شاهزاده سعودی که به پادشاهی نزدیک شد، در مورد ایران یک تندرو است

چکیده مقاله ای از بن لینفیلد در روزنامه جروسلم پست
محمد بن سلمان که پیشتر وزیر دفاع و وزیر نفت عربستان هم بوده است در مقام ولیعهد با حفظ این سمت ها احتمالا سیاست تندتری را در برابر ایران دنبال خواهد کرد.
جاشوآ تیتلباو، کارشناس امور عربستان در مرکز مطالعات استراتژیک بگین سادات در دانشگاه بار ایلان، درباره محمد بن سلمان می گوید: «او طراح یک مجموعه اقدامات برای ن
سه حزب حامی بارزانی در کردستان ترکیه به منظور تأسیس یک حزب جدید، به عنوان جایگزینی برای حزب دموکراتیک خلق ها، ادغام می شوند.
حامیان مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، یک حزب سیاسی جدید در ترکیه تأسیس می کنند.
این حزب با مشارکت سه گروه سیاسی و به منظور حمایت از بارزانی و به عنوان جایگزینی برای حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) تأسیس می شود.
این سه گروه عبارتند از حزب دموکرات کردستان (KDP)، حزب دمو
اولتراچپ اورتودکس آریائیستی/شیعیستی

اولتراچپ ملغمه ای از «آقای چوخ بختیار» صمد بهرنگی و «پیرمرد خنزرپنزری» صادق هدایت است؛ بیشتر در سودای عقده گشایی حقارت تاریخی و شکست های معرفتی اش، حضور خود را در طرح مسائلی که برای زیستگاهش اولویتی ندارد، فرافکنی می کند. شاید هم ایده «انترناسیونالیستی اش» را در گیرودار مسائل ملی و حقوقی می خواهد پیدا کند. اما در این مورد هم عاری از صداقت است؛ صداقتی که در بیشت
بعد از سال‌ها تکذیب؛ اسرائیل می گوید در جنگ داخلی سوریه نقش دارد

پس از چند سال تکذیب، اسرائیل اکنون تائید می کند که در جنگ سوریه دخالت هایی دارد و این کار را برای تامین امنیت خویش و نه به هدف تاثیرگذاری بر مسیر سیاسی در آن کشور انجام می دهد.
اسرائیل از زمان آغاز جنگ در سوریه در شش سال پیش، اعلام کرده بود دخالتی در آن ندارد. ولی اکنون فرمانده ستاد کل ارتش آن کشور فاش کرد که اسرائیل پول و اسلحه به گروهی می رساند که جزو مخالفان
در جنگ ایران و عراق، به خصوص در 17 اردیبهشت 1363، ایران یکی از نفتکش های عربستان سعودی را مورد حمله قرار داد. در مقابل، عربستان سعودی در واکنش به این حمله، یک اقدام دفاعی از خود نشان داد. این اقدام با ایجاد یک منطقه رهگیری هوایی خارج از آب های سرزمینی عربستان در خلیج عربی که به نام "خط پروازی فهد" معروف است صورت گرفت. ریاض تاکید کرد هر هواپیمای ایرانی که از این خط عبور کند بلا فاصله و بدون هیچ گو

فرمانده نیروی هوایی اسرائیل روز چهارشنبه به حزب الله لبنان هشدار داد که اگر این گروه وارد جنگی تازه علیه آن کشور شود، اسرائیل تمام توان نظامی خود را به کار خواهد بست. به گزارش رویترز، ژنرال امیر اشل، روز چهارشنبه، در یک همایش امنیتی – سیاسی گفته است، نیروی هوایی اسرائیل توان آن را دارد که همان تعداد بمباران‌هایی را که در جنگ ۳۴ روزه انجام داد، در مدت دو تا سه روز انجام دهد. با این حال ژنرال امی
تحلیل یک مقام اطلاعاتی اسرائیل درباره حمله موشکی ایران به داعش

