کاخ سفید آمریکا، چهارشنبه ۱۹ آوریل اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور، به آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده دستور داد تا در توافق هسته‌ای بازنگری کنند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ در دستور خود تاکید کرد آژانس‌های اطلاعاتی در این مساله تحقیق کنند که آیا تعلیق تحریم‌های ایران، به سود آمریکا است یا نه.
توافق هسته‌ای ژوئیه سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج گشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، منعقد شد.
برپایه این توافق، در برابر محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای رژیم آخوندی کشور موسوم به ایران ، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، به تدریج لغو می‌شود.
اکثر جمهوری‌خواهان آمریکا از جمله دونالد ترامپ، از مخالفان این توافق هستند. ترامپ این توافق را، «بدترین توافق ممکن» ارزیابی کرده و در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری خود، گفته بود که آن را «پاره» خواهد کرد.اگرچه بعدها از شدت لهجه ترامپ نسبت به توافق کاسته شد، اما وعده بازنگری آن را داد.
دستور بازنگری در توافق هسته‌ای در حالی داده می‌شود که رژیم غاصب فارس در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری نمایشی است. حسن روحانی که رئیس جمهوی کنونی کشور موسوم به ایران و رژیم غاصب فارس است و توافق هسته‌ای در دولت او منعقد شد، یکی از نامزدهای انتخابات است. از این رو انتظار می‌رود، توافق هسته‌ای، یکی از مهمترین مسائل مورد بحث و جدل میان نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری و حامیان آن‌ها باشد.
بررسی قانون تشدید تحریم‌های ایران به عنوان حامیان اسد در کنگره آمریکا
با تغییر موضع دولت آمریکا در مورد سوریه، دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور، از کنگره خواست تا تصویب قوانین اعمال تحریم در مورد کشورهای پشتیبان رژیم بشاراسد را سرعت بخشند.
این تحریم‌ها که به طور ویژه مورد روسیه و ایران را هدف قرار می‎گیرد، به دنبال آن است تا رژیم سوریه را وادار به مذاکره به منظور پایان دادن به بحران این کشور کند. پیش‌بینی می‌شود که پس از پایان تعطیلات بهاری کنگره در هفته آینده، قوانین جدید و قدیمی در مورد ممنوعیت ارسال موشک‌های بالستیک ایرانی به رژیم سوریه به اجرا گذاشته شود و سه شرکت هواپیمایی ایران که مظنون به حمل سلاح‌ و جنگجویان برای حمایت از اسد هستند تحت تحریم قرار بگیرند. همچنین نمایندگان جمهوریخواه کنگره قرار است از دولت ترامپ بخواهند مجوز صدور شرکت‌های آمریکایی مانند شرکت بوئینگ برای تحویل هواپیماهای تجاری به ایران را لغو کند. کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا هم قصد دارد پیش‌نویس قانون اعمال تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران ایران را به خاطر پشتیبانی از تروریسم تنظیم کند. همچنین کنگره آمریکا قرار است قانون قیصر برای حمایت از شهروندان سوریه را به رای بگذارد، که بر اساس تصاویری تنظیم شده که توسط یکی از افسران این کشور به خارج منتقل شده و ۵۵ هزار تصویر از اعمال شکنجه در زندان‌های سوریه است. تغییر موضع دولت ترامپ در مورد سوریه دست کنگره را برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران بازکرده، اگرچه که نمایندگان دموکرات کنگره نگران هستند که اعمال این تحریم‌ها ممکن است توافق اتمی با ایران را به خطر بیاندازد.
ایران عامل حمله بحران‌های منطقه است
ساعاتی پیش از صدور دستور ترامپ، جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا که در ریاض پایتخت سعودی حضور دارد، تاکید کرد که رژیم فاشیت ایرانی‌ عامل همه بحران‌های منطقه است.
متیس چهارشنبه ۱۹ آوریل گفت که باید با تلاش‌های ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه مقابله کرد. او افزود، هنگامی که مشکلی در منطقه پیش‌می‌آید، ایران را همانجا می‌شود یافت.
