وقوع سیل در آزربایجان جنوبی و برخورد ‹تبعیض‌آمیز› و مغرضانه ایران نسبت به آن

سیل در شهرهای آذربایجان جنوبی موجب بروز خسارت جانی و مالی گسترده شد.
روز جمعه 14 آوریل 2017 براثر جاری شدن سیل در بعضی از شهرها و روستاهای آزربایجان، تعدادی زیادی از اهالی این مناطق جان خود را از دست دادند و تعدای نیز مفقود شدند
یکی از دلایل بالا رفتن آمار کشته ها، تعلل حکومت مرکزگرای ایران در کمک به حادثه دیده گان بود. با این حال مسئولین ایران برای رفع مسئولیت از خود درباره این حادثه و نیز توهین به شعور ملت آزربایجان، دلیل جان باختن مردم را، به اقدام آنها به تماشا کردن سیل و سلفی گرفتن با آن ربط داده اند!
روزنامه شهروند وابسته به جناح اصلاح طلبان در شماره روز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه تیتر صفحه اول خود را به سیل در آزربایجان اختصاص داد و قربانیان این حادثه دلخراش را مقصر توصیف کرد.
روزنامه شهروند وابسته به اصلاح طلبان جمهوری اسلامی که سابقه انتشار مقالات علیه حقوق فرهنگی و زبانی ملت آزربایجان دارد؛ در شماره روز 16 آوریل 2017 صفحه اول خود را به فاجعه ناگوار سیل در آزربایجان اختصاص داد. این روزنامه اصلاح طلب به نقل از مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان آزربایجان شرقی نوشت: «کشته شدگان سیل آذرشهر به رغم هشدارها برای فیلمبرداری و عکاسی به حاشیه رودخانه رفته بودند.»
این در حالی است که این سخنان برای سلب مسئولیت از خود گفته می‌شود؛ در حالی که مردمی که در محل حضور داشتند می‌گویند برای نجات و یاری رساندن و پیدا کردن اجساد از میان گل و لای شهروندان عادی اقدام کرده بودند و نیروهای امدادی عصر به محل حادثه رسیدند.
روزنامه همشهری نیز تیتر روز شنبه ۲۶ فروردین خود را به حادثه سیل اختصاص داد و تیتر «سیل آمد، تماشاگران را برد» را در صفحه اول خود منتشر کرد. این روزنامه نوشت : « عجیب‌تر اینکه ۱۷نفری که در آذرشهر قربانی شدند، کسانی بودند که برای تماشای سیل به کنار رودخانه رفته بودند و ۲۰نفری که در روستای چنار عجب‌شیر جان باختند، روستاییانی بودند که کنار رودخانه زندگی می‌کردند.»
رسانه و مطبوعات ایرانی در حالی که در مقایسه با حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو کم توجه و بعضا بی‌توجهی و بی‌اعتناییرا در مورد حادثه سیل در آزربایجان اختیار کرده‌اند، برخی نیز به موازات مسئولین جمهوری اسلامی ایران به جبهه گیری علیه ملت تورک آزربایجان پرداخته و مردم قربانی شده در سیل را که قربانی تبعیض و محرومیت و استعمار منطقه توسط حکومت مرکزی ایران شده‌اند را مقصر اصلی این حادثه معرفی می‌کنند.

ملتی که دولت نداشته باشد مطمئنا برای روزهای بحرانی آمادگی نخواهد داشت، لذا در شرایط غیر منتظره به صورت زنده مرگ هموطنانش را نظاره خواهد کرد.
با اظهار تاسف شهرهای توفارقان، عجبشیر، اوچ ناوا و… دیروز شرایط بغرنج انسانی را در اثر سیل ویرانگر تجربه کردند، در این میان بازم کل رسانه های مرکز گرای ایران اندک اهمیتی به مرگ شهروندان تورک ندادند.
لذا تنها یاور و کمک م

به دنبال جاری شدن سیل و طغیان رودخانه‌ها در شهرستان‌های عجب شیر و آذرشهر در استان آذربایجان‌شرقی ایران٬ تاکنون جسد 7 تن از مفقود شدگان این سیل کشف شده است.
بنا به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»٬ سعید کنعانی مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان‌شرقی از جاری شدن سیل در شهرستان عجب شیر و آذر شهر این استان، مفقود شدن تعدادی از شهروندان و یافته شدن جسد هفت نفر

