در علوم انسانی جدید، واژه‌ "اقلیت‌" تنها مختص گروه‌هایی که از نظر آماری تعدادشان کمتر باشد نیست. "اقلیت" به گروه‌هایی نیز اشاره دارد که به خاطر ویژگی‌های زبانی، فرهنگی، نژادی، قومیتی، جنسیتی، جنسی و غیره، از نظر جایگاه اجتماعی، دسترسی به تحصیل و اشتغال و به طور کلی بهره‌مندی از حقوق انسانی در جایگاهی فرودست نسبت به یک گروه مسلط در جامعه قرار می‌گیرند.

نظرات

 1. K

  Kölgə ۳۸ روز قبل

  مطلب بسیار بجایی اصت. من هم در بحثها متوجه شدم که اقلیت بار منفی پیدا کرده اصت. اصولا ما بیشتر از حق و حقوق به بار کلمات توجه داریم. اقلیت حقوق شناخطه شده ای در دنیا دارد و ما نباید از این کلمه بترصیم. البته همیشه در دنیا اقلیت جمعیتش از اکثریت کمتر میشود ولی چون در مملکت ما با کودتای رضاپالونی فارسها را سر کار آوردند که جمعیتشان بصیار کمتر از ترکها در آن زمان بود و هنوز حم با وجود آسیمیلاسیونهای میلیونی کمتر اصت، در ایران اقلیت ترک از نظر جمعیتی اکثریت اصت. خلاصه اینکه چون همه چیزمان باید به همه چیزمان بیاید در این مورد هم ترسه مصب افطاده اصت و بقول خودمان مرده دارد مرده شو را میشورد.
  3
 2. U

  Uzun ۳۸ روز قبل

  یا مهدی دارد می‌آید یا هک شده اصت... بی بی سی فارس و این مطلب؟
  2

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.