اسرائیل نخستین کشوری بود که نسبت به حمله موشکی جمهوری اسلامی ایران علیه مواضع داعش در سوریه ارزیابی اطلاعاتی ارانه داد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اسرائل، ژنرال گادی آیزنکوت در گفتگو با خبرنگاران گفت: برخلاف ادعاهای سپاه پاسداران ایران، موشک های شلیک شده "چندان کارآمد نبوده است".
ایران اعلام کرد که شش فروند موشک میان برد به سوی مواضع داعش در دیرالزور سوریه پرتاب
پنتاگون: نگران حمایت پاکستان، ایران و روسیه از طالبان و شبکه حقانی هستیم

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی تازه به کنگره این کشور در مورد حمایت شماری از کشورهای همسایه افغانستان از گروه طالبان و شبکه حقانی ابراز نگرانی کرده است.
پنتاگون در گزارش مفصلی تحت عنوان "بهبود امنیت و ثبات در افغانستان" می‌گوید این حمایت‌ها و پناهگاه‌های امن شورشیان در خاک پاکستان بزرگترین تهدید به امنیت افغانستان است و می‌تواند ماموریت نیروهای ائتلاف را با شکست رو
مصاحبه رضا وضعی پیرامون موشک پراکنی های سپاه و مالباختگان/از دقیقه 15 میتوانید مصاحبه را دنبال کنید
رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل:‌ باید مانع تبدیل ایران به کره شمالی دوم شد

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل می گوید: انتخابات اخیر ایران نشان داد که ایرانیان خواستار تغییر هستند اما فرماندهان سپاه پاسداران درصدد پیشبرد اهداف خود در منطقه، و از جمله تحریک اسرائیل هستند.
به گزارش رسانه های اسرائیل، ژنرال گادی آیزنکوت که روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد در همایش امنیتی – سیاسی هرتسلیا در اسرائیل سخن می گفت،‌ افزود: «ایران خود را یک قدرت منطقه ای می بیند؛ ح

ایران مصمم است بر پهنه قدرت خود در جهان عرب بیفزاید: از بغداد گرفته تا بیروت، صنعا، منامه و نیز دمشق. جمهوری اسلامی با حمایت از شبه‌نظامیان شیعی، به طور آشکار و پنهان در تمام این پایتخت‌های کشورهای عربی حضور فعال دارد."اشپیگل‌آنلاین" در مقاله‌ای به نقش سیاسی و نظامی ایران در کشورهای خاورمیانه پرداخته است که به بخش‌هایی از آن اشاره می‌شود. ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن را بیشتر دولت‌مردی معقول و
پاکستان: یک پهپاد ایرانی را در ایالت بلوچستان سرنگون کردیم

مقامات پاکستانی می‌گویند که نیروی هوایی ارتش این کشور یک پهپاد ایرانی را در عمق خاک پاکستان سرنگون کرده است.
همزمان روزنامه پاکستانی «داون نیوز» نوشته است که یک جنگنده نیروی هوایی پاکستان این پهپاد را در منطقه «پروم» واقع در شهر «پنجگور» ایالت «بلوچستان» مورد هدف قرار داده است.
این خبر کمتر از ۲۴ ساعت پس از آن منتشر شد که ارتش آمریکا اعلام کرد یک پهپاد «شاهد ۱۲
ولیعهد سعودی مذاکره با ایران را رد و ادعا کرد جنگ را به ایران خواهد کشاند

پسر ملک سلمان که به تازگی به سمت ولیعهدی منصوب شده است، هرگونه مذاکره با تهران را رد کرده و گفته بود جنگ را به ایران خواهد کشاند.
شبکه «الجزیره» در صفحه توئیتر خود نوشته است، محمد بن سلمان ولیعهد تازه عربستان سعودی هرگونه شانس برای گفتگو با ایران را رد کرده و مدعی شده است که جنگ را به ایران خواهد کشید.
گفتنی است سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان با صدور فرمانی
تغییر در ساختار قدرت؛ پادشاه عربستان سعودی فرزند خود را به ولیعهدی برگزید

