اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق ایران و دارای سوابق متعدد در رأس نظام سیاسی این کشور، امروز 2017.01.08 به دلیل عارضه قلبی در سن 82 سالگی درگذشت.
اکبر هاشمی رفسنجانی، متولد سوم شهریور 1313 (برابر با 4 اوت 1934) در روستای بهرمان شهرستان رفسنجان استان کرمان ایران، اولین رئیس مجلس و چهارمین رئیس جمهور ایران در دو دوره پیاپی بین سال‌های 1368 تا 1376 (1989 تا 1997) بود. او در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری نماینده بوده و از 1386 تا 1390 رئیس این مجلس بود.
پس از انقلاب اسلامی ایران وی یکی از اعضای شورای انقلاب اسلامی شد. وی از بدو تشکیل این شورا، یکی از قدرتمندترین چهره‌های آن بود. همچنین مدتی معاونت و سپس سرپرستی وزارت کشور را بر عهده گرفت.
او یکی از 28 عضو اولیه و مؤسس جامعه روحانیت مبارز و همچنین یکی از اعضای مؤسس حزب جمهوری اسلامی در سال اول پس از انقلاب بود. سال‌ها بعد، باز او بود که درخواست انحلال این حزب را به آیت الله خمینی داد.
همچنین نخستین قانون انتخابات پس از انقلاب ایران با مشارکت هاشمی رفسنجانی تدوین شد و پس از برگزاری اولین انتخابات مجلس، به مجلس راه یافت و با آغاز کار مجلس در 7 خرداد 1359 اولین رئیس مجلس شورای اسلامی ایران شد.
۳۶
رفسنجاني امروز به دليل سكته قلبي در سن ٨٣ سالگي درگذشت.
خبرگزاری فارس و ایلنا گزارش داده‌اند، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شامگاه یکشنبه در تهران درگذشت.
خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند، اکبر هاشمی رفسنجانی غروب یکشنبه به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان شهدای تجریش بستری شده بود.
خبرگزاری‌ تسنیم به نقل از حسین مرعشی از نزدیکان آقای هاشمی گزارش داد، تلاش پزشکان برای احیای او بی‌نتیجه ماند.
اکبر هاشمی رفسنجانی، متولد ۱۳۱۳ خورشیدی بود. او نخستین رئیس مجلس شورای
اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در سن ۸۲ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.
حسین مرعشی، از نزدیکان آقای هاشمی به تسنیم گفته است که “متاسفانه تلاش پزشکان برای احیای مجدد او بی‌نتیجه ماند.”
عصر امروز اعلام شد که آقای هاشمی به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شده است.
او که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران یکی از مقام‌های قدرتمند جمهوری اسلامی، و بیش از دو دوره
با در گذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت الله خامنه ای تنها فرد باقی مانده از حلقه پنج نفره نزدیکان آیت الله خمینی در دهه اول حاکمیت نیروهای برآمده از انقلاب است. هاشمی رفسنجانی که در دو دهه اول و دوم انقلاب به عنوان رییس مجلس و رییس جمهور از معماران حکومت جمهوری اسلامی شناخته می شد
هاشمی را با اطمینان می‌توان «نفر دوم» در تمام عمر ۳۷ ساله جمهوری اسلامی توصیف کرد؛ او چه در زمان آیت‌الله خمینی و چه د