وزیر دفاع آمریکا که پس از دیدار با مقام‎‌های عالیرتبه سعودی سخن می‌گفت، افزود: «باید مانع از ایجاد مشکلی در کشور دیگری توسط ایران شویم. باید جلوی تشکیل گروه شبه‌نظامی دیگری همچون حزب‌الله لبنان را بگیریم. مساله اکنون این است که ما برای رسیدن به این هدف، اکنون در مسیر صحیحی قرار داریم».
جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا که در ریاض پایتخت سعودی به سر می‌برد، تاکید کرد که ایران عامل همه بحران‌های منطقه است.
متیس چهارشنبه ۱۹ آوریل گفت که باید با تلاش‌های ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه مقابله کرد. او افزود، هنگامی که مشکلی در منطقه پیش‌می‌آید، ایران را همانجا می‌شود یافت.
وزیر دفاع آمریکا که پس از دیدار با مقام‎‌های عالیرتبه سعودی سخن می‌گفت، افزود: «باید مانع از ایجاد مشکلی در کشور دیگری توسط ایران شویم. باید جلوی تشکیل گروه شبه‌نظامی دیگری همچون حزب‌الله لبنان را بگیریم. مساله اکنون این است که ما برای رسیدن به این هدف، اکنون در مسیر صحیحی قرار داریم».
پیش از این سخنان، خبرگزاری رسمی سعودی (واس) از دیدار جیمز متیس با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی خبر داده بود. بنا بر این گزارش، مسائل مورد اهتمام مشترک، تحولات منطقه و جهان و مساله مبارزه با تروریسم، در این دیدار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
سفر منطقه‌ای وزیر دفاع آمریکا که به شکل رسمی چهارشنبه آغاز شد، غیر از سعودی، مصر، قطر، اسرائیل و جیبوتی را هم شامل خواهد شد.
متیس سه‌شنبه در هواپیما به خبرنگارانی که او را در این سفر همراهی می‌کردند، گفت موشک‌هایی که حوثی‌ها به سمت سعودی شلیک می‌کنند «ایرانی» است و باید متوقف شود.
تروریسم در راس اولویت‌ها
سفارت ایالات متحده در سعودی درباره این سفر در توییتر نوشت: «جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا برای نخستین بار از رسیدن به این مقام، به سعودی سفر می‌کند». انتظار می‌رود وزیر دفاع آمریکا، با مسئولان بلندپایه سعودی، دیدار و گفت‌وگو کند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت که ژنرال متیس در جریان سفر خود به کشورهایی در خاورمیانه، در پی جلب همکاری بیشتر به منظور رسیدن به طرح‌هایی جدید برای مبارزه با تندروی و تروریسم است. این سفر همزمان با اقدام دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در ارزیابی استراتژی‌اش در مبارزه با توریسم صورت می‌گیرد.
این خبرگزاری افزوده است که دولت ترامپ، از راه مشورت متیس با همتایانش، در حال توسعه تلاش‌های خود در زمینه مبارزه با تروریسم است.
این گزارش ادامه داده است که توسعه ائتلاف علیه داعش در عراق و سوریه و جنگ با القاعده در یمن، از جمله اهداف وزیر دفاع آمریکا در این سفر است.
آسوشیتدپرس نوشته است که آمریکا نگرانی ویژه‌ای درباره استفاده داعش از مناطق کنترل نشده‌ای در فقیرترین کشورهای عربی به منظور برنامه ریزی برای انجام حملاتی علیه ایالات متحده دارد.
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هفته گذشته اعلام کرده بود که ژنرال متیس، «راه‌های شکست گروه‌های تروریست تندرو» را به بحث خواهد گذاشت.
وزیر خارجه آمریکا: اگر ایران مهار نشود راه کره شمالی را می‌رود
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در نامه‌ای به پل رایان، رییس کنگره آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۸ آوریل نوشت که ایران به توافق اتمی سال ۲۰۱۵ پایبند بوده، اما او نگران نقش این کشور به عنوان یک دولت حامی تروریسم است. براساس این توافق وزارت خارجه آمریکا باید هر ۹۰ روز یک بار در گزارشی به کنگره آمریکا در مورد پایبندی ایران به این توافق توضیح دهد. این اولین گزارش دولت ترامپ در مورد این توافق است. تیلرسون در بیانیه خود نوشته است: «وزارت امورخارجه آمریکا تایید می‌کند که تا ۱۸ آوریل ایران به تعهدات خود در چارچوب برنامه جامع مشترک (برجام) عمل کرده است». او افزود: « دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، از شورای امنیت ملی و نهادهای دولتی مسئول بازنگری برجام می‌خواهد تا ارزیابی کنند که آیا برداشتن تحریم‌ها ایران با منافع ملی آمریکا سازگاری داشته باشد». تیلرسون زمانی برای این ارزیابی تعیین نکرد اما در نامه خود به رایان تاکید کرد که دولت آماده همکاری با کنگره در باره این موضوع است.
