رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران می‌گوید: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور در معرض «بی‌آبی» قرار دارند و سرانه آب در سال جاری خورشیدی٬ از شرایط بحرانی نیز عبور کرده است.
به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری روز پنج‌شنبه گفت: شرایط کم‌آبی در ایران در حال حاضر به اندازه‌ای بحرانی است که رفع چهار مشکل اصلی محیط زیست کشور شامل «بهبود هوای کلان‌شهرها، پسماندها، ریزگردهای کشور به‌ویژه ریزگردهایی با منشأ
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران می‌گوید در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور در معرض «بی‌آبی» قرار دارند و سرانه آب در سال جاری خورشیدی٬ از شرایط بحرانی نیز عبور کرده است.
عیسی کلانتری روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد این اظهارات را در جلسه تودیع و معارفه مدیرکل جدید اداره حفاظت از محیط زیست استان خراسان‌ رضوی بیان کرده است.
پیش از این نیز رضا اردکانیان٬ وزیر نیرو ایران٬ سال ۹۷ خورشیدی را سخت‌ترین سال
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که اسرائیل با ارائه فن آوری بومی خود می‌تواند به حل مشکل بی آبی در ایران که گریبانگیر مردم است کمک کند.
او در ویدئویی که در حساب رسمی نخست وزیری اسرائیل به فارسی به اشتراک گذاشته است با تاکید بر اینکه مدیریت نادرست و بی کفایتی و سرقت منابع توسط رژیم ایران موجب رنج مردم ایران شده است، می گوید که اسرائیل هم با چالش آب روبرو است؛ اما با فناوری پیشرفته ا
عباس محمد صالحی، نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها، گفت: «در اصفهان از نظر آب آشامیدنی قطعا در تیر و مرداد ماه با مشکل مواجه خواهیم شد و آب به صورت سهمیه بندی توزیع خواهد شد».
به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای صالحی گفت: بارندگی استان اصفهان نسبت به سال گذشته نزدیک به ۵۰درصد کاهش داشته است و اصفهان از نظر کم‌آبی جزو استان های در مرز خطر است.
او درعین حال تاکید کرد که آب آشامیدنی در اصفهان
نخست‌وزیر اسرائیل با انتشار پیامی ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی گفت، اسرائیل قصد دارد به مردم ایران برای مقابله با بحران آب کمک کند. او خبر داد به همین منظور یک وبسایت و یک کانال تلگرامی به زبان فارسی راه‌اندازی شده‌اند.
بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه (۱۰ ژوئن/ ۲۰ خرداد) با انتشار ویدیویی از راه‌اندازی یک وبسایت و نیز یک کانال تلگرامی به زبان فارسی برای آموزش مقابله با بحران آب در ایران خبر داد. در ا
مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، با ذکر این‌که «منابع آب کشور براساس ترس یا جهل مدیریت می‌شود» از خودداری وزارت نیرو برای تخصیص حق‌آبه دریاچه ارومیه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی روز جمعه ۱۸ خرداد، تأکید کرد که طبق قانون، نیاز دریاچه ارومیه اولویت دوم بعد از آب آشامیدنی است ولی وزارت نیرو نیاز زیست‌محیطی دریاچه را حتی در اولویت آخر هم قرار نداده است.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه اورمیه ضمن انتقاد شدید از وزارت نیرو به دلیل خودداری این وزارتخانه از رهاسازی آب سدها به دریاچه اورمیه اظهار کرد: جدول وضعیت سدهای حوضه آبریز دریاچه اورمیه نشان می‌دهد که آب سدها سرریز شده، با این وجود وزارت نیرو از رهاسازی آب به دریاچه اورمیه خودداری کرده است.
به گزارش آرازنیوز تجریشی با بیان اینکه در ابتدای هر سال آبی نیازهای پایین‌دست سدها مشخص
حسین آخانی، استاد محیط زیست دانشگاه تهران در مصاحبه با "آناتولی" نسبت به تاثیر منفی بحران‌هایی مانند خشکی دریاچه ارومیه، بحران ریزگردها، کمبود منابع و آلودگی هوا و غیره بر اوضاع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ایران هشدار داد.
حسین آخانی عضو هیئت علمی دانشکده علوم دانشگاه تهران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی به بحران های زیست محیطی ایران مانند خشکی دریاچه ارومیه، ریزگردها، آلودگی هوا، کمبود
دریاچه اورمیه در آژانس خبری فرانسه
دریاچه اورمیه در آژانس خبری فرانسه

رژیم فارس آخوندی برای اهداف استعمارگری خود در آزربایجان جنوبی سال هاست علاوه بر زنجیر کردن ملت آزربایجان و پایمال کردن حقوق ملت, درصدد ازبین بردن منابع طبیعی , معادن و زیست محیطی خاک و بوم آزربایجان میباشد. در نهایت سیاست خشکاندن دریاچه اورمیه, بیش از ۱۵ میلیون اهالی آزربایجان که اکثرا کشاورزان هستند این منطقه را به اجبار ترک خواهند کرد, بدین طریق رژیم میتوا
تبریز را آب برد+تصویر+ ویدئو
اوغوزتی وی :بعد از ظهر امروز شنبه هشتم اردیبهشت بارش سیل‌آسای باران و تگرگ ,سبب بوجود آمدن سیلاب‌ها در شهر تبریز شد .