خبر مرگ رفسنجانی یکی از قاتلان ملت تورک گرچه بازیگران دولت مرکزی را به این فکر فرا خوانده که جا بجایی قدرت را به نفع ملت فارس رقم بزنند و در این چالش احتمال داده میشود حکومت فارس سعی خواهد داشت با نام اصلاح‌طلبان مرکزیت را در سر لوحه کار خود قرار دهند، دست به تشنج وشقه کردن حرکت ملی بزند و به نوعی مسئله بروز را مسله حرکت ملی آزربایجان قلمداد نماید.
باید اذهان د
ساعاتی پیش رسانه های حکومتی خبر مرگ دومین فرد نظام جمهوری اسلامی را دادند. مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی در سن 82 سالگی پس از چند دهه حضور جدی در صحنه‌ی سیاست و قدرت، در جایگاه یکی از اثرگذارترین شخصیت‌های سیاسی حکومت اسلامی ایران ضربه ای جبران ناپذیر را به بدنه نظام وارد کرد. در میان تمام حکومتیان از ریز و درشت،باید گفت شخصی به اندازه اکبر هاشمی رفسنجانی در استقرار،تثبیت، تحکیم و پایداری نظام سیاسی جم
معروف است که مردی خوشبین از بالاترین طبقه یک برج بلند فروافتاده بود. در میان راه به هر طبقه که می‌رسید می‌گفت "تا اینجا که خوب بود"، "تا اینجا که به خیر گذشت".
این حکایت سیاست‌مدار کهنه‌کاری است که سقوطش برای اولین بار در انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی در بهمن‌ماه ۱۳۷۸علنی شد. با این حال شاید کمتر کسی به اندازه او تا این حد سوژه مورد علاقه و تیتر یک مطبوعات و رسانه‌ها قرار گرفته و البته ت
حیونکی اکبر چاغالو در اثر پرخوری و رودل، در اثر ایست قلبی، شربت شهادت را به سر کشیدند، ([شاختا)]
پانیرانیستها و پانفارسیتها با از دست دادن پدر معنوی و معمار سازندگی مرزهای پرگهر، بی پدر شدند،
امروز همه پانیرانیستها از همه قماشش در غم از دست دادن مخ پانفارسیسم به عزا نشستند،
حرکت ملی آزربایجان سرافراز و بدون انحراف و بدون برخورد احساسی به راه خود ادامه خواهد داد و در انتظار معجزه و شق القمر از

اکبر هاشمی رفسنجانی آخوند دانه درشت رژیم گندیده و پوسیده ولایت فقیه مرد و میخ دیگری بر تابوت این رژیم دوزخی کوبیده شد اما آنچه که مایه اندوه و افسوس فراوان است این است که چرا باید ستمگران و دزدان سر گردنه ای مانند اکبر هاشمی رفسنجانی پس از ده ها سال بیداد و ستم و دزدی و مفت خوری با آسایش و امنیت زندگی ننگینشان را دنبال کنند و سرانجام با مرگی طبیعی بمیرند؟ و چرا

زندگی ننگین اکبر هاشمی رفسنجانی (بهرمانی)، از سردمداران نخستین رژیم جمهوری اسلامی، در روز 19 دی 1395 به پایان آمد.
هاشمی رفسنجانی در دوران 38 ساله ی قدرت خود امپراتوری فساد عظیمی در ایران برپا کرد و خود و خانواده اش از راه تاراج دارایی های عمومی ایرانیان به ثروتی افسانه ای رسیدند.
رفسنجانی، افزون بر دزدی اموال عمومی کشور، در برپاسازی سیستم امنیتی شکنجه و اعدام
سکته قلبی ("تیر غیب") هنگامی هاشمی رفسنجانی را غافلگیر کرد که وجود او در حکومت اسلامی برای مافیای سیدعلی خامنه ای غیر قابل تحمل شده بود.
ساعاتی پیش رسانه های حکومت اسلامی از مرگ فیزیکی علی اکبر هاشمی رفسنجانی خبر دادند. پس از روح الله خمینی، هاشمی رفسنجانی دومین اتوریته حکومت اسلامی بود که دوش بدوش سیدعلی خامنه ای در مسیر سرکوب و قتل عام آئینی، سیاسی، فرهنگی و فیزیکی ایرانیان انجام وظیفه کرد. اس

