یادداشتی از توماس فریدمن در روزنامه نیویورک تایمز
آیا اعتراضات اخیر در ایران همزمان با لغو محدودیت های مذهبی اخیر در عربستان سعودی نشانه ای از شروع روندی است که می خواهد به روند تندی که جهان اسلام در سال ۱۳۵۷ انجام داد، پایان بدهد؟ آیا آن طور که مامون فندی، کارشناس امور خاورمیانه، می گوید «اسلام ترمز بریده است» و کل جهان آن را حس می کند.
تقلیل جایگاه زنان و کثرت گرایی و آموزش مدرن و ظهور القاعده و حزب الله و داعش عواقب رویدادهای سال ۱۳۵۷ است. تحولاتی که موجب ویرانی زندگی مسلمانان و غیر مسلمانان بیگناه بسیاری شد و پیامدش نصب دستگاه های فلزیاب در فرودگاه های سراسر جهان بوده است.
ایران و عربستان امروز یک وجه اشتراک دارند: یک جمعیت اکثریت زیر سی سال که به شبکه های اجتماعی و تلفن های هوشمند متصل است و شمار فزاینده ای شان از این که به آن ها گفته شود چگونه باید زندگی کنند به ستوه آمده اند.
ما باید از جنبش جوانان در ایران و عربستان برای دفن ۱۳۵۷ استقبال کنیم. این امر هدیه ای برای مسلمانان سراسر جهان و همه مردم جهان است که هزاران میلیارد دلار برای مقابله با خشم و هیجانات برآمده از آن سال مهم خرج کرده است.

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.