یک کارشناس ایرانی مسائل منطقه گفت انتظار می‌رفت که کردها در برابر اردوغان موضع بگیرند و رای «نه» به صندوق بیاندازند، اما آمارها نشان می‌دهد که آرای استان‌های کردنشین به کمک او آمدند.
به گزارش خبرگزاری کار ایران «ایلنا»، محمدعلی دستمالی کارشناس و تحلیلگر مسائل خاورمیانه اظهار داشت: "صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) و بسیاری دیگر از نمایندگان کُرد وابسته به پ.ک.ک، در زندان به سر می‌برند و جنگ بین ترکیه و پ.ک.ک همچنان ادامه دارد و از سوی دیگر اردوغان اعلام کرده که تنها در دو سال اخیر، بیش از شش هزار نیروی پ.ک.ک در درگیری‌ها کشته شده‌اند".
وی افزود: "با این شرایط انتظار می‌رفت که کردها در برابر اردوغان موضع بگیرند و رای «نه» به صندوق بیاندازند، اما در عمل چنین نشد و اتفاقاً آمارها نشان می‌دهد که آرای استان‌های کردنشین به کمک اردوغان آمدند".
از دیدگاه او "چنین وضعیتی دو معنی دارد: نخست اینکه کردها تا حد زیادی از اقدام‌های پ.ک.ک ناراضی هستند و به ستوه آمده‌اند و دوست دارند شاهد آرامش و توسعه مناطق خود باشند. دوم این‌که چنین موضوعی نشان‌دهنده این است که اردوغان روی کردهای اسلام‌گرا حساب ویژه‌ای باز کرده است و ثمرات آن را مشاهده می‌کند".
دستمالی در مورد تاثیر نتیجه رفراندم قانون اساسی بر سیاست خارجی ترکیه نیز گفته است: "در حوزه روابط ترکیه با آمریکا، انگلیس و روسیه، اردوغان با ثبات و اعتماد به نفس بیشتر و با دست پرتر برخورد خواهد کرد و در مورد سوریه و عراق نیز، کوتاه نخواهد آمد. در حوزه منطقه‌ای نیز، به تقویت روابط خود با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ادامه خواهد داد".

نظرات

 1. K

  Kölgə ۴۰۱ روز قبل

  اینجاصت که کردهای آواره ساکن بی بی سی پارسی دمپایی باید گاز بزنند!
  3
 2. K

  Kölgə ۴۰۱ روز قبل

  دلم کباب شد از بس تقلای شوهنومه خوانها و اکراد ساکن بی بی سی را دیدم. این رای بخصوص رای اکراد حسابی حالشان را گرفطه اصت. حتی اگر من مخالف اردوغان باشم هم باز وقتی میبینم بی بی سی اینطور جلز و ولز میکند متوجه میشوم که این انتخابات به نفع ترکیه تمام شده اصت
  3

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.