رسانه‌های بین‌المللی در بازتاب خبر درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، از او با عناوینی چون "سیاستمدار بزرگ"، "مرد کلیدی" و "تاثیر‌گذار" نظام و "معمار انقلاب" ایران یاد کردند. نگاهی به فرازهایی از زندگی سیاسی این سیاستمدار.
* زندگی سیاسی اکبر هاشمی رفسنجانی پس از آشنایی او با آیت‌الله خمینی و از دهه ۱۳۴۰ آغاز شد. فعالیت‌‌های او در این دوره سخنرانی در مساجد و حمایت مالی
هر دو مردان انقلاب بودند و در شکل‌دادن به آن نقشی کم‌نظیر ایفا کردند، ماریو سوارز در پرتغال و هاشمی رفسنجانی در ایران. هر دو انقلاب هم در دهه هشتاد میلادی اتفاق افتادند، با تنها ۵ سال اختلاف؛ یکی در سال ۱۹۷۴ که به انقلاب میخک معروف شد و دیگری در سال ۱۹۷۹ که نیروهای فرادست در آن، انقلاب اسلامی‌اش نامیدند.
در پرتغال که قیام ارتش با همراهی مردم به روند انقلابی تقریبا آرام دامن زد، مردم میخک در لوله

به گزارش برخی منابع، مهدی هاشمی رفسنجانی پسر بزرگ اکبر هاشمی رفسنجانی که در هنگام مرگ پدر، در زندان اوین، دوران حبس خود را می گذراند و اکنون جهت شرکت در مراسم دفن پدر تحت نظر نیروی انتظامی از زندان خارج شده است، دیروز در مقابل درب بیمارستان شهدای تجریش تهران، در میان تجمع کثیر طرفداران هاشمی در آن محل، با صدای بلند گفته است: “پدرم را کشتند”.
از دیگر سو، طرفدار

خبر مرگ رفسنجانی یکی از قاتلان ملت تورک گرچه بازیگران دولت مرکزی وبعضی‌ ایران گرایان با مکاپ فعالین ملی‌ آزربایجان را به این فکر فرا خوانده که با نام اصلاح‌طلبان , برای بقای رژیم و دولتگری ایرانی‌ ,دست به تشنج زایی‌ درحرکت ملی آزربایجان بزنند وبا قصد شقه کردن حرکت ملی آزربایجان که به عنوان بزرگترین تهدید برای دولت گری ایرانی‌ حساب میشود سعی‌ دارند به نوعی مسئله
مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی حدود ۲۰ سال پس از پایان دوران ریاست جمهوری او، هنگامی رقم خورد که بسیاری از منتقدانش پیش از او رفته بودند و امکان نقد عملکردش را نداشتند.
آقای هاشمی که از او به عنوان با نفوذترین چهره سیاسی پس از انقلاب و معمار هرم قدرت جمهوری اسلامی پس از مرگ آیت الله خمینی یاد می‌شود، در حیات سیاسی پس از انقلاب هم مورد نقد منتقدان جمهوری اسلامی قرار گرفت و هم حملات چهره‌های تندروی جمهور

اکبر هاشمی رفسنجانی که از ابتدای تاسیس رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام تا زمان مرگ، ریاست این مجمع را بر عهده داشت، نقشی کلیدی در شکل‌گیری و هدایت این نهاد میانجی در جمهوری اسلامی ایران داشته است. چند نکته را درباره چگونگی شکل‌گیری و وظایف این مجمع:
مجمع تشخیص مصلحت چگونه تاسیس شد؟
به دنبال اختلاف‌هایی که میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای تصویب مصوبات مجل

رفسنجانی در 82سالگی پس از یک حمله قلبی و ساعتهای کوتاهی پس از انتقال به بیمارستان مرد.
رفسنجانی یکی از ستونهای اصلی فاشیسم مذهبی حاکم بود و از هنگام به قدرت رسیدن خمینی، نزدیکترین دستیار او به‌شمار می‌رفت و در همه جنایتهای خمینی نقش درجه اول داشت.
رفسنجانی طی سالهای جنگ عملاً نایب خمینی بود و در خرداد 67 به‌عنوان فرمانده کل قوا در جنگ ضدمیهنی منصوب و در ب