پادشاه عربستان سعودی پسر ۳۱ ساله خود محمد بن سلمان را به سمت ولیعهدی برگزید.
ملک سلمان بن عبدالعزیز روز چهارشنبه با صدور فرمانی فرزند خود را به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی معرفی کرد. محمد بن سلمان با این تصمیم جانشین محمد بن نایف برادرزاده پادشاه می شود.
این تغییر بزرگی در عربستان ارزیابی می شود چون پیش از این همه فرزندان ملک عبدالعزیز آل سعود ولیعهد عربست
رسانه‌های پاکستان از سرنگون کردن يک پهپاد (پرنده هدایت پذیر از دور) ايرانی در استان بلوچستان در جنوب غربی آن کشور خبر داده اند.
در اين گزارش، که چهارشنبه ۳۱ خرداد به نقل از مقام‌های محلی استان بلوچستان پاکستان منتشر شده، آمده است که پهپاد ايرانی اوايل هفتۀ جاری در عمق محدودۀ هوايی پاکستان هدف جت های نيروی هوايی پاکستان قرار گرفت و سرنگون شد.
اين منابع از ذکر نامشان خودداری کرده اند، و نيروی هوا
منابع اسرائیلی مدعی شده‌اند که حمله موشکی ایران به مواضع داعش در دیرالزور سوریه با ناکامی مواجه شده و موشک‌ها به اهداف مورد نظر اصابت نکرده‌اند. به گفته آنها، سه موشک در خاک عراق فرود آمده است.تارنمای اینترنتی روزنامه اسرائیلی "هاآرتص" روز چهارشنبه (۲۱ ژوئن/ ۳۱ خرداد) حمله اخیر موشکی ایران به مواضع "دولت اسلامی" (داعش) در سوریه را "شکستی آشکار" خوانده و نوشته است که سه موشک ایرانی اصلا به خاک سور
منابع اسرائیلی گفتند حمله‌ موشکی ایران «به زمین اصابت کرده»، نه به هدف

کارشناسان اسرائيلی می‌گویند منابع امنیتی از ابعاد شکست حمله «در حیرت‌اند»: سه موشک در عراق به زمین افتاده، و تنها یکی به هدف خورده.
منابع اسرائیلی روز دوشنبه گفتند حمله‌ی موشکی به هدف مخالفان اسد در سوریه که روز یکشنبه انجام شد و ایران به آن مفتخر است، «به زمین خورده» و از هفت موشک متوسط که پرتاب شده، تنها یکی به هدف اصابت نموده است.
سپاه پاسداران ایران، نظام
جنگ پس از داعش: آیا ترامپ در را بر روی مناقشه با ایران گشوده است؟

چکیده مقاله ای از جولین بورجر در روزنامه گاردین
نیروهای آمریکا طی یک ماه اخیر سه بار به نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه حمله کرده اند.
با ادامه فشار برای بیرون راندن داعش از مناطق تحت کنترلش در سوریه و عراق رقابت بر سر در دست گرفتن این مناطق شدت گرفته است.
به این رقابت ها تنش مداوم میان ایران و آمریکا در خلیج فارس و حمایت شان از دو طرف جنگ در یمن را هم باید
چه جزئیاتی درباره پهپاد سرنگون شده ایران در سوریه توسط آمریکا می‌دانیم

