نماینده سازمان ملل: دریاچه ارومیه به زندگی بازمی‌گردد

نماینده دفتر توسعه ملل متحد در ایران در یادداشتی به مناسبت روز جهانی آب از بازگشت زندگی به دریاچه ارومیه سخن گفت. او وضعیت دریاچه ارومیه را با چهار سال پیش مقایسه کرده است.
سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۲ روز ۲۲ مارس برابر با ۲ فروردین را روز جهانی آب نامگذاری کرد. این روز هر سال با تمرکز بر یک موضوع محوری گرامی داشته می‌شود و محور برنامه‌های امسال توجه به امکان تصف
تیر خلاص روحانی بر پیکر دریاچه اورمیه, همزمان با نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری

روحانی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران مجددا با کلید پوسیده اش برای فریب ملت آزربایجان از گشایش درهای بسته دریاچه اورمیه خبر داد. حسن روحانی در توییت خود نوشته است: "مشکلات زیست محیطی که با بی توجهی ما انسان ها به وجود آمده اند با تدبیر حل شدنی هستند"
روحانی با این پیغام خشکانیده شدن به عمد دریاچه ارومیه نه کار سپاه !نه بی‌ لیاقتی رژیم! نه عمل نکردن وی
ساخت ده‌ها سد در ایران «به دلیل تغییرات اقلیمی متوقف شد»

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از تجدید نظر وزارت نیروی ایران در برخی تصمیمات خود از جمله ساخت ۵۰ سد «به دلیل تغییرات اقلیمی» در کشور خبر داد.
به گزارش روز پنج‌شنبه، سوم فروردین، در این خبرگزاری٬ ساخت این سدها در حالی از دستور کار خارج شده که برای احداث آنها «برنامه‌ریزی» شده بود.
بر اساس این گزارش٬ وزارت نیرو به دلیل افزایش تبخیر منابع آبی ناشی از تغییرات ا
الاحواز در جایگاه اول آلوده‌ترین شهر دنیا قرار گرفت


به گزارش خبرگزاری "مهر"، جواد کاظم نسب الباجی، نماینده مردم اهواز در مجلس ایران اعلام کرد: بیشترین حجم تولید نفت و مشتقات آن در استان خوزستان انجام می شود، لکن آلودگی تاسیسات نفتی در کنار آلودگی دیگر صنایع و ریزگردها باعث شده است که اهواز در جایگاه اول آلوده ترین شهر دنیا قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه سهم نفت در آلودگی محیط زیست خوزستان قابل توجه و قدمت آن
تاثیر خشک شدن دریاچه ارومیه بر افزایش بیماری‌ها در ایران

وزارت بهداشت ایران با اجرای طرحی قصد دارد تاثیر خشک شدن دریاچه ارومیه بر افزایش بیماری های سرطان، تنفسی و قلبی عروقی در منطقه آذربایجان این کشور را بررسی کند.
طی سال های گذشته و همراه با تسریع روند خشک شدن دریاچه ارومیه، همواره اخباری درباره افزایش بیماری ‌های تنفسی، ریوی، پوستی و سرطان در منطقه آذربایجان و دیگر استان های همجوار به گوش می ‌رسید، اکنون وزارت بهد
محمداسماعیل سعیدی، نماینده تبریز در مجلس می‌گوید: «خشکی دریاچه ارومیه به مرحله خطرناک رسیده است».
آقای سعیدی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به گرد و غباری که رفت و آمد خودروهای باری برای برداشت نمک پدید آورده گفت: «دریاچه ارومیه به مصیبتی برای مردم تبدیل شده» است.
این نماینده مجلس با اشاره به مصوبه اخیر هیأت دولت برای اختصاص هشتصدمیلیارد تومان به احیای دریاچه ارومیه گفت در هزینه‌کرد
محیط زیست و جغرافیای اقتصادی  ایران – مهدی ضمیری
از اوایل سالهای 1350 که بازار نفت در جهان تکان شدیدی خورد و قیمت آن افزایش یافت سازمان برنامه و بودجه کشور (تاسیس سال 1327) که وظیفه ، برنامه‌ ریزی ، نظارت و توسعه‌ راهبردی نظام اقتصادی و اجتماعی کشور را بعهده داشت فرصت مناسبی بدست آورد تا با همکاری متخصصین اهداف این سازمان را با همکاری با دولت های وقت پی گیری کند .
احياي درياچه اورمیه، ‌محيط ‌زيستي‌ترين شعار دولت در ابتداي كار بود؛ ٣ سال پيش، ‌دولت با وعده احيا پيش آمد و خود را دولتي محيط‌زيستي ناميد. ستادي براي اين امر تشكيل شد و كارشناسان‌ارشد حوزه آب و محيط‌زيست گردهم جمع شدند تا چاره‌اي علمي بينديشند براي نجات بزرگ‌ترين درياچه داخلي كشور و دومين درياچه شور دنيا. بيش از ٩٠ درصد اورمیه خشك شده‌بود و اميدي براي احيا در ميان نبود.
به گزارش اعتماد، حالا بع
نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی گفت:ستاد احیای دریاچه اورمیه با اقدامات نامناسب خود به مردم آذربایجان‌ ظلم کرده و با دفن فاضلاب ها و پلمپ چاه‌های کشاورزان درنهایت کشاورزی حوضه آبریز دریاچه اورمیه را نابود خواهدکرد.
به گزارش یول‌پرس، نادر قاضی‌پور صبح امروز در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد گفت: ‌آذربایجان‌غربی ۴ مشکل اساسی دارد و ما در حوزه درآمد
به دنبال عدم تخصیص منابع مالی مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه "اورمیه"، معاون وزیر نیروی ایران از کاهش سطح ورودی آب به دریاچه ارومیه خبر داد.
رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو درباره آخرین وضعیت آبی دریاچه ارومیه با اشاره به کاهش 10 درصدی بارش ها در حوزه آبریز دریاچه ارومیه گفته «سطح ورودی آب دریاچه نسبت به پارسال کاهش یافته است. لذا کاهش بارش ها و افزایش تبخیر، ورودی آب را به دریاچه ارومیه کاهش د
نشست درباره بحران زیست محیطی ایران و دریاچه ارومیه در برلین