همانقدر که مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی ناگهانی بود، نحوه درگذشت او نیز غافلگیر کننده بود. محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت، درباره نحوه درگذشت این روحانی پرنفوذ ۸۲ ساله، به خبرگزاری‌ها گفته است که او غروب روز یکشنبه به صورت ناگهانی دچار "ایست قلبی" شد و "در بخش اورژانس بیمارستان شهدای تجریش تیم کامل پزشکی بر بالین ایشان حاضر شدند."
به گفته آقاجانی، عملیات احی
انتشار خبر وفات آیت الله هاشمی رفسنجانی در رسانه های ایران موجی از واکنشهای مختلف را به همراه داشت. آیت الله هاشمی به عنوان فردی که در حیات سیاسی خویش به عنوان سیاستمداری زبردست قلمداد می شد با به ارث گذاردن فرازونشیبهایی با ظاهر کثرت و باطن وحدت در اصول جمهوری اسلامی ایران سبب نمایان گشتن دگرباره ی موجی از خواستهای خفته در انسان فارس تهرانی گشت. مطالعه ی حیات سیاسی ایشان نشانگر آن است که شعارهای
در حالی‌که رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران دلیل مرگ هاشمی رفسنجانی را “سکته قلبی” اعلام کرده‌اند، رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان از احتمال ترور بیولوژیکی او خبر می‌دهند.
وبسایت خبری “آمدنیوز” نزدیک به اصلاح‌طلبان از احتمال ترور بیولوژیکی هاشمی رفسنجانی پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ خبر داده و گفته “با فقدان هاشمی رفسنجانی مقدمات برای اجرای سناریوی سپاه پیش از انتخابات فراهم گردید.”، این

شركت‌كنندگان در مراسم تشييع جنازه هاشمی رفسنجانی امروز در حين عبور از مقابل سفارت روسيه در تهران عليه اين كشور شعار دادند.
بر اساس ويديوى منتشرشده توسط فعالان ايرانی در شبكه‌هاى اجتماعى شركت‌كنندگان در مراسم تشييع جنازه اكبر هاشمى رفسنجانى، هنگام عبور از مقابل سفارت روسيه در تهران به اقدمات مقامات مسكو در كشورشان اعتراض كردند.
آنها دقايقى مقابل سفارتخانه مذكور

رئیس اسبق مجلس ایران با گلایه از اتهامات سال های اخیر علیه اکبر هاشمی رفسنجانی در واکنش به تجلیل تلویزیون این کشور از او گفت ما مرده‌پرست هستیم.
علی اکبر ناطق نوری، عضو مجلس خبرگان امشب با حضور در برنامه تلوزیونی «این شب‌ها» درباره وفات اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: "ما باید اخلاق داشته باشیم. چرا مرده‌پرست باشیم؟ هاشمی تا بود از او انتقاد می شد. حالا که مرد، هر شب ه
از آغاز روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران، و بویژه در دوران هشت ساله ریاست جمهوری رفسنجانی، قتل‌های بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی در درون ایران و برون مرز به تایید و یا حتی مداخله رفسنجانی نسبت داده می شد.
از جمله، قتل شاپور بختیار آخرین نخست وزیر حکومت پادشاهی در تابستان ۱۹۹۱، کشتن فریدون فرخزاد شومن، شاعر و هنرپیشه ایرانی در بن آلمان در تابستان ۱۹۹۲ و ترور دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران و