طي گزارشهاي ارسالی‌ خبرنگاران اوغوز تی‌وی امروز به مورخه ي ٩٦/١/٢٦ ,از شهرها و روستاهاي آزربايجان جنوبي خبرهاي تاسف بار و دلخراشي از كشته شدن و مفقود شدن هموطنان آزربايجانيمان ناشي از طغيان رودخانه‌ها و جاري شدن سيل در اثر شدت بارشها ي ساعات اخير و بي توجهي مسئولان رژيم ايران در خاك آزربايجان ميدهد.
طبق گزارش خبرنگار اوغوزتي وي خبر تاسف بار از طغيان رودخانه ي ق

سایت خبری آناج وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان آزربایجان شرقی طی نشر خبری دروغ مدعی شد که رسانه های تورکیه اخبار سیل در آزربایجان جنوبی را بایکوت کرده اند.
به گزارش آراز نیوز، خبرگزاری آناج وابته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان آزربایجان شرقی که سابقه طولانی در دروغ پراکنی و نفرت پراکنی علیه آزربایجان و حرکت ملی دارد در خبری مدعی شد که رسانه ها
صدای مظلومیت سیل زدگان آذربایجان


تسلیت به اذربایجان همیشه مظلوم . عاقبت ملتی که دولت ندارد همین است . امیدوارم هر چه زود تر ملت اذربایجان از خواب بیدار بشن . که البته هر روز اگاه تر میشن و بهتر دوست و دشمن خودشان را میشناسند.


تلویزیون ایران و مسئولان کشوری اعلام کردند که مردم برای تماشای سیل تجمع کرده و مشغول فیلم‌برداری از سیل بودند که گرفتار سیل شده‌اند.
این در حالی است که طبق گزارش‌های دریافتی از شهروندان، دوربرگردن جاده آذرشهر (توفارقان) که وزارت راه و شهرسازی در وسط رودخانه احداث کرده است عامل گرفتار شدن اتومبیل‌هایی که از این جاده عبور می‌کردند بوده است. این در حالی است که تلو

روزنامه شهروند وابسته به جناح اصلاح طلبان در شماره روز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه تیتر صفحه اول خود را به سیل در آزربایجان اختصاص داد و قربانیان این حادثه دلخراش را مقصر توصیف کرد.
به گزارش آرازنیوز، روزنامه شهروند وابسته به اصلاح طلبان جمهوری اسلامی که سابقه انتشار مقالات علیه حقوق فرهنگی و زبانی ملت آزربایجان دارد؛ در شماره امروز خود صفحه اول خود را به فاجعه ناگوا

برخی از خبرگزاریهای ایران اخباری منتشر کرده اند که حکایت از مرگ تماشاچیان سیل در آذرشهر دارد.
برخی از خبرگزاریهای ایران و بخصوص روزنامه همشهری در این کشور در مورد جانباختگان سیل اخیر آذربایجان اخباری منتشر کرده اند که حکایت از مرگ تماشا کنندگان سیل در آذرشهر (توفارقان)دارد.
به عنوان مثال روزنامه همشهری نوشته است:" 17نفري كه در آذرشهر قرباني شدند، كساني بودند ك

پیام تسلیت تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان به حادثه دیدگان سیل آزربایجان جنوبی
ملت تورک آزربایجان
خانواده محترم داغ دیدگان حادثه سیل
می دانیم که داغ از دست دادن نزدیکان و آسیب دیدن زندگی چیزی نیست که با پیام همدردی و تسلیت جبران و تسکین یابد و صدمه جسمی و روحی حوادث تا سال ها روح و روان انسان و جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.
ملت تورک آزربایجان بارها حوادث تلخ زل

نماینده قوشاچای در مجلس ضمن انتقاد از عمکرد دولت و رسانه ها در انعکاس فاجعه سیل در آزربایجان گفت گویا جانباختگان مقصر هستند.
به گزارش آرازنیوز جهانبخش محبی نیا نماینده قوشاچای تیکان تپه و سایین قالا در مجلس در جلسه امروز مجلس با تذکر شفاهی از نحوه عملکرد صدا و سیما در مورد انعکاس اخبار سیل انتقاد کرد. وی در این بارهگفت کارشناسان صدا و سیما به گونه ای اقدام به

خبر جاری شدن سیل در مناطق مختلف آزربایجان جنوبی که موجب غرق شدن شمار زیادی از هم‌وطنانمان شده بود پشت سر هم از خروجی خبرگزاری‌های مختلف و گزارش‌های مردمی در فضای مجازی منتشر و به اشتراک گذاشته می‌شود. هر چه از زمان این حادثه می‌گذرد آمارهای ارائه‌شده ابعاد خسارات جانی و مالی سیل خانمان‌برانداز را بیشتر مشخص می‌کند. دراین‌بین شمار جان‌باختگان سیل در شهرستان آذرشه

