این سخنان ترامپ یک روز پس از آن ایراد می‌شود که خروج آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) اعلام کرد.
ترامپ در دیدار با وزرای کابینه‌اش با بیان این‌‌که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به زودی اعمال خواهد شد، تاکید کرد: «در صورتی که ایران

کاخ سفید شامگاه چهارشنبه 9 مه 2018 اعلام کرد ایالات متحده آمریکا برای اعمال تحریم‌های اضافی علیه ایران به منظور جلوگیری از فعالیت هسته‌ای این کشور برنامه‌ریزی می‌کند.
ترامپ روز چهارشنبه ساعاتی قبل از این گفته بود که ایران باید راه مذاکره را در پیش گیرد، وگرنه اتفاق دیگری خواهد افتاد. هنوز مشخص نیست که ترامپ در قبال ایران و پرونده هسته‌ای این کشور دست به چه اقدامی خواهد زد.
اعلام کاخ سفید پس ا
عادل الجبیر، وزیرخارجه عربستان سعودی، روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت گفته است، درصورت دستیابی ایران به هسته‌ای، عربستان نیز به دنبال ساخت تسلیحات اتمی خواهد رفت.
وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» و در پاسخ به این پرسش؛ اگر ایران برنامه تسلیحات هسته ای خود را از سر بگیرد عربستان چه کار خواهد کرد؟ اظهار داشت: هر آنچه لازم است برای دفاع از مردم خود انجام می دهیم. خیلی و

