ای لشکر شرق اصفهان، آماده باش، آماده باش/بهر پکاندن لوله یزد، آماده باش، آماده باش!
آب اعراب الاهواز را دزدیدند و شریک هم قبول نمیکنند!
کشاورزان معترض در ورزنه، در حدود صد کیلومتری شرق اصفهان، در چندمین روز اعتراضاتشان مقابل تاسیسات محلی انتقال آب تجمع کرده و علیه مسئولان شعارهای تندی دادند. ده‌ها مامور امنیتی در مقابل کشاورزان مستقر شدند و برای پراکندن آنها از گاز اشک آور استفاده کردند.
بعضی از معترضان چوب در دست دارند و یکی از شعارهایشان حاکی از این است که خواستار تخریب لوله
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران درباره وقوع «جهش های ژنتیکی» در اطراف دریاچه اورمیه در نتیجه خشک شدن این دریاچه هشدار داد و گفت:«جهش‌های ژنتیکی به طور یقین به وجود خواهد آمد و ما در این باره هیچ گونه اطلاعی نداریم.»
«عیسی کلانتری» امروز پنجشنبه١٧ اسفندماه٩۶ در همایش منطقه‌ای تغییر اقلیم و گرمایش زمین در دانشگاه زنجان گفت: «به دلیل عدم رعایت توسعه و عدم دقت در برنامه‌های توسعه‌ای تقریبا خسارت‌ه
کارشناسان و فعالان محیط زیست در ایران هشدار داده اند که تصمیم دولت برای دست بردن به حد و مرز مناطق حفاظت شده، زیانهای جبران ناپذیری وارد می‌کند. هفته پیش، شورای عالی محیط زیست گفت در مناطق حفاظت شده بازنگری خواهد کرد. اما در گزارش سیاوش اردلان می‌بینیم که ابهاماتی که به وجود آمده، باعث نگرانی در جامعه زیست محیطی ایران شده:
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی روز چهارشنبه از وقوع خشکسالی بسیار شدید در ۹۷ درصد مساحت ایران خبر داد.
شاهرخ فاتح با اعلام این موضوع در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا ضمن تاکید بر ضرورت مدیریت مصرف منابع آب افزود: بر اساس شاخص‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، پهنه‌های وسیعی از ایران، با درجات مختلف خشکسالی، اعم از خفیف تا بسیار شدید مواجه است.
وی گفت که استان‌های خوزستان، مرکزی، قم، اص
مقامات ایران می‌گویند که میزان بنزن موجود در هوای شهرها بخاطر استفاده از این ماده سمی در بنزین تولیدی کشور در سال ۸۹ حدود ۱۲۰ برابر حد مجاز بود که اکنون ۴۰ برابر کمتر شده‌است.
بنزن بعنوان ماده‌ای شیمیایی عمدتاً در تولید فرآورده‌های پتروشیمی مانند نایلون و لاستیک کاربرد دارد، اما برخی از کشورها از این ماده خطرناک بصورت گسترده‌ای بعنوان اکتان‌افزا در تولید بنزین استفاده می‌کنند.
دربارهٔ خطرات ناش
مشاور وزیر نیرو می‌گوید ورودی آب سدها ۳۷ درصد کاهش داشته است.
محمدتقی توکلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت تا ۳۰ بهمن‌ماه سال جاری میزان بارندگی کشور نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد کاهش داشته است.
مشاور وزیر نیرو در عین حال گفت در سال آبی ٩٦- ٩٧ورودی آب به سدها ۴،۵ میلیارد مترمکعب بوده که این رقم نسبت به قبل ۳۷ درصد کاهش داشته است. در حال حاضر حجم سدها حدود ۲۱ میلیارد مترمکعب است که این میزان در سال
معاون رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید محدودیت منابع آب بسیار جدی‌ست و میزان بارش‌ها همچنان ۵۰ درصد کم‌تر از مدت‌زمان مشابه در سال گذشته‌ است. هم‌زمان یک مقام ارشد وزارت نیرو نیز در مورد کاهش ورودی آب سدها هشدار داده‌است.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران، شـشم اسفند ماه در همایشی در مکران گفته است: با وجود بارندگی‌های هفته‌های اخیر، هنوز میزان بارش در مقایسه با مدت‌زمان مشابه در سال گذشته، ۵
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجموع بارندگی در ایران از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۹۶) تا عصر دیروز (سی‌ام بهمن) ۶۳ ممیز هشت میلیمتر بوده است که نسبت به سال گذشته بیش از ۵۵ درصد کاهش نشان میدهد. مجموع بارش در سال گذشته در همین مدت ۱۴۳٫۶ میلیمتر بوده است.
همچنین میزان بارشِ امسال در مقایسه با متوسط آمار بلند مدتِ ۴۹ ساله نیز حاکی از ۵۴درصد کاهش است.
