با در گذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت الله خامنه ای تنها فرد باقی مانده از حلقه پنج نفره نزدیکان آیت الله خمینی در دهه اول حاکمیت نیروهای برآمده از انقلاب است. هاشمی رفسنجانی که در دو دهه اول و دوم انقلاب به عنوان رییس مجلس و رییس جمهور از معماران حکومت جمهوری اسلامی شناخته می شد
هاشمی را با اطمینان می‌توان «نفر دوم» در تمام عمر ۳۷ ساله جمهوری اسلامی توصیف کرد؛ او چه در زمان آیت‌الله خمینی و چه در دوران رهبری دوم نظام، شخصیتی موثر و غیرقابل اغماض محسوب می‌شد.
هاشمی درحالی چشم بر جهان فروبست که نخواست همچون آیت‌الله منتظری، «خاطرات مهم» خود را از پستوهای حکومت، عریان کند؛ به این معنا، او تا پایان عمر «مصلحت نظام» را بر تقریر حقیقت ترجیح داد.
مهمترین مرگ پس از مرگ آیت الله خمینی
درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی را از این جهت می توان حائز اهمیت دانست که در سالهای ابتدایی انقلاب اسلامی و ترور آیت الله مطهری و آیت الله بهشتی،نام پنج نفر از یاران آیت الله خمینی بیشتر از همه شنیده می شد و آنان در اکثر و یا تمام شوارهایی که با حکم او تشکیل می شد حضور داشتند.
به جز احمد خمینی، فرزند آیت الله خمینی،اکبر هاشمی رفسنجانی،علی خامنه ای،میرحسین موسوی و عبدالکریم موسوی اردبیلی، به عنوان سران قوا نزدیکترین افراد به آیت الله خمینی بودند. در این میان براساس برخی شواهد آقای هاشمی رفسنجانی از دیگر سران قوا جایگاه ویژه تری در نزد آیت الله خمینی داشت و فرد دوم مملکت محسوب می شد.
سمت هایی چون نماینده آیت الله خمینی در جنگ و یا به تعبیری فرمانده ارشد جنگ نقش او را در تحولات انقلاب اسلامی ویژه تر می کرد.پس از درگذشت آیت الله خمینی نیز اکبر هاشمی رفسنجانی برای سالها فرد دوم مملکت محسوب می شد.از یک سو سمت ریاست جمهوری را عهده دار بود و از سوی دیگر همچنان به آیت الله خامنه ای،رهبر جمهوری اسلامی،نزدیک بود. در سالهای پایانی دوره دوم ریاست جمهوری، اکبر هاشمی رفسنجانی اگر چه قدرت سابق را نداشت اما همچنان فرد دوم محسوب می شد.
مرگ هاشمی رفسنجانی را می توان مرگ مقام دوم جمهوری اسلامی دانست که پس از مرگ آیت الله خمینی، مهمترین مرگ یک مقام جمهوری اسلامی است. این مرگ تاثیر زیادی در سیاست ایران خواهد داشت و رهبر جمهوری اسلامی را به تنها شاگرد باقی مانده آیت الله خمینی در قدرت بدل خواهد کرد.
≈≈≈≈≈≈
مرگ نماد برجسته چهره حاکم در دهه شصت: شاهد علوی/ روزنامه نگار
≈≈≈
رفسنجانی مدتی بود از لحاظ سیاسی مرده بود چون توان بازی کردن و تاثیرگذاری در عرصه سیاسی ایران را از دست داده بود. او پیشتر و در چند مرحله با رد صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری، از دست دادن ریاست مجلس خبرگان و یا عدم توانایی برای آزادی بچه‌هایش از زندان عملا مدتی بود در سیاست سطح بالای حکومت ایران مرده بود.
در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نیز عموم سیاستمدارانی که رفسنجانی با آنان کار کرده بودند (مثل ملک عبدالله پادشاه پیشین عربستان) و او می‌توانست از رابطه شخصی و سیاسی خود با آنان به عنوان امکانی برای تاثیرگذاری در سیاست داخلی ایران استفاده کند دیگر در قدرت و سیاست نقشی ندارند.
نمایش سیاسی شیوه برخورد با مرگ او و جبهه‌بندی‌هایی هم که حول مصادره چهره، میراث و شبکه قدرت وابسته به او در سیاست ایران شکل می‌گیرد در نهایت می‌تواند تنها به طور موقت موجب تحرکات سیاسی در سطوح میانی و بالای سیاست در ایران شود، چون همین گروه‌بندی‌ها و همان شبکه نیز برای داشتن شانس ادامه بازی سیاسی در ساخت سیاسی حاکم، نیازمند تائید کامل هسته اصلی قدرت در ایران (رهبری، بیت او و حلقه بالای فرمانده‌های سپاه) هستند.
مرگ رفسنجانی علاوه بر این‌که مرگ گنجینه‌ای از اسرار نظام اسلامی ایران است، مرگ نماد برجسته چهره حاکم در دهه شصت و نیمه اول دهه هفتاد شمسی در ایران است. مرگ نماد یک دوران آن‌گاه که پیش از مرگ فیزیکیش از حضور موثر در عرصه سیاسی حذف شده بود باشد در این معنا نه پایان دوره‌ و مقطع خاصی از سیاست ایران که مرگ سیاستمداری است که از پیش مرده بود.

نظرات

  1. H

    harika ۵۰۰ روز قبل

    با در گذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت الله خامنه ای تنها فرد باقی مانده از حلقه پنج نفره نزدیکان آیت الله خمینی است.
    در سالگرد تولد و تلف شدن هر کدام از افراد این حلقه پنج نفره، مردم جهان باید به این موضوع مهم توجه کنند که یک جلوگیری ساده از بارداری چقدر در سرنوشت یک منطقه میتواند تاثیرگزار باشد و چگونه این امر موجب امن‌تر شدن جهان میشود.
    1

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.