قوم تپه به‌عنوان تنها منطقه کویری آزربایجان به دلیل برداشت‌های بی‌رویه و آسیب رسیدن به وضعیت طبیعی منطقه در معرض نابودی است.
به گزارش آرازنیوز قوم تپه با مساحتی حدود ۶ کیلومترمربع در ۳۰ کیلومتری شمال غرب تبریز و فاصله ۹ کیلومتری با چشمه آب گرم صوفیان تفاوت چشمگیری با بافت جغرافیایی منطقه دارد.
تپه‌های ماسه‌ای قوم تپه در طول هزاران سال به وجود آمده‌اند و حضور در این منطقه در ساعت‌های اوج گرما، ح
کارشناس محیط زیست در گفتگوی ویژه ی خبری اعلام کرد که دولتها در ایران با احداث دهها سد، دریاچه اورمیه را خشک کردند.
به گزارش آذوح سالهاست که فعالین ملی آذربایجان و فعالین محیط زیست اعلام کرده اند احداث دهها سد بر روی رودخانه های منتهی به دریاچه اورمیه عامل اصلی خشک شدن این دریاچه است، موضوعی که همیشه از سوی مسئولین دولتی انکار گردیده است.
علیرغم این بایکوت از سوی مسئولین حکومتی، هفته ی گذشته یک
نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دریاچه اورمیه به پایین‌ترین تراز آبی خود در سال ۹۶ رسیده و نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲۷ سانتی‌متر کاهش سطح آب داشته است.
به گزارش تسنیم، سید هادی بهادری با اشاره به وضعیت بحرانی دریاچه اورمیه در مهرماه ۹۶ اظهار کرد: امروز دریاچه اورمیه به پایین‌ترین تراز آبی خود در سال ۹۶ رسیده و ارتفاع کنونی سطح آب دریاچه اورمیه تقریباً معادل ارتفاع سطح آب این د
در پی خشکانده شدن دریاچه ی اورمیه از سوی حکومت ایران، طوفانهای نمک بخشهایی از آذربایجان جنوبی را فرا گرفته است.
به گزارش آذوح در روزهای گذشته ویدیوهایی از سوی شهروندان در شبکه های اجتماعی منتشر گردید که نشان می دهند در شهرهایی همچون قوشاچای(میاندو آب)، جاده های منتهی به تبریز و شهرهای اطراف اورموگولو طوفانهای شدیدی به وجود آمده و نمک و گردوخاک فضا را پوشانده است.
گفتنی است 4 سال پس از به روی کا
دریاچه ارومیه دومین دریاچه بزرگ نمکی دنیاست. این دریاچه اما سالهاست که دیگر آبی ندارد و تبدیل به یک گودال نمک شده است. خبرها درباره احیای این دریاچه ضد و نقیض‌اند. آیا امیدی به زنده شدن دریاچه ارومیه هست؟
گوناز تی وی: پس از اینکه هواداران آذربایجانی تیم فوتبال تراکتورسازی "تراختور آذربایجان" مجلس ایران را عامل اصلی خشک شدن دریاچه اورمیه نامیدند. صبح امروز رئیس این مجلس به همراه تعدادی از نمایندگان آذربایجان غربی از دریاچه اورمیه بازدید به عمل آوردند.به گزارش گوناز تی وی، صبح امروز یکشنبه 26 شهریور، علی لاریجانی، رئیس مجلس حکومت ایران در جریان سفری دو روزه به آذربایجان غربی، از نزدیک وضعیت
شرکت رسانه‌ای «اکیوودر» آمریکا که خدمات تجاری پیش‌بینی آب و هوا را در جهان ارائه می‌کند، در تحلیلی از تأثیر دو طوفان عظیم هاروی و ایرما بر اقتصاد آمریکا، ارزیابی کرده است که خسارت این دو طوفان بر روی هم حدود ۲۹۰ میلیارد دلار خواهد بود.
رقمی که برابر ۱.۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی آمریکا است.
بر اساس این گزارش که در سایت رسمی «اکیوودر» منتشر شده، دو طوفان بزرگ که به فاصله دو هفته از همدیگر ای
علاوه بر مطرح شدن آلودگی رود آراز از سوی رئیس سازمان محیط زیست ایران، در تیرماه ۱۳۹۴ کمال‌الدین پیرمؤذن نماینده وقت مردم اردبیل در مجلس نیز از ورود فاضلاب نیروگاه اتمی و کارخانه آلومینیوم ارمنستان به رود آراز خبر داد و حیات ساکنان آن حاشیه از رود آراز را پرخطر دانست و گفت: این مهم عامل اصلی مرگ و میر در دشت مغان شده است.
موضوع آلودگی رود آراز به حدی جدی و حائز اهمیت است که آبان‌ماه سال ۱۳۹۳ معصو
دولت ایران  بعد از دریاچه اورمیه ”کشتی به خاک نشسته” آن را هم نابود کرد