بارش سنگین باران و تگرگ به حدی بود که در برخی نقاط شهر سیل روان شده و مناطق از جمله ائل‌گلی و ولیعصر خودروها از تردد در خیابان بازماندند و توان تردد نداشتند. آبگرفتگی معابر در برخی مناطق شهر از جمله ائل گلی، عباسی و ولی عصر تبریز و ورود آب به مغازه‌ها و خانه‌ها شد.عدم داشتن سی
ترازآب موجود در دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته ۱۳ سانتی متر دیگر کاهش یافت
اوغوزتی‌وی:فرهاد سرخوش رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اعتراف کرد: «حجم آب موجود در دریاچه اورمیه در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته ۲۹۰ میلیون مترمکعب دیگر کاهش یافته و به ۲ میلیارد و ۱۰ میلیون مترمکعب رسید.

هوشنگ ناظری معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه شهرستان زابل ایران گفتند: طوفان شن و گرد وخاک ناشی از آن 78 نفر را روانه مراکز درمانی در شهرهای زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون کرده است.

به خبرگزاری «تسنیم» ایران، 36 نفر از آسیب دیدگان در بیمارستان‌ها بستری و 42 نفر نیز به‌صورت سرپایی درمان شده اند.

حمیدرضا بزی مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زابل درباره علل بروز پدیده گر
کاهش 50 درصدی بارندگی و وضعیت بحرانی سدها در ایران
محمد حاج رسولیها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: روز سوم آوریل میزان بارش ها در کشور به 100 میلیمتر رسیده است که با مقایسه سال های گذشته این عدد بی سابقه بوده است و نسبت به میانگین دراز مدت 50 درصد کاهش داشته است.

براساس گزارش وزارت نیرو ایران، حاج رسولیها با بیان اینکه ایران از بارش خوبی برخوردار نبوده است ادامه داد: باید مراقبت های ویژه‌ای را در منابع آبی کشور اعمال کنیم.

هم زمان با انتشار گزارش‌ها درباره کاهش ۲۳ کیلومتری وسعت دریاچه ارومیه طس یک سال، معاون وزیر جهاد کشاورزی از کاهش ۵۰ درصدی بارندگی و وجود ۳۵۰ هزار «چاه غیر مجاز» خبر داد.
خبرگزاری ایسنا روز جمعه ۱۷ فروردین، در گزارشی خبر داد که تراز سطح آب دریاچه ارومیه به ۱۲۷۰ متر رسیده که نسبت به سال قبل دو سانتیمتر کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش، وسعت دریاچه ارومیه نیز به دو هزار و ۲۷۶ کیلومتر مربع رسیده ک
شبکه دویچه وله آلمان با انتشار یک ویدئو ضمن اشاره به وضعیت وخیم و بحران خشکی دریاچه اورمیه، قطع بودجه طرح احیا را به عنوان یکی از علل ادامه بحران دریاچه اورمیه قلمداد کرد.
به گزارش آرازنیوز طی روزهای گذشته با وزش طوفان‌های نمکی از طرف دریاچه اورمیه بخش فارسی وب‌سایت دویچه وله آلمان ویدئویی را منتشر کرده که در آن نشان می‌دهد دریاچه اورمیه در وضعیت بحرانی قرار داشته و دولت روحانی با قطع بودجه‌های
کمتر از یک ماه دیگر هشتمین سالگرد اعتراضات مدنی مردم آذربایجان به سیاست ها و طرح های اعمال شده از سوی حاکمیت ایران که نهایتا منجر به خشک شدن دریاچه اورمیه شده فرا می رسد. در طول هفت سال گذشته دولت ایران جهت جلوگیری از ادامه اعتراضات بدون ارائه برنامه مدون و جامع، سیاست عوام فریبانه تصویب بودجه و آبرسانی از سایر حوزه های آبی را برای احیای دریاچه اورمیه در پیش گرفته است. با اندکی تامل در نحوه عملک
سایت خبری عصر ایران با انتشار یادداشتی به توفان اخیر در آزربایجان اشاره کرده و آن را فاجعه چرنوبیل ایران تعبیر کرده است.
این یادداشت که با عنوان «توفان نمک/چرنوبیل ایران را دریابید» در سایت «عصر ایران» منتشر گردیده توفان اخیر در آزربایجان را فاجعه زیست محیطی برای کشور دانسته و گفته ممکن است در ماه‌ها و سال‌های آینده فاجعه‌ی زیست‌محیطی برای ساکنان حوزه دریاچه اورمیه در پی داشته باشد. فاجعه‌ای که
به گزارش اؤیرنجی سسی، بیماری‌های حاد ریوی، انواع سرطان‌ها، نازایی‌های ناشی از توفان‌های نمک بستر خشک‌شدۀ دریاچه، می‌تواند نسل مردمان ساکن آن دیار را به کام نیستی بکشاند. کاش حادثه تنها محدود به شکسته شدن درخت‌ها و فروریختن سازه‌های در حال ساخت بود اما اتفاق نه‌چندان غیرمنتظره و تلخی رخ‌داده است؛ توفان نمک! نمکی که با خشک شدن دریاچۀ اورمیه، آماده جاری کردن قوانین طبیعت بود تا بفهماند با طبیعت چگون