در این مدت پربارش ترین نقطه کشور محمود آباد هر
خبرگزاری هرانا – مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت که حدود ۱۰۰ درصد مساحت استان دچار خشکسالی متوسط تا بسیار شدید است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، رضا اربابی اظهار داشت: “امسال ۷۳.۲ درصد مساحت استان گرفتار خشکسالی شدید،۰.۹ درصد خشکسالی بسیار شدید و ۲۵ درصد نیز خشکسالی متوسط است”.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به کاهش شدید نزولا
وزیر نیروی دولت دوازدهم، رضا اردکانیان، می گوید : طی سه ماه و نیم گذشته فصل پاییز و زمستان در سال آبی ٩٦-٩٧ میزان بارش در کشور به طور متوسط ٣۴ میلیمتر است که نسبت به پارسال که سال نسبتاً خشکی بود، حدود ٣٧ درصد کاهش و نسبت به متوسط درازمدت حدود ۵۸ درصد کاهش داشته است. وزیر نیرو می افزاید که در حال حاضر خشک ترین سال را طی ۴٧ سال گذشته تجربه می کنیم و در برخی استان ها میزان بارندگی نسبت به ۵٠ سال گذ
گوناز تی وی: پس از گذشته 116 روز از ارائه طرح سوال به رئیس جمهور ایران در خصوص چرایی عدم احیای دریاچه اورمیه، رئیس مجلس ایران می گوید: دوباره بروید سوال و استیضاح بنویسید.
دریاچه قالا در تورکیه میزبان دهها هزار فلامینگوی دریاچه اورمیه است
اوغوز تی‌وی :در سالهای گذشته دریاچه اورمیه سالانه میزبان دهها هزار از انواع پرندگان مهاجر از جمله فلامینگوها بود که به دلیل خشکاندن به عمد دریاچه اورمیه در آزربایجان بدست رژیم ایران, پرندگان مهاجر نیز از این سرزمین رخت بر بستند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور می‌گوید بیابان‌زایی در ایران «به‌طور گسترده‌ای» رو به افزایش است و پدیده ریزگردها به یک «ابـَـربحران» تبدیل شده و «مشکلات زیادی» را به‌وجود آورده‌است.
اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران، ۱۹ بهمن ماه گفته است ریزگردها به بحرانی تبدیل شده رو به فزونی، و «مشکلات زیادی را برای مردم استان خوزستان به وجود آورده‌است».
این سخنان چند روز پس از انتقاد نماینده آبادان از «
دوستان من با استفاده از google این مقاله را ترجمه کردم ولی بهتر است به همون اصل مقاله مراجعه کنید.

در ماه های اخیر، ناامیدی در مورد صرفه جویی در دریاچه ارومیه، زمانی که ششمین بزرگترین دریاچه دریاچه ای در جهان است، افزایش یافته است، زیرا حجم آن کمتر از 10 درصد از اصل آن کاهش یافته است و وضعیت روز به روز بدتر می شود.

دریاچه خشک شده که بعدها به عنوان بسیار مهم زیستگاه فصلی برای بسیاری از گونه
آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید به طور تلویحی علت خشکسالی در ایران را ناپاکی مردم این کشور دانست و مدعی شد که مشخص کردن علت این رابطه در هیچ لابراتوار و آزمایشگاهی امکانپذیر نیست.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: این همه ربا که در این بانک‌ها وجود دارد، اسمش عقد شرعی است، ولی باطنش رباست، وقتی ربا در جامعه زیاد شد حتی دامن فردی که پاک است نیز آلوده می‌شود. به
بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، طوفان های شن در کیفیت بد هوا مؤثر هستند و عامل مرگ سالانه هفت میلیون انسان در سراسر جهان شناخته می شوند.
برپایۀ گزارش سال گذشته ارزیابی جهانی طوفان های شن سازمان ملل متحد، این طوفان های شن پدیده هایی طبیعی هستند که در نتیجه عوامل انسانی تشدید می شوند و کشورهای واقع در کمربند غباری، که از صحرای بزرگ آفریقا تا چین گسترده شده و شامل ایران نیز می باشد، بیشترین میزان
نیجریه، سوریه، سومالی و اکنون ایران. در هر یک از این کشورها، بحران آب منجر به ترکیبی از ناآرامی های مدنی، کوچ جمعی، شورش یا حتی جنگ تمام عیار شده است.
نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: تجربیات آن ها در حوزه تغییرات اقلیمی برای بسیاری از دیگر کشورها آموزنده است. «انستیتو منابع جهانی» نسبت به افزایش اضطراب جهانی بر سر آب هشدار داده است: «پیش بینی شده ۳۳ کشور در سال ۲۰۴۰ با اضطراب بسیاری بالایی بر سر آ
یک مقام ارشد وزارت نیرو می‌گوید در سال جاری خورشیدی، کم‌ترین میزان بارندگی طی نیم قرن گذشته در ایران، ثبت شده‌است. سازمان جنگل‌ها و مراتع نیز گفته است از ۶۰۰ دشت کشور، ۳۵۵ دشت «بی‌آب است».