جولین بورجر در روزنامه گاردین نوشت، سرنگونی پهپاد ساخت ایران در سوریه، نشانه ای دیگر از برخورد دستور کار واشنگتن و تهران در جبهه مرزی سوریه و عراق است.
یک جت جنگی آمریکا به دلیل نزدیک شدن پهباد به پایگاه «تَنف»، نقطه ای استراتژیک در نزدیکی مرز سوریه، عراق و اردن، آن را هدف قرار داده است.
ائتلاف تحت رهبری آمریکا در جنگ با داعش در بیانیه ای می گوید: «یک جت "اف پ
روز چهارشنبه گذشته دو حادثه ای توسط افراد مسلح در تهران، پایتخت ایران، رخ داد. در حادثه اول دو نفر مسلح با مسلسل به آرامگاه خمینی حمله کردند. و یکی از آنها خود را با کمربند انفجاری منفجر کرد. تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی دچار مصدومیت شدند. در حادثه دوم چهار مرد مسلح به ساختمان مجلس ایران حمله کردند و دو طبقه ای را از طبقه های آن اشغال نمودند، و آتش به روی حراست ساختمان و شهروندان گشودند. حسین ذو

چگونه ممکن است شلیک شش فروند موشک به هدفی به فاصله ششصد تا هفتصد کیلومتر، حکومتی را به یک «ابرقدرت موشکی» مبدل سازد؟ به فرض محال هم که این ارزیابی درست باشد، چه سودی به حال ملت ایران دارد و تا چه حد می تواند در راه تحکیم امنیت ایران و بازگرداندن مقام و مکان سرزمین ایران در خانواده جهانی کارساز باشد؟
من هیچگونه تخصص نظامی ندارم و از صنعت موشک سازی نیز چیزی نمی دانم، ولی آیا معلوم شده است که آن
سخنگوی قوه قضائیه محکومیت یکی از قضات بازداشتگاه کهریزک را تایید کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای روز سه شنبه ۳۰ خرداد در پاسخ به خبرنگاران تایید کرد که علی اکبر حیدری فر، یکی قضاتی که بازداشت شدگان حوادث سال ۸۸ را به بازداشتگاه کهریزک فرستاد، در زندان به سر می‌برد.
آقای اژه ای در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا این قاضی به اتهام فساد مالی بازداشت شده، گفت: « این فرد دو پرونده دارد، یکی هنوز به نتیجه نر
هشت شبه نظامى ديگر ایران در سوریه هلاک شدند

جنازه هشت شبه نظامی لشکر فاطمیون وابسته به سپاه پاسداران ایران که در سوریه کشته شدند، در استانهای تهران و خوزستان و لرستان تشییع شد.
به گزارش رسانه های ایران، جنازه چهارتن از شبه نظامیان لشکری موسم به فاطمیون وابسته به سپاه ایران به نام‌های اسماعیل رضایی، جواد حیدری، ذبیح الله غلامی و علی جان فتحی، که در درگیری های داخلی سوریه کشته شده بودند، امروز در استان تهر
واکنش آمریکا به تهدید روسیه درباره حضور هواپیماهای ائتلاف ضد داعش در سوریه

ساعتی بعد از تهدید روسیه که جنگنده های ائتلاف بین المللی علیه داعش در غرب رود فرات در سوریه را به منزله هدف تلقی خواهد کرد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به این تهدید مقام های روسیه واکنش نشان داد.
روز دوشنبه ۲۹ خرداد، جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت هدف واشنگتن-مسکو، یک چیز است: مبارزه با داعش. بنابراین سعی خواهد شد این ارتباط برقرار بماند.
این مق
به دنبال حمله موشکی ایران به سوریه در روز دوشنبه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هشدار داد که جمهوری اسلامی ایران نباید اسرائیل را تهدید کند.
نتانیاهو در سخنانی که در حزب متبوعش لیکود ایراد کرد گفت اسرائیل همواره تمامی اقدامات ایران در منطقه را تحت نظر دارد. او گفت این نظارت از جمله دربرگیرنده تلاش های ایران برای تثبیت خود در سوریه و انتقال تسلیحات پیشرفته به حزب الله است.
روز یکشنبه ۲۸ خرد

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.