همزمان با وزش تندباد شدید در آذربایجان شرقی، توفان نمک در ساحل خشک شده‌ شرقی دریاچه ارومیه به وجود آمده است. گفته می‌شود توفان نمک که از دریاچه ارومیه بلند شده، بخشی از باغ‌وحش ارومیه را تخریب کرده است. توفان دسترسی به اینترنت و موبایل در تبریز را نیز مختل کرده است این توفان سبب شده تا درختان شکسته شوند، تابلوها، پنجره‌ها، داربست‌ها، جرثقیل‌ها، بالابرها و حتی بعضی از شیروانی‌های ساختمان‌ها روی
توفان دیروز (۰۴فروردین۱۳۹۷)در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی تنها نوک آن کوه یخ است که در ماه‌ها و سال‌های آینده می‌تواند فاجعۀ زیست محیطی بسا خانمان‌سوزتری از حادثۀ چرنوبیل در دوران اتحاد شوروری را برای ساکنان حوزه دریاچۀ اورمیه رقم زند.
بیماری های حاد ریوی، انواع سرطان‌ها، نازایی‌های ناشی از توفان‌های نمک بستر خشک‌شدۀ دریاچه، می‌تواند نسل مردمان ساکن آن دیار را به کام نیستی بکشاند. کاش حادثه
ای لشکر شرق اصفهان، آماده باش، آماده باش/بهر پکاندن لوله یزد، آماده باش، آماده باش!
آب اعراب الاهواز را دزدیدند و شریک هم قبول نمیکنند!
کشاورزان معترض در ورزنه، در حدود صد کیلومتری شرق اصفهان، در چندمین روز اعتراضاتشان مقابل تاسیسات محلی انتقال آب تجمع کرده و علیه مسئولان شعارهای تندی دادند. ده‌ها مامور امنیتی در مقابل کشاورزان مستقر شدند و برای پراکندن آنها از گاز اشک آور استفاده کردند.
بعضی از معترضان چوب در دست دارند و یکی از شعارهایشان حاکی از این است که خواستار تخریب لوله
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران درباره وقوع «جهش های ژنتیکی» در اطراف دریاچه اورمیه در نتیجه خشک شدن این دریاچه هشدار داد و گفت:«جهش‌های ژنتیکی به طور یقین به وجود خواهد آمد و ما در این باره هیچ گونه اطلاعی نداریم.»
«عیسی کلانتری» امروز پنجشنبه١٧ اسفندماه٩۶ در همایش منطقه‌ای تغییر اقلیم و گرمایش زمین در دانشگاه زنجان گفت: «به دلیل عدم رعایت توسعه و عدم دقت در برنامه‌های توسعه‌ای تقریبا خسارت‌ه
کارشناسان و فعالان محیط زیست در ایران هشدار داده اند که تصمیم دولت برای دست بردن به حد و مرز مناطق حفاظت شده، زیانهای جبران ناپذیری وارد می‌کند. هفته پیش، شورای عالی محیط زیست گفت در مناطق حفاظت شده بازنگری خواهد کرد. اما در گزارش سیاوش اردلان می‌بینیم که ابهاماتی که به وجود آمده، باعث نگرانی در جامعه زیست محیطی ایران شده:
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی روز چهارشنبه از وقوع خشکسالی بسیار شدید در ۹۷ درصد مساحت ایران خبر داد.
شاهرخ فاتح با اعلام این موضوع در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا ضمن تاکید بر ضرورت مدیریت مصرف منابع آب افزود: بر اساس شاخص‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، پهنه‌های وسیعی از ایران، با درجات مختلف خشکسالی، اعم از خفیف تا بسیار شدید مواجه است.
وی گفت که استان‌های خوزستان، مرکزی، قم، اص
مقامات ایران می‌گویند که میزان بنزن موجود در هوای شهرها بخاطر استفاده از این ماده سمی در بنزین تولیدی کشور در سال ۸۹ حدود ۱۲۰ برابر حد مجاز بود که اکنون ۴۰ برابر کمتر شده‌است.
بنزن بعنوان ماده‌ای شیمیایی عمدتاً در تولید فرآورده‌های پتروشیمی مانند نایلون و لاستیک کاربرد دارد، اما برخی از کشورها از این ماده خطرناک بصورت گسترده‌ای بعنوان اکتان‌افزا در تولید بنزین استفاده می‌کنند.
دربارهٔ خطرات ناش

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.