بنیاد هاینریش بل و موسسه اسمال مدیا گزارش ۱۶۰ صفحه‌ای درباره وضعیت زیست محیطی ایران منتشر کردند. هر دو موسسه اروپائی میزگردی هم با حضور متخصصان در برلین برگزار کردند. دویچه وله با یکی از سخنرانان این میزگرد هم صحبت کرد.
بنیاد هاینریش بل از برلین و موسسه "اسمال مدیا" از لندن روز چهارشنبه (۶ بهمن/ ۲۵ ژانویه) نتیجه تحقیقات مشترک خود درباره بحران زیست محیطی ایران ر
دانشمندان آمریکایی روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه اعلام کردند که کره زمین در سال ۲۰۱۶ برای سومین سال پیامی شاهد گرمترین سال در تاریخ بوده است.
این گزارش جدید نگرانی‌های موجود در زمینه افزایش سرعت گرمایش زمین را تشدید خواهد کرد.
در سال ۲۰۱۶ بالاترین درجه حرارت ملی ثبت شده در برخی از کشورهای جهان از جمله ایران، کویت و هند افزایش یافت. در گزارش اداره هواشناسی آمریکا گفته می‌شود که سرعت ذوب شدن لایه‌های یخ
حفره‌های مرگ زیرپای تهران
زیر پوسته ٢٨ کیلومتر اتوبان تهران- قم و ٢١ کیلومتر جاده ساوه خالی شده و ٢٥ کیلومتر از کمربندی آزادگان در معرض فرونشست قرار دارد باند فرودگاه مهرآباد، راه آهن، پمپ های بنزین در کام فرونشست قراردارند مناطق ١٦ تا ٢٠ تهران بیشترین خطر فرونشست را دارند.
عضو ستاد احیای دریاچه اورمیه با بیان اینکه در بالادست دریاچه اورمیه ۵۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که از سموم استفاده می‌کنند، گفت: این سموم همراه آب به دریاچه می‌آید و آب که تبخیر می‌شود؛ این سموم همراه غبار وارد هوا می‌شوند.
به گزارش یول‌پرس،مسعود تجریشی در ارتباط با خطراتی که خشکی دریاچه اورمیه می‌تواند بر سلامت مردم بگذارد، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۳ از دستگاه‌های اجرایی متولی، در این با
شاهدی بر چالش شدید ایران در برابر تغییرات اقلیمی

مقاله ای از کرول کورمان در نیویورکر
«آکو سالمی» اولین عکس های زندگی اش را در نوجوانی در شمال ایران گرفت. سوژه های اولیه اش رودخانه نزدیک منزل خانوادگی شان بود که الان بیشتر از آن خاک و کثافت باقی مانده است. اوضاع آب و هوایی رو به وخامت گذاشته است. دریاچه ارومیه که زمانی ششمین دریاچه نمک جهان بود اینک ده درصد آبی را که دهه ۷۰ میلادی داشت در خود نگاه داشته است.
ا
هادی کیادلیری، رئیس انجمن علمی جنگل ایران، از نابودی جنگل‌های هیرکانی ظرف یکی دو دهه آینده، در صورت عدم رسیدگی به این جنگل‌ها خبر داده است.
به گزارش ایرنا، آقای کیادلیری روز یکشنبه تاکید کرد که برای نجات جنگل‌های هیرکانی طرح استراحت ۱۰ ساله جنگل‌های شمال کشور می‌بایست هرچه زودتر اجرا شود.
جنگل‌های هیرکانی جزو میراث جهانی به شمار می‌روند.
جنگل‌های هیرکانی در حاشیه دریای مازندران و در ایران و جم
خشکی کامل دریاچه ارومیه در نتیجه ″خشکسالی مالی″