مرگ هاشمی رفسنجانی به بازار گمانه‌زنی‌ها رونق بخشیده است. اما موضوع کلیدی که کمتر به آن توجه شده جنگ قدرتی است که در مسیر تبدیل تمام عیار حکومت الهی به یکه‌سالاری با مرگ رفسنجانی به سود خامنه‌ای به پایان رسید.
احمد هاشم یکی از پژوهشگران حوزه مطالعات اسلامی در سال ۱۹۹۵ در کتاب خود به نام "بحران دولت ایران" به پدیده ولایت فقیه می‌پردازد و نهاد ولایت فقیه را به جا

www.youtube.com/watch?v=AD2SAXkKS9c
هر هفته آرازنیوز تی وی دن یایینلانان هفته نین آنالیزی پروقرامی نین یئنی بؤلومونده ایکی گون اؤنجه وفات ائدن آیت الله هاشمی رفسنجانین اؤلوم خبرینین ایران گونده مینده کی ائتکیلری، رفسنجانینین اؤزه ت شکیلده سیاسی حیاتی و گونئی آزربایجان میللی حرکتی نین یاخلاشیمی آنالیز ائدیلمیشدیر.

ماجرای آزارجنسی در مراسم تشییع و خاکسپاری اکبر هاشمی رفسنجانی برای اولین بار در توییتر فارسی مطرح شد.
برخی از خبرنگارانی که در مراسم حضور داشتند از مشاهدات و تجربه‌شان نوشتند. آمنه شیرافکن یکی از آن‌هاست. در توییتش از غریب بودن اتفاق و زیاد بودن آن در تجمع نوشت.
شاید یک توییت کافی بود تا دیگرانی هم که شاهد آزارجنسی در مراسم بودند یا آن را تجربه کرده بودند جایی در این مورد حرف بزنند. جواد حی
محافظه‌کاران ایران، هاشمی‌رفسنجانی را مسئول اصلی پایان جنگ ایران و عراق و "خوراندن جام زهر" به آیت‌الله خمینی می‌دانند. اما بی‌شک، سال‌ها قبل از مسئولیت در پایان جنگ، هاشمی‌ رفسنجانی مسئولیت ادامه آن را نیز بر عهده گرفته بود.
علی‌اکبر هاشمی ‌رفسنجانی را باید مهمترین چهره سیاسی تاثیرگذار در فرایند جنگ ایران و عراق دانست. نقش او، خصوصا بعد از حذف کامل نیروهای سیاسی رقیب و برکناری ابوالحسن بنی‌صدر
این نوشته اشاره دارد چگونه در جریان هجوم سیاست های ناجوانمردانه رفسنجانی بر علیه جغرافیایی آزربایجان جنوبی مبارزان،فعالان ملی ،آشیق ها وشاعران سپر دفاعی بر سر ملتمان گرفتند و ما امروز می توانیم بگوییم:"هنوز زنده ایم و مبارزه ادامه دارد." اگر در تاریخ معاصر یک شخص در قد و قواره قهار و ظالمانه رضاخان بولدوزر وار از روی ذخایر اقتصادی و فرهنگی ملت آزربایجان عبور کرده بدون شک آن کس رفسنجانی میباشد. لذ
در واقع پس از ترور مطهری ، بهشتی ، باهنر و رجایی ، هاشمی رفسنجانی از نقش یک نیروی درجه دو تبدیل به یک رهبر درجه یک شد . رفسنجانی طرف اعتماد خمینی یک سیاستمدار پراگماتیست و فرصت طلب بود که با تجربه دلالی و تجاری و ثروتی که به ارث برده و از راههای دلالی ماشین و زمین به آن افزوده بود پا به عرصه سیاست و اقتصاد کشور گذاشت و تاثیر گذارترین فرد در صحنه قدرت در کشور شد .وی سالها قوه مقننه ، رادیو و تلوزی
اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از مهره های اصلی در برپایی حکومت ولی فقیه ی در ایران و یکی از بازیگران اصلی صحنه های سیاسی و از جریان سازان اصلی سرکوب و حفظ سیستم توتالیتری وبه گفته خامنه ای، وی یکی از تاثیر گذارترین نفرات در جلوگیری از نفوذ خطرات تحدید کننده نظام و از ستون های سیستم بود .
رفسنجانی یکی از ادامه دهندگان راه دشمنان آزربایجان از اوایل انقلاب با نظریه جلوگیری از تجزیه آزربایجان وارد صحنه ش