رحیم میدانی، معاون امور آب و فاضلاب وزارت نیرو، ۲۴ دی ماه، در مورد کاهش بارش‌ها در سال ۱۳۹۶ هشدار داده‌است. آقای میدانی می‌گوید ورود آب به سدهای اصلی در ایران در سال جاری، ۳۰ درصد کم‌تر از مدت‌زمان مشابه در سا
گزارش‌ رسانه‌ها در ایران حاکی از کاهش دوباره «تراز سطح آب، وسعت و حجم آب» موجود در دریاچه ارومیه در دی ماه سال جاری و «بحرانی‌تر» شدن وضعیت این دریاچه است.
این خبر پس از بررسی دوباره وضعیت دریاچه ارومیه در روز هجدهم دی ماه ۹۶ از سه شاخص «تراز سطح آب»، «وسعت دریاچه» و «حجم آب موجود» اعلام شده است.
تراز سطح آب دریاچه در روز یادشده، به ۳۰.۱۲۷۰ سانتی‌متر از سطح دریا رسیده که نسبت به روز مشابه در سا
خبرگزاری فارس در تیتر گزارشی مربوط به وضعیت آلودگی هوای شهرهای اورمیه و تبریز احیای دریاچه اورمیه را فراموش شده عنوان کرد.
به گزارش آرازنیوز، خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و نزدیک به جریان اصولگرا ا فراموشی احیای دریاچه اورمیه را عامل آلودگی هوای شهر اورمیه عنوان کرد.
طبق همین گزارش، خبرگزاری فارس به نقل از یادداشت دکتر بهنام بهرامی نوشت آلودگی هوای اورمیه ناشی از بی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آزربایجان شرقی علیرضا ایمانلو گفت: طبق مطالعات انجام‌شده گاز متانی که از دریاچه اورمیه ساطع می‌شود مانع از تشکیل ابرهای باران‌زا در منطقه شمال غرب شده است.
به گزارش آرازنیوز به نقل از خبر آنلاین علیرضا ایمانلو در همایش نهمین جشنواره فراگیری نخستین واژه “آب” در تالار اندیشه تبریز در مورد دریاچه اورمیه گفت: بر اساس آخرین مطالعات انجام‌گرفته بر روی دریاچه اورمیه ساطع
به گزارش باشگاه خبرنگاران، جدیدترین تصاویری که ناسا از دومین دریاچه شور جهان، یعنی دریاچه ارومیه منتشر کرد از محو شدن آن حکایت دارد. (عکس زیر)
این روزها نگرانی ها پیرامون نابودی دریاچه ارومیه، به یک موضوع بین‌المللی تبدیل شده است؛ گری لویس نماینده سازمان ملل در ایران نیز ضمن اظهار نگرانی در مورد دریاچه ارومیه نوشته بود: با وجود تلاش‌های زیادی که با همکاران خود انجام داده ایم، دریاچه ارومیه به سر
نماینده برنامه عمران سازمان ملل در تهران از «کاهش» سطح آب دریاچه ارومیه با وجود «تلاش‌های» زیاد برای نجات آن خبر داد.
گری لوئیس روز یکشنبه ۲۱ آبان٬ این خبر را در صفحه شخصی خود در توئیتر منتشر کرد و نوشت:‌ «خبرهای نگران‌کننده از دریاچه ارومیه. بر خلاف تمام تلاش‌ها سطح آب دریاچه در حال کاهش است.»
وی افزود که «بدون تغییرات اساسی در مدل توسعه و مدیریت تقاضای آب، مشکل بر طرف نخواهد شد. زمان دو برابر
رژیم ایران دریاچه اورمیه را میکُشد ٢ - اومود دوزگون
راه حل های پیشنهادی کارشناسان بین المللی برای نجات دریاچه اورمیه

برخلاف نظر مسئولان دولتی ایران، کارشناسان محیط زیست بین المللی معتقدند که خشک شدن دریاچه اورمیه ربط چندانی به تغییرات آب و هوایی و خشکسالی ندارد. این فاجعه بیشتر مربوط به دهها سال بی توجهی به محیط زیست و برداشت غیر قابل کنترل آبهای زیرزمینی و رودخانه ها، از جمله ساخت سدّها و جاده و پًل بوده است. راه حل های پیشنهادی برای نج
 رژیم  ایران دریاچه اورمیه را میکُشد ١ -  اومود دوزگون
بر پایه آخرین تحقیقات علمی، محل باغ جنّت در آزربایجان جنوبی در نزدیکی شهر تبریز تثبیت شده است که خواستگاه پیدایش نوع بشر محسوب می شود. به گفته دیوید مایکل رول باستان شناس بریتانیایی، باغ جنّت در زمان خلقت بشر در جوار دره طویل مشرف به شمال کوه آتشفشان سهند در نزدیکی تبریز واقع شده است. در مکانی نچندان دور از رد پای آدم و حوا (50 کیلومتری) دریاچه اورمیه واقع است که اکنون در حال مرگ است البته نه بل

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.