نجات دریاچه ارومیه زمانی اولویت برنامه دولت روحانی بود. اکنون وضعیت بهبود نیافته و دولت به‌ جای نجات دریاچه مشغول مبارزه با پیامدهای خشکی آن است. آرتمیا، تنها جاندار سخت‌پوست این دریاچه هم به زودی کاملاَ نابود می‌شود.
دولت حسن روحانی ۱۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای نحات دریاچه ارومیه تصویب کرد. اما خلیل ساعی ‌دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه تائید کرده است که از ای
گوگل ارث امکانی تازه را در اختیار کاربران قرار داده که میتوان با آن تحولات جغرافیایی و ساخت و سازهای شهری تمامی نقاط زمین را از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۶ در چند ثانیه دید.
در لینک زیر روند نابودی دریاچه اورمیه از سال ۱۹۸۴ تا سال ۲۰۱۶ می توانید مشاهده نمایید.
(([https://earthengine.google.com/timelapse/#v=37.2679,45.71365,6.262,latLng&t=3.24]https://earthengine.google.com/timelapse/#v=37.2679,45.71365,6.
وزیر نیرو: شرایط آبی ایران در حد فاجعه است

حمیدرضا چیت چیان وزیر نیروی ایران، با فاجعه خواندن شرایط منابع آبی کشور، ضمن تایید پرداخت خسارت به کشاورزان اصفهانی، بدون آن که اشاره‌ای به طرح‌های انتقال آب کند، کاهش بارش‌ها و شیوه‌های آبیاری سنتی را دلیل شرایط بحرانی دانست.
به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی ایران، حمیدرضا چیت‌چیان وضعیت آبی ایران را به 6 مرحله مرطوب، نرمال، قابل تحمل، دارای تنش
آب ۱۰۰ روستای ارومیه شور شده است

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی ارومیه از شور شدن آب ۱۰۰ روستای این شهرستان خبر داد. او علت را خشکسالی‌‌‌های اخیر و خشک شدن دریاچه ارومیه نامید و گفت، دولت در صدد جایگزینی منشاء آب است.
صابر خسروزاده، مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان ارومیه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا از شوری ۴۰ منبع تأمین آب روستایی در این شهرستان خبر داد.
خسروزاده گفت، خشکسالی‌های اخیر و
خشکسالی و مهاجرت از ۳۴ هزار روستای ایران
کوچ ناگزیر ساکنان فلات مرکزی ایران/ پایان طبیعت، پایان تمدن است
مصاحبه جناب رضا وضعي در خصوص بحران محيط زيست با كانال يك + لینک مصاحبه
بحران زیست‌محیطی و طبیعی به درجه ای از وخامت خود رسیده که نظام دیگر هیچ نوع راه برون رفت پایه ای برای آن ندارد و می‌توان پیش‌بینی کرد کوچکترین راه حلی برای مقابله با سیل مردمی که در آینده ی نه چندان دور به واسطه ی بحران زیست محیطی مجبور به ترک خانه و کاشانه ی خود می شوند ندارد. این بحران هم عمیق است و هم طولانی. یعنی چشم اندازی برای بهبود آن در چند سال آینده نیست، اما دلایل زیادی بر وخامت هر چه ب
احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس حکومت ایران، طی گفتگویی اعلام کرد که احیای دریاچه ارومیه در اولویت دولت ایران نیست.
به گزارش گوناز تی وی، احمدعلیرضا بیگی در گفتگویی با فارس نیوز بیان کرد که بخش قابل توجهی از بودجه 100 میلیارد تومانی احیای دریاچه در ماه‌های گذشته صرف طرح‌های مطالعاتی توسط دانشگاه‌های مختلف و سفرهای متعدد خارجی گردید تا عاقبت به طرحی رسیدند که از قبل وجود دا
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ایران گفت که برای احیای این دریاچه‌ هیچ‌ بودجه‌ای وجود ندارد. - خبرگزاری آناتولی
"هیچ بودجه‌ای برای احیای دریاچه‌ارومیه وجود ندارد"

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ایران گفت که برای احیای این دریاچه‌ هیچ‌ بودجه‌ای وجود ندارد.
به گزارش سایت «خبرآنلاین»، مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ایران اعلام کرد: از یک ماه پیش باید احیای دریاچه را شروع می‌کردیم،‌ اما هیچ بودجه‌ای وجود ندارد که بتوانیم پس از مرحله تثبیت، احیا را شروع کنیم.

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.