برخی از زمین‌های کشاورزی آسیب‌دیده از سیل در آزربایجان تا ۶۰ سال آینده قابل کشت نخواهد بود.
بهنام مفضفی نماینده استان آزربایجان شرقی در شورای عالی استان‌هاگفته «منطقه مورد نظر از زمین حاصلخیزی برخوردار بوده است، اما متاسفانه با وجود گل و لایی که همراه با سیل این مناطق را پوشانده است، تحقیقات ما نشان می‌دهد که این زمین‌ها تا ۶۰ سال آینده قابل زراعت نخواهد بود،

زیبای بی‌رحم
ابرهای آزربایجان ، ابرهای تیره و تار ،ابر ظلمانی و سنگین و پیچان آزربایجان ، ابرهای جواهر ریز آزربایجان کارش گاهی از ریختن گوهر و اشک بر دل ملت غم دیده می گذرد تا بر مردمی که بر خود ستم وا میدارند بی‌رحمی کند!
آری می بارد تا ریشه ی خشک شده مدیرت ، حق ، مطالبه و انصاف جان بگیرند.
آری می بارد که خاطرات و خاکسترهای سکوت درقبال آتش قطار را پاک نما
شهروندان حاضر در مناطق سیل زده اظهار می کنند که کسی به یاریشان نیامده و اجساد بسیاری به حال خود رها شده اند.
به گزارش آذوح در ویدئویی که از سیل در شهر آذرشهر منتشر گردیده یکی از حاضران در منطقه ی حادثه دیده می گوید در حالی که پیکرهای بی جان مردم در میان گل و لای رها شده هیچ نیرویی به داد نمی رسد.
او ادامه می دهد: جز خود مردم هیچ کس نیست. هر چی میگن سپاه، هلال احمر یا ارتش اینجا اومده دروغه. ا
ویدیوهای منتشر شده فاش کرد احداث غیراصولی جاده ی زیرگذر موجب جان باختن دهها نفر در سیل اخیر آذربایجان شده است.
به گزارش آذوح تصاویر ویدیویی نشان می دهد با وجود ادعای مقامات مسئول ایران، مردم نه به دلیل تجمع در اطراف پل بلکه به دلیل استفاده از جاده ی زیرگذر دچار حادثه گردیده اند.
شبکه ی استانی آذربایجان شرقی نیز با پخش گزارشی از این موضوع پرده برداشت.

معصومه آقاپور علیشاهی نماینده مردم شهرستان شبستر در مجلس ایران طی پیامی در باره سیل اخیر، مسئولین را مورد انتقاد قرار داد.
متن پیام بصورت زیر است:
حادثه اخیر سیل در پی بارندگی‌های شدید در استان آذربایجان شرقی از جمله شهرستانهای شبستر,عجب‌شیر و آذرشهر که موجب از دست دادن و مفقود شدن تعدادی از هم استانی‌های عزیزمان شد،موجب تألم خاطر و تاثر فراوان همگی گردید.
ا

طی دو روز اخیر بارش سیل آسای باران باعث جریان سیلی خانمان برانداز در بسیاری از شهرهای آزربایجان جنوبی شده است. در توفارقان (آذرشهر) و عجب شیر اوضاع بحرانی گزارش می شود. در سولدوز (نقده) و محمد یار خسارات بسیار سنگین است. چندین روستا در اورمیه تخلیه شده اند. در تبریز رودخانه ها طغیان کرده اند و معابر بسیاری دچار آبگرفتگی شده است. در استان زنجان نیز سیل خساراتی ب

در حالی که ملت تورک آزربایجان در پی حادثه تلخ جاری شدن سیل در شهرهای آزربایجان و جانباختن بسیاری از هموطنان آزربایجانی عزادار است، تلویزیون دولتی ایران برنامه طنز پخش می کند.
به گزارش آرازنیوز، همزمان با حادثه تلخ جاری شدن سیل در شهرهای آزربایجان و جانباختن بسیاری از هموطنان آزربایجانی و عزاداری مردم آزربایجان در پی این حادثه ناگوار، تلویزیون دولتی ایران برنامه

بار دیگر وقوع حادثه ای ناگوار سبب داغدار شدن و بی خانمانی انسانهایی شد که قربانیان تبعیض ها و بی کفایتی های مسئولین محسوب می شوند و همچنین وقوع حادثه سیل در آذربایجان حاشیه هایی متفاوت و واقعیت های تلخ جامعه ایرانی را به صحنه کشیده و سبب دل آزردگی شد.
ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که امروزه با وجود تکنیک ها و تدبیرهای امنیتی در جهان و ایران، انداختن گناه کشت

