حکم بیسابقه در روز زبان مادری: 45 سال حبس و 8 سال تبعید برای فعالین ملی آذربایجان
حکم بیسابقه در روز زبان مادری: 45 سال حبس و 8 سال تبعید برای فعالین ملی آذربایجان

آذوح: رژیم ایران در روز جهانی زبان مادری، فعالین ملی آذربایجان را با احکامی بیسابقه روبرو کرد.

به گزارش آذوح 4 فعال سیاسی ترک در حکمی که روز 1 اسفند صادر گردیده در مجموع به 45 سال زندان و 8 سال تبعید به مناطق دوردست و مختلف محکوم گردیدند.

1- اکبر آزاد به تحمل 10 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام؛

2- علیرضا فرشی به تحمل 15 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان باغملک از توابع استان خوزستان؛

3- بهنام شیخی به تحمل 10 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان؛

4 - حمید منافی به تحمل 10 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان ازنا از توابع استان لرستان؛

این احکام از سوی دادگاه انقلاب استان تهران (بهارستان) به اتهام تشکیل جمعیت غیر قانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور طبق ماده 498 قانون مجازات اسلامی و با حسب مجازات تکمیلی تبعید 2 ساله مصرحه در ماده 24 قانون مجازات اسلامی بعلت تشکیل مراسم نکوداشت و بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در مورخه 2 اسفند 1392 هجری شمسی صادر گردیده است.

علیرضا فرشی علاوه بر اتهام وارده فوق الذکر، در مورخه 1393 به دلیل جمع آوری امضا برای نیل به کسب مجوز از سوی وزارت کشور برای برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری اقدام نموده بود که با بازداشت وی از سوی مامورین امنیتی اطلاعاتی تهران به اتهام اجتماع و تبانی برای عمل بزه جهت بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی طبق ماده 610 قانون مجازات اسلامی از سوی دادسرای متهم گردیده و به تحمل 5 سال حبس تعزیر محکوم شده است. که مجموعا 15 سال حبس تعزیر و 2 سال تبعید به وی از طرف دادگاه بدوی فوق الذکر صادر گردیده است.

لازم به ذکر است، مجازات تکمیلی هر کدام از فعالین ملی و مدنی طبق قید دادنامه صادره شده در صورت تکرار فعالیت خود در محل اقامت اجباری به حبس یا جزای نقدی (درجه هفت)افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که ماه گذشته دیگر فعال ملی آذربایجان، سیامک میرزائی هم به 10 سال زندان و 2 سال تبعید محکوم گردید.

آذوح
رژیم ایران در روز جهانی زبان مادری، فعالین ملی آذربایجان را با احکامی بیسابقه روبرو کرد.
به گزارش آذوح 4 فعال سیاسی ترک در حکمی که روز 1 اسفند صادر گردیده در مجموع به 45 سال زندان و 8 سال تبعید به مناطق دوردست و مختلف محکوم گردیدند.
1- اکبر آزاد به تحمل 10 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام؛
2- علیرضا فرشی به تحمل 15 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان با

دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان در استان تهران، چهار فعال ترک (آذری) را جمعا به ۴۵ سال حبس و تبعید محکوم کرد. هر چند اتهام تشکیل جمعیت غیر قانونی در خصوص صدور این رای معیار قرار گرفته است با اینحال اسناد دادگاه نشان دهنده این است افراد مورد اشاره هیچ فعالیت خشونت آمیزی نداشته و بیشتر در حوزه های فرهنگی و زبانی فعالیت داشته اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر
4 نفر از فعالان ملی و مدنی ترک آذربایجانی در تهران امروز سوم اسفند ماه در روز جهانی زبان مادری در مجموع به 45 سال حبس تعزیری و 8 سال تبعید به مناطق دوردست و مختلف توسط دادگاه انقلاب بهارستان تهران محکوم شدند.
طی گزارش رسیده به گوناز تی وی، به مورخه 21 فوریه 2017 مقارن با سوم اسفند ماه 1395 هر کدام از فعالین مندرجه ذیل به اسامی:
1- اکبر آزاد به تحمل 10 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان در
چهار فعال مدنی در ایران به دلیل اتهاماتی از جمله برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری مجموعا به ۴۵ سال زندان و ۸ سال تبعید محکوم شده‎اند.
به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، علیرضا فرشی به ۱۵ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان باغملک در استان خوزستان، اکبر آزاد به ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان دره‌شهر در استان ایلام، بهنام شیخی به ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان مسجد سلیم

امروز غریب به سی و هشت سال و نزدیک به نیم قرن میشود که از تصویب وتدوین قانون اساسی عقیم اسلامی یا بهتر بگوییم قانون بدون اساس و بی‌ریشه ی رژیم اسلامی و فارسیزم کشور موسوم به ایران میگذرد ولی همچنان خبری از اجرای اصل هایی که رژیم برای کسب مشروعیت خود درآن سالها برای پدرانمان و امروز برای ماها یعنی ملتها و فرهنگهایی که در اسارت چندین ساله ی خود رژیم هستند داده اند

بر مبنای عرف تاریخی اول فروردین بعنوان عید، جشن گرفته میشود صغیر و کبیر در این روز بوی شادی و تازگی میدهند.
خلق جو شادی در این روز باعث شده است تا از مرثیه خوانی برای این روز غافل باشیم. در واقع عرف تاریخی این روز تقویم حقوق بشری اول فروردین ماه را به سایه برده است یک فروردین در تقویم حقوق بشری و جهانی عنوان”روز جهانی مبارزه با تبعیض نژادی “را یدک میکشد.
در ک

نظرات

  1. Q

    qarabuta ۴۵۴ روز قبل

    یولداشلار بو خبرین اوستونده ایشلیین چوخ اونملیدی کی بو قدر تبلیغات دان سورا آنا دیلینه گوره بیزیم فعالار 45 ایل دوستاق اولاجاقلار
    4

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.