پس از خشکاندن عمدی دریاچه اورمیه توسط دولت ایران، و با دستور مستقیم دولت تهران کشتی به خاک نشسته دریاچه اورمیه به عنوان آهن قراضه فروخته شد.
به گزارش گاماج٬ این کشتی ساخت آمریکا که روزگار نه چندان دوری برای حمل و نقل مسافران در دریاچه اورمیه استفاده می‌شد و بعد از مرگ تقریبی دریاچه، به عنوان نماد خشکی این دریاچه تبدیل شده بود، توسط دولت به عنوان آهن قراضه فروخت
صبح ششم شهریور ماه، زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۹ ریشتر، در شربیان، واقع در استان آذربایجان شرقی رخ داد، که دست‌کم ۱۰ مجروح برجای گذاشته‌است. گزارش‌هایی نیز از خسارت‌های ناشی از زمین‌لرزه منتشر شده‌است.
زمین‌لرزه در ساعت ۳:۴۴ صبح دوشنبه رخ داد. خبرگزاری مهر می‌گوید خود زمین‌لرزه در سراب نیز احساس شده و دست‌کم ۱۵ پس‌لرزه نیز پس از آن رخ داده‌است.
شربیان، که زمین‌لرزه در عمق شش کیلومتری منطقه‌ای در
کابینه دوازدهم و آینده محیط زیست
در دولت جدید حسن روحانی، رؤسا و وزرای تازه‌ای در حوزه محیط زیست معرفی شده‌اند. آیا این تغییرات مثبت است؟
در نخستین گام رئیس با سابقه سازمان محیط زیست، معصومه ابتکار از این سازمان جدا شد. معصومه ابتکار که در مجموع ۱۲ سال ریاست سازمان محیط را بر عهده داشت اکنون به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گماشته شد. جانشین او عیسی کلانتری است. وزیر کشاورزی در دو دولت‌ اکبر هاشمی رفسنجانی.
سفیر آلمان در ایران: شرایط حاد دریاچه ارومیه غمگینم کرد

سفیر جدید آلمان در ایران امروز پس از بازدید از دریاچه ارومیه گفت وضعیت بحران این دریاچه بسیار حاد است و خشک شدن منطقه سرسبز ارومیه تاسف انگیز است.
میکائیل کلور برشتولد امروز پس از بازدید از دریاچه اورمیه در جمع خبرنگاران در ارومیه با اشاره به اینکه از هشت ماه گذشته به ایران آمده است اظهار داشت: علاقه‌مند به دیدار از نزدیک وضعیت دریاچه ارومیه بودم؛ متاسفانه وضعی
شرح مقاله:
بی شک خشک شدن دریاچه اورمیه یک فاجعه میباشد و این در طبیعت انسان است که از وقوع فاجعه جلوگیری کند یا در صورت وقوع آن برای برطرف کردن آن فاجعه و زیان های آن تلاش کند.
درمورد دریاچه اورمیه در این تاریخ یعنی ۲۵ام مرداد ماه ۱۳۹۶ تقریبا میتوان گفت که فاجعه به وقوع پیوسطه است یا حداقل اکنون در حال وقوع است. پس باید برای برطرف کردن مشکل بکوشیم!
برای حل هر مشکلی ابتدا باید عامل یا عوامل و
بهترین کار برای نجات دریاچه اورمیه انحلال ستاد احیا است

نادر قاضی پور نماینده اورمیه در مجلس ایران گفته که بهترین کار برای نجات دریاچه اورمیه «انحلال ستاد احیای دریاچه اورمیه» است.
وی به خبرگزاری فارس گفته است که بهترین کار برای نجات دریاچه اورمیه انحلال ستاد احیا است. در مقابل وی پیشنهاد کرده که اختیارات استانی به استاندار آزربایجان‌غربی و مدیر عامل آب منطقه‌ای استان سپرده شود.
قاضی پور می‌گوید از زمان تشکیل ستاد
مدیرعامل آب منطقه‌ای آزربایجان غربی نسبت به کاهش شش و نیم متری سطح آب‌های زیرزمینی منطقه هشدار جدی داد.
به گزارش اؤیرنجی سسی، کیومرث دانشجو ظهر جمعه در جریان بازدید وزیر نیرو از سد آغ چای خوی بابیان اینکه سطح آب‌های زیرزمینی در این منطقه از کشور به‌شدت کاهش دارد اظهار داشت: در اثر استفاده از آب‌های زیرزمینی برای شرب، کیفیت آب در منطقه به‌شدت کاهش پیداکرده است.
وی ادامه داد: با توجه به تشدید بحر
قاضی پور: نمی خواهند مردم بدانند که فاضلاب را راهی دریاچه می کنند + فیلم