توافق هسته‌ای ژوئیه سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) منعقد شد. برپایه این توافق، مقرر شد در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، به مرور لغو شود. مخالفان این توافق می‌گویند که لغو تحریم‌ها باعث می‌شود ایران با درآمدی که حاصل می‌کند، سیاست‌هایش در منطقه را تشدید کند. آن‌ها ایران را به مداخله در امور داخلی دیگر کشورها به ویژه کشورهای همسایه خود و حمایت از بعضی از گروه‌های «تروریستی» متهم می‌کنند.
او گفت: "برای مدت کوتاهی با این باج آنها را راضی می کنیم و بعد مشکل بر دوش کس دیگری می افتد."
او در انتقادی تلویحی از دولت قبلی آمریکا گفت که دولت جدید قصد ندارد "مشکل" را برای دولت بعدی به ارث بگذارد.
او اضافه کرد: "ما فکر نمی کنیم که این شیوه محتاطانه ای برای برخورد با ایران باشد، به خصوص با توجه به سابقه همه فعالیت های بی ثبات کننده دیگر آنها."
وزیر خارجه آمریکا ایران را به بی ثبات کردن یمن و سوریه، حملات سایبری و تروریستی در سراسر جهان و نیز دستگیری خودسرانه شهروندان آمریکا متهم کرد.
او کارنامه حقوق بشر حکومت ایران را یکی از بدترین ها در جهان خواند و گفت که جاه طلبی های هسته ای ایران خطری علیه صلح و ثبات دنیاست.
او گفت: "برجام فقط رسیدن ایران به بمب هسته ای را به تاخیر انداخته است و تهدیدات ایران در عرصه های دیگر را نادیده گرفته است."
وزیر خارجه آمریکا یک روز پیشتر تایید کرده بود که ایران به تعهداتش براساس برجام (توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت ها) عمل کرده اما افزود که تعلیق تحریم ها بازبینی خواهد شد.
واکنش ظریف به بیانیه وزیر خارجه آمریکا
ساعاتی بعد از انتشار بیانیه تند وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتر نوشت:
"اتهامات نخ‌نمای آمریکا نمی‌تواند اذعان این کشور به تعهد ایران به برجام را بپوشاند، آمریکا باید مسیرش را عوض کند و به تعهدات خودش پایبند باشد".
وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر در نامه‌ای به کنگره تایید کرده بود که ایران به تعهداتش در قبال توافق جامع هسته‌ای (برجام) متعهد است.
نماینده مجلس ایران: برجام فرزند ناقص‌الخلقه‌ای است که پدرش اوباما و مادرش روحانی است
مجتبی ذالنور نماینده قم و رئیس کمیته هسته‌ای مجلس ایران، توافق هسته‌ای ایران و غرب را فرزند دورگه ناقص ‌الخلقه‌ای توصیف کرده که حاصل رابطه باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران است.
به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران، مجتبی ذالنور شنبه 15 آوریل 2017، به سخنان حسن روحانی، هنگام ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری که گفته بود «هوو هايی كه بارها به قصد كشتن نوزاد برجام تصميم گرفته بودند نمي توانند سرپرست خوبي براي اين فرزند باشند». اشاره کرد و گفت: « حتما می‌دانید که اولا هیچ فرزندی در تاریخ (‌به استثناء حضرت مسیح) بدون پدر متولد نشده است؛‌ دوما می‌دانید که "هوو " برای پدر و مرد بی ربط وبی معنی است و صرفا برای "زن " هوو مطرح است. سوما اگر آن‌گونه که گفته‌اید مادر واقعی بر جام شما باشید پدر این موجود دو رگه ناقص الخلقه، کسی جز آقای اوباما نمی تواند باشد».

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.