همیشه به تاریخ با دیده شک و تردید نگریسته ام، به خصوص کلان روایت های رسمی که قاتل حقیقت اند و با رفوکاری هنرمندانه تاریخ نگاران رسمی در قالب روایت هایی دلنشین و مردم پسند ارائه می شوند. بدون این که بخواهم به تاریخ باستان ایران بپردازم می خواهم بگویم که در تاریخ معاصر ایران، چقدر از واقعیت های تاریخی مهم و تاثیرگذار زیر سطور سطور مهملات و خزعبلات دفن شده اند! تاریخ ما را بیشتر از منظر "تاریخ یاد
گفت‌وگو با فرج سرکوهی
محمد تنگستانی از سايت ايران واير
علی‌اکبرهاشمی رفسنجانی در دو دوره ریاست‌جمهوری‌اش مسئولیت شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر عهده داشته است و پیش از آن یکی از حامیان انقلاب فرهنگی در ایران بود. عده‌ای هاشمی رفسنجانی را جعبه سیاه انقلاب اسلامی ایران می‌دانند و او را امیرکبیر ایران امروز معرفی می‌کنند و تعدادی دیگر او را مسبب سانسور و خفقان فضا‌های هنری در دو دهه اول انقلاب اسل
برنامه صفحه آخر بیست و چهارم دی ماه ۱۳۹۵ خورشیدی برابر با سیزدهم ژانویه ۲۰۱۷ میلادی به ادامه ماجرای کلاهی و کشمیری در پیوند با انفجارهای ۷ تیر و ۸ شهریور ۶۰، و خبرها و شایعات مربوط به مرگ طبیعی یا قتل اکبر هاشمی رفسنجانی می‌پردازد.
در این برنامه صفحه آخر به بحث قتل های حکومتی پرداخته شده است. بعد از نیمه اول برنامه، در نیمه دوم احتمال قتل اکبرهاشمی رفسنجانی مورد بحث قرار گرفته است.
در برنامه دو
بررسی تأثیر سیاستهای هاشمی رفسنجانی بر ملت عرب احواز
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ین نوشته در صدد است تا به تأثیر سیاستهای هاشمی رفسنجانی بر ملت عرب احواز بپردازد، وگریزی بزند به نقش وی در، آنچه فعالان عرب احوازی، تلاش برای محو هویت ملت عرب وسرقت ثروتهای آنها می نامند. همچنین تبعاتی که این سیاستها برای مردم عرب احوازی در بر داشته
هرچند خانواده آقای هاشمی جزئیاتی از روز حادثه نمی دهند، این نماینده مجلس می گوید هاشمی در استخر سکته کرد.
در حالیکه روز یکشنبه برادر اکبر هاشمی رفسنجانی هرگونه خفگی او را رد کرد، یک نماینده مجلس می گوید رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از اینکه همه را از استخر بیرون کرد، در موقع شنا سکته کرد و دیر رسیدن کمک، موجب مرگ او شده است.
به نوشته روزنامه اعتماد چاپ تهران، احمد مازنی نماینده تهران «با قطعی

نظرات

 1. U

  Uzun ۶۲۳ روز قبل

  ملت هميشه در صحنه ايران به خصوص سبزي ها و استمرار طلبان با مرگ بابا اكبر قلبشان جريحه دار شده اصت. تسليت تصليت
  2
 2. A

  aydinliq ۶۲۳ روز قبل

  عظ گدیم العیام قفته عند یک عاخوند خوب یک عاخوند مورده عست.
  2
 3. K

  Kölgə ۶۲۳ روز قبل

  یکی از بزرگترین دشمنان آزربایجان گورش را گم فرمود. تبریک میگویم.
  1

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.