نادر قاضی نماینده مردم اورمیه پور طی فیلمی با اشاره به سهل انگاری و ندانم کاری های مسئولین در مورد وضعیت وخیم دریاچه اورمیه و خصوصا عواقب تخلیه پس آبهای صنعتی به مردم آزربایجان هشدار داده است.
بحران آب در ایران به یک معضل اساسی تبدیل‌شده و روزی نیست که در مناطق مختلف این کشور درگیری بر سر آب صورت نگیرد. مناطق مختلف آزربایجان جنوبی نیز با این بحران دست‌وپنجه نرم می‌کند.
به گزارش اؤیرنجی سسی در رابطه با بحران آب در آزربایجان کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آزربایجان غربی می‌گوید: حجم آب مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه اورمیه نسبت به سال قبل ۹ درصد کاهش داشته است.
وی ادامه می‌دهد
وزیر انرژی افغانستان: ایران با استفاده بی‌رویه، حوزه‌های مرزی آب را خشک کرده است

وزیر انرژی و آب افغانستان، ایران را متهم کرد که با «مدیریت ناسالم منابع آبی» باعث مشکلات زیست‌محیطی ناشی از کمبود آب در ایران و افغانستان شده است.
وی هم‌چنین گفت که ایران با استفاده «بی‌رویه» از آب‌های مشترک مرزی خود با افغانستان، باعث خشک شدن این حوزه‌های آبی شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های افغانستان، علی احمد عثمانی این مطلب را روز دوشنبه
جنگ آب در ایران

روستای شهرستانک جغتای از توابع سبزوار در خراسان رضوی، شامگاه یکشنبه ۲۶ تیر صحنه منازعه مردم و نیروهای دولتی بود. دلیل این درگیری که یک کشته و ۱۲ مصدوم به جای گذاشت، حفر چاه و عملیات آب‌رسانی به برخی روستاهای این شهرستان عنوان شده است. به نوشته رسانه‌ها، نیروی انتظامی از سلاح گرم و مردم از سلاح سرد استفاده کرده‌اند.
قدس آنلاین می‌نویسد بر اساس تصمیم‌گیری اداره آب
ظاحرن با این بلبشوی موجود و کمبود اب در جغرافیایی عاریا پنداری دنیا انگشت میانی را تقدیم عیرانچی ها و عیرانچی ها هم همان انگشت میانی را تقدیم کیردوستان دوستان خاهند کرد
افغانستان بر این باور است که از طریق کنترل آب‌های خروجی‌اش به سمت ایران قادر است رفتار و تصمیمات سیاسی ایران در زمینه فروش نفت ارزان و پذیرش مهاجران را کنترل کند.
"سد سازی ترکیه جریان آب در منطقه را منظم می کند"

مدیر کل جنوب آسیای وزارت امورخارجه ترکیه ضمن تاکید بر اینکه سد سازی کشور به محیط زیست آسیب نرسانده و جریان آب در منطقه را منظم می کند تصریح کرد هیچ اطلاعاتی که نشان بدهد سدسازی ترکیه باعث افزایش گرد و غبار در منطقه شده وجود ندارد.
فضلی چورمان مدیر کل جنوب آسیای وزارت امورخارجه ترکیه بعد از سخنان رئیس جمهور ایران در اجلاس مبارزه با گرد و غبار که از سدسازی ترکیه
قرار گرفتن ۳۰۰ شهر ایران در نقطه تنش آبی

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا روز یکشنبه ۱۱ تیر اعلام کرد که ۳۰۰ شهر ایران در نقطه تنش آبی قرار گرفته‌اند.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، رحیم میدانی گفت: «در حال حاضر، علی رغم اقدامات صورت گرفته، ۳۰۰ شهر در نقطه سربه‌سر منابع آبی قرار دارند، به طوری که اگر تعمیرات تاسیسات طولانی شود با مخازن خالی رو به رو خواهیم شد».
وی روز سوم تیر گفته بود که ۶ کلان‌شهر و ۲۸۹ ش

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز جمعه با انتقاد از بی‌توجهی به کمبود آب در سال‌های گذشته گفت این بحران عملا وارد مقوله امنیتی شده است. به گزارش ایسنا، علاءالدین بروجردی در جریان بازدید از حاشیه شهر مشهد گفت که ناگزیر به تشکیل کمیته امنیت آب در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شده اند. علاءالدین بروجردی همچنین افزود که در بسیاری از رودخانه‌های کشور فاضلاب وار
واشینگتن پست روز پنجشنبه گزارش داده است، دمای شهر اهواز در پنجشنبه هشتم تیرماه رکورد گرمترین روز ثبت شده در ایران را به خود اختصاص داده است و احتمالا دمای این شهر نیز به رکورد گرم ترین نقطه ای در جهان که پیش از این ثبت شده، رسیده است.
طبق این گزارش، اتین کاپیکان، کارشناس هواشناسی آژانس فرانسوی «متو فرانس»در توییتر نوشته است که دمای پنج شنبه ظهر اهواز به ۵۳.۷ سانتیگراد (۱۲۸.۷ فارینهایت) رسیده است

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.