آمریکا و امارات متحده عربی یک توافقنامه همکاری‌های دفاعی امضا کردند. خبرگزاری‌ها، امضای این توافقنامه را در راستای "مقابله با نفوذ ایران" خوانده‌اند.
شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز هنگام اعلام خبر امضای این توافق گفت: رئیس جمهور آمریکا امیدوار است برای حل مشکلاتی که مدت‌هاست گریبانگیرکشورهای منطقه است، با آنها همکاری داشته باشد.
این توافق زمینه همکاری منسجم تر ضد تهدیدات در 15 سال آینده را فراهم می سازد.
برپایه توافق امضاشده، واشینگتن نیرو و جنگ‌افزار بیشتری به خلیج ارسال می‌کند. در همین حال آمریکا در حال تدارک تسلیحاتی است که از سوی عربستان به ارزش 100 میلیارد دلار خریداری شده است.
عربستان و امارات متحده عربی جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که در امور کشورهای منطقه دخالت کرده و باعث ایجاد بی‌‍ثباتی در این کشورها شده است.
جیمس ماتیس وزیر دفاع آمریکا گفت: این توافق فصل جدیدی از همکاری میان ماست. من به ادامه همکاری با امارات برای حمایت از امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه و جهان امیدوارم.
بر اساس این بیانیه، دو طرف با بررسی تهدیدهای امنیتی مشترک مانند بی ثباتی در یمن و لیبی و تلاش برای شکست گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق بر منافع مشترک مانند آزادی دریانوردی، حاکمیت منطقه ای کشورهای عرب حوزه خلیج و مبارزه با افراط گرایی تاکید کردند.

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.