بیژن جیرسرایی، سیاست‌مدار آلمانی ایرانی‌تبار و سخنگوی روابط خارجی فراکسیون دموکرات‌های آزاد آلمان در مجلس این کشور با تاکید بر این که تندروها در ایران نقش اساسی در به نتیجه نرسیدن توافق هسته‌ای داشتند، گفت که برجام بدون آمریکا عملا شکست خورده است.
بیژن جیرسرایی در گفتگو با شبکه دویچه‌ووله آلمان گفت: «توافق اتمی بدون آمریکا عمل نخواهد کرد و ایران از توافق خارج خواهد شد. توافق با خروج آمریکا عمل
سر انجام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیم به خروج از برجام را رسما اعلام کرد. در پیام رئیس‌جمهوری به اعاده تحریم‌ها در شدیدترین سطح آن اشاره شده است. با وجود اینکه آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تخلّفی را از جانب ایران گزارش نکرده معلوم نیست چگونه آمریکا بتواند تهدید به تحریم‌ها را، در شرایطی که پنج کشور چین، روسیه، آلمان، فرانسه و بریتانیا رسماً نسبت به قرارداد متعهد هستند، به اجرا بگذارد.
به دنبال اعلام تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران، باب کورکر، رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بیانیه ای صادر کرد.
او در این بیانیه گفت که رئیس جمهوری روشن کرده بود اگر برای رسیدگی به ایرادات جدی برجام توافقی با همکاران اروپایی حاصل نشود، آمریکا از برجام خارج می شود و عدم دستیابی به چنین توافقی با متحدانمان باعث تاسف است.
آقای کورکر به ویژه از بند «
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، یک روز پس از اعلام تصمیم نهایی خود به خروج از توافق هسته‌ای ایران، به جمهوری اسلامی در مورد از سرگیری برنامه هسته‌ای اش هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنپ ترامپ در آغاز نشست روز چهارشنبه هیات دولت به خبرنگاران در کاخ سفید گفت «به ایران توصیه می‌کنم برنامه هسته‌ای خود را آغاز نکند.»
رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره پیامدهای چنین کاری
در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام، ریچارد گلدبرگ کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها در گفتگوی اختصاصی به صدای آمریکا گفت: مشخصا فشار اقتصادی آمریکا، فشار بر رژیم ایران را افزایش خواهد داد.
وی افزود: همه ذخیره ارزی ایران در خارج از کشور مسدود خواهد شد. ارزش پول ملی ایران که در حال سقوط است حتی بیش از این هم کاهش خواهد یافت.
این کارشناس افزود: در کوتاه مدت آمریکا دوست ندارد برقراری تحریم
در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام، بهنام بن طالبلو پژوهشگر مسائل ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی ها در گفتگوی اختصاصی به صدای آمریکا گفت: به احتمال زیاد در پاسخ به بازگشت تحریمها به دلیل خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران مجددا آزمایش موشکهای میان برد بالیستیک خود را از سر خواهد گرفت.
وی افزود: همچنین توزیع موشکهای بالیستیک برد کوتاه خود را در میان گروههای نیابتی اش در خاورمیانه گستر
جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید پیش از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام، ایران بارها توافق اتمی ۲۰۱۵ را نقض کرده بود.
آقای بولتون به خبرنگاران گفت تایید نمی کند که ایران توافق اتمی موسوم به برجام را رعایت کرده و افزود: در بعضی موارد نمی توان به سادگی گفت که توافق رعایت شده یا نه. موارد دیگری هم هست که به نظر من توافق به روشنی نقض شده است.
این اظهارات آقای بولتون برخلاف گزارش ه
یک مدیر ارشد شرکت بوئینگ در خاورمیانه می گوید تحریم ایران تاثیری بر تولیدات این شرکت نخواهد گذاشت چون این شرکت پیش بینی خطر فروش هواپیما به ایران را کرده بود.
بازگشت تحریم های اقتصادی ایران مانع اجرای توافق ۲۰ میلیارد دلاری بوئینگ با خطوط هوایی ایران می شود.
استیو منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد اجازه شرکت بوئینگ برای فروش هواپیمای مسافری به ایران پس از تصمیم پرزیدنت ترامپ
یادداشتی از ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، در وبسایت روزنامه نیویورک پست
ترامپ به اتحادیه اروپا در یک مساله کلیدی نیاز دارد. مساله ای که با توجه به عدم حمایت اتحادیه از خروج آمریکا از برجام، ممکن است چالشی دیپلماتیک باشد. بر مبنای قوانین ایالات متحده، رئیس جمهوری می تواند بر خدمات پیام رسانی مالی امن مانند سرویس «سوئیفت» در بروکسل تحریم وضع کند. این کار ممکن است در صورتی
«اندرو پیک» معاون مدیرکل دفتر امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا درباره خروج ایالات متحده از برجام صحبت کرده است.
متن کامل این گفتگو را در زیر بخوانید:
گیتا آرین، سوال - خروج بخاطر عدم پایبندی ایران نبود. به چه دلیل بود؟
اندرو پیک - رئیس جمهوری به دنبال راهی بود که آمریکا را امن تر و نفوذ ایران در منطقه را کم کند. ایران عامل بی ثباتی در سوریه، یمن و دیگر کشورها
در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام، فرد عامری رئیس شورای امور بین المللی در کالیفرنیا به صدای آمریکا گفت: مسئله اصلی غرب پرونده هسته ای ایران نیست. مسئله اصلی، حضور ایران در سوریه، یمن، عراق، لبنان و بحرین است.
آقای عامری یکی از دو نویسنده کتاب «بحران در ایران» است و درباره تاثیر خروج آمریکا از برجام گفت: در زمان کوتاه شرکت ها معاملات خود را با ایران قطع می کنند؛ با این حال تاثیر زیادی دیده
سرمقاله ای از هیات تحریریه روزنامه وال استریت جورنال
پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه به درستی با «از بنیاد معیوب» توصیف کردن توافق هسته ای ایران خروج آمریکا را از آن اعلام کرد. با این وجود رئیس جمهوری آمریکا به ایران فرصتی برای مذاکره بر سر توافقی بهتر داد تا نشان دهد حقیقتا به دنبال جنگ افزار هسته ای نیست. چالش پیش روی ترامپ اینک ایجاد یک استراتژی و اتحاد برای مهار ایران است تا محدودیت های کلیدی را ک
آیپک، لابی پرنفود حامی اسرائیل که در آمریکا فعالیت دارد می گوید تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام فرصت مهمی برای رفع ایرادات آن فراهم می کند.
آیپک در بیانیه خود گفته است می داند که اختلافات و تفاوت های عمده ای بر سر موضوع خروج آمریکا از برجام وجود دارد و آیپک حاضر است به صورت فراحزبی با دولت و کنگره آمریکا برای رسیدن به سیاستی که نگذارد ایران تا ابد به سلاح هسته ای دست یابد، همکاری کند.
آیپ
کنت واینستین مدیر اندیشکده هادسن در واکنش به تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام، در یک متن اختصاصی که برای بخش فارسی صدای آمریکا فرستاد، تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را ستایش کرد.
وی نوشت: «پرزیدنت ترامپ می‌دانست که دارد تاریخ را رقم می‌زند. او به روشنی سخن گفت و به گونه‌ای خردمندانه اشاره کرد که توافق ایران از همان آغاز - یعنی از زمانی که دولت اوباما حداکثر فرصت را برای اعمال فشار بر این رژیم د
دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت با اشاره به این که قوی ترین، شدید ترین و دقیق ترین تحریم ها علیه ایران اعمال خواهد شد، ابراز امیدواری کرده است که ایالات متحده به توافق جدید و «عادلانه‌ای» با ایران دست یابد.
رییس جمهوری آمریکا که در شهر الکارت در ایالت ایندیانا در گردهمایی جمهوریخواهان صحبت می کرد، باردیگر از دولت باراک اوباما به دلیل امضای توافق هسته ای با ایران انتقاد
پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و صدور دستورالعمل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور، برای بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای اکنون اتحادیه اروپا با چالش حفظ شرایط موجود روبرو شده است.
وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران که تا روز ۲۲ اردیبهشت تمدید شده بود در سه تا شش ماه آینده دوباره اعمال خواهند شد.
مقامات رسمی آمریکا از جمله دونالد ترامپ گفته‌اند

نظرات

 1. U

  Uzun ۱۰۱ روز قبل

  رهبر ایرانی ها علی خامنه‌ای که گفته بود برجام را پاره کنند آنرا آتش میزنیم! چی شد پس؟ اقتدار عاریایی تون کجا رفت؟ کل زندگی‌تون به حرکت لبهای یک آمریکایی بستگی داره لافزنهای حقیر دوزاری.
  3
  • A

   aydintabrizli ۱۰۱ روز قبل

   شما به دلیل خروج آمریکا از برجام از حنا برای نواحی لازمتان استفاده کنید. یعنی بدبخت تر از شما را هرگز در هیچ جایی نمی توان یافت.
   -1
  • H

   Hnli ۱۰۱ روز قبل

   اگراقای خامنه ای رهبر ما هست باید بدانید رهبر شما هم هست وباید از او تبعیت کنید زیرا اذربایجان فعلا بخشی از ایران هست
   0
  • I

   isa-ab ۱۰۱ روز قبل

   پس شما تا الان چرا نرفتی سوریه؟
   0
  • H

   Hnli ۱۰۰ روز قبل

   والله سوریه جای شما ترک هاست که حمله کردین و شمال سوریه رو گرفتین نه مال ما بدبخت بیچاره ها که نه پانترکیست هستیم نه پان اسلامیست
   0

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.