وزیر نیرو گفت: متاسفانه علت عمده حوادث منجر به مرگ در حادثه سیل آذرشهر، عدم توجه شهروندان به هشدارها و نزدیک شدن به مسیر رودخانه‌ها رخ داده است. از همه شهروندان عزیز خواستاریم که به هشدارها و نکات ایمنی توجه کرده و از قرارگیری در حاشیه سیلاب‌ها برای عکسبرداری یا فیلمبرداری خودداری کنند.
به گزارش روابط عمومی وزرات نیرو، حمید چیت‌چیان در بازدید از مناطق سیل‌زده آ
در فاجعه سیل آذربایجان خودروها به هنگام دور زدن از زیر پل و حریم رودخانه در آذرشهر با سیل روبرو شده و غافلگیر می شوند و فاجعه ای تلخ رخ می‌دهد. آنها تماشگر نبودند آنها مردمانی بودند که بی خردی مسئولان منطقه به قیمت جانشان تمام شد.

ده سال پیش دوربرگردان آذرشهر را بسته و از زیر پل و در حریم رودخانه برای خودروها مسیر گشوده اند. بدون اینکه در این کارشان تامل کنند یا به عواقب آن فکر کنند با این کار
سیل تنها اتفاق دو روز گذشته در ایران نبود. در روز شنبه که سیل بیشترین تلفات را در آذربایجان گرفت در تهران بحث ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری داغ بود و رییس فعلی دولت و رقیبش در حال ثبت‌نام برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی بودند. این هم‌زمانی و تمرکز رسانه‌های پایتخت بر روی مساله انتخابات موجب غفلت از خبرهای فاجعه در آذربایجان شد به تبع درمیان افکار عمومی نیز واکنش چندانی دیده نمی‌شد.

آ
تماشاگران را سيل برد معنى اش چيست؟ معنى اين جمله كوتاه اين است: دولت جمهورى اسلامى ايران و مسولان استان آذربايجان شرقى گُل و بلبل هستند و هيچ تقصيرى در قضيه پيش آمده ندارند، فقط قربانيان انسانهاى حرف گوش نكن و بى مسوليتى بودند كه قربانى گوش نكردن به حرف و راهنمايى هاى مسولين دلسوز و با تدبير و كاردان شدند. اينكه قربانيان براى سلفى گرفتن رفته بودند و يكدفعه سيل آمد آنها را برد القاى نگاه تحقيرآميز
بهنام مفضفی گفته «منطقه مورد نظر از زمین حاصلخیزی برخوردار بوده است، اما متاسفانه با وجود گل و لایی که همراه با سیل این مناطق را پوشانده است، تحقیقات ما نشان می‌دهد که این زمین‌ها تا ۶۰ سال آینده قابل زراعت نخواهد بود، چرا که خسارت جبران ناپذیری دیده‌اند.»

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با بیان اینکه روحانی با سفر به عسلویه نشان داد انتخابات و تبلیغات برایش مهم‌تر است، گفت: افتتاح دوباره طرح‌هایی که پیشتر افتتاح شده بودند، تبلیغاتی و سیاسی است.
نقوی در این مورد گفت انتظار این بود که رئیس‌جمهور با شنیدن خبر این حادثه ناگوار که همه ملت را آزرده کرد، سفر تبلیغاتی و انتخاباتی خودش به عسلویه را لغو

در حالیکه آذربایجان داغدار قزبانیان سیل و اهمال حکومت است و هنوز شفاف‌سازی لازم در مورد حادثه‌ی پل غله‌زار و عدم مسدود کردن مسیر فرعی صورت نگرفته است رحمانی فضلی نیز همچون سایر مسئولین مردم را مقصر دانست .
وزیر کشور در جلسه‌ای که دیروز در شهرستان آذرشهر برگزار شد، عنوان کرده است: مردم باید بتوانند در برابر حوادث عکس‌العمل نشان دهند و سریع تصمیم‌گیری نمایند، در

نظرات

 1. Q

  qarabuta ۳۹۸ روز قبل

  بی فاجیعه گورستدی ایرانین و آزربایجانین یولو آیریدی اولار جشنده اولاندا بیز یاسدا اولدوق
  2
  • K

   Kölgə ۳۹۸ روز قبل

   البته که آیریدی. اونلار هئچ زامان بیزی اوزلریندن بیلمییبلر کی هئچ دوشمن ده بیلیبلر
   1

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.