سفیر آلمان در ایران: شرایط حاد دریاچه ارومیه غمگینم کرد

سفیر جدید آلمان در ایران امروز پس از بازدید از دریاچه ارومیه گفت وضعیت بحران این دریاچه بسیار حاد است و خشک شدن منطقه سرسبز ارومیه تاسف انگیز است.
میکائیل کلور برشتولد امروز پس از بازدید از دریاچه اورمیه در جمع خبرنگاران در ارومیه با اشاره به اینکه از هشت ماه گذشته به ایران آمده است اظهار داشت: علاقه‌مند به دیدار از نزدیک وضعیت دریاچه ارومیه بودم؛ متاسفانه وضعی
شرح مقاله:
بی شک خشک شدن دریاچه اورمیه یک فاجعه میباشد و این در طبیعت انسان است که از وقوع فاجعه جلوگیری کند یا در صورت وقوع آن برای برطرف کردن آن فاجعه و زیان های آن تلاش کند.
درمورد دریاچه اورمیه در این تاریخ یعنی ۲۵ام مرداد ماه ۱۳۹۶ تقریبا میتوان گفت که فاجعه به وقوع پیوسطه است یا حداقل اکنون در حال وقوع است. پس باید برای برطرف کردن مشکل بکوشیم!
برای حل هر مشکلی ابتدا باید عامل یا عوامل و
بهترین کار برای نجات دریاچه اورمیه انحلال ستاد احیا است

نادر قاضی پور نماینده اورمیه در مجلس ایران گفته که بهترین کار برای نجات دریاچه اورمیه «انحلال ستاد احیای دریاچه اورمیه» است.
وی به خبرگزاری فارس گفته است که بهترین کار برای نجات دریاچه اورمیه انحلال ستاد احیا است. در مقابل وی پیشنهاد کرده که اختیارات استانی به استاندار آزربایجان‌غربی و مدیر عامل آب منطقه‌ای استان سپرده شود.
قاضی پور می‌گوید از زمان تشکیل ستاد
مدیرعامل آب منطقه‌ای آزربایجان غربی نسبت به کاهش شش و نیم متری سطح آب‌های زیرزمینی منطقه هشدار جدی داد.
به گزارش اؤیرنجی سسی، کیومرث دانشجو ظهر جمعه در جریان بازدید وزیر نیرو از سد آغ چای خوی بابیان اینکه سطح آب‌های زیرزمینی در این منطقه از کشور به‌شدت کاهش دارد اظهار داشت: در اثر استفاده از آب‌های زیرزمینی برای شرب، کیفیت آب در منطقه به‌شدت کاهش پیداکرده است.
وی ادامه داد: با توجه به تشدید بحر
قاضی پور: نمی خواهند مردم بدانند که فاضلاب را راهی دریاچه می کنند + فیلم

نادر قاضی نماینده مردم اورمیه پور طی فیلمی با اشاره به سهل انگاری و ندانم کاری های مسئولین در مورد وضعیت وخیم دریاچه اورمیه و خصوصا عواقب تخلیه پس آبهای صنعتی به مردم آزربایجان هشدار داده است.
بحران آب در ایران به یک معضل اساسی تبدیل‌شده و روزی نیست که در مناطق مختلف این کشور درگیری بر سر آب صورت نگیرد. مناطق مختلف آزربایجان جنوبی نیز با این بحران دست‌وپنجه نرم می‌کند.
به گزارش اؤیرنجی سسی در رابطه با بحران آب در آزربایجان کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آزربایجان غربی می‌گوید: حجم آب مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه اورمیه نسبت به سال قبل ۹ درصد کاهش داشته است.
وی ادامه می‌دهد
وزیر انرژی افغانستان: ایران با استفاده بی‌رویه، حوزه‌های مرزی آب را خشک کرده است

وزیر انرژی و آب افغانستان، ایران را متهم کرد که با «مدیریت ناسالم منابع آبی» باعث مشکلات زیست‌محیطی ناشی از کمبود آب در ایران و افغانستان شده است.
وی هم‌چنین گفت که ایران با استفاده «بی‌رویه» از آب‌های مشترک مرزی خود با افغانستان، باعث خشک شدن این حوزه‌های آبی شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های افغانستان، علی احمد عثمانی این مطلب را روز دوشنبه
جنگ آب در ایران

روستای شهرستانک جغتای از توابع سبزوار در خراسان رضوی، شامگاه یکشنبه ۲۶ تیر صحنه منازعه مردم و نیروهای دولتی بود. دلیل این درگیری که یک کشته و ۱۲ مصدوم به جای گذاشت، حفر چاه و عملیات آب‌رسانی به برخی روستاهای این شهرستان عنوان شده است. به نوشته رسانه‌ها، نیروی انتظامی از سلاح گرم و مردم از سلاح سرد استفاده کرده‌اند.
قدس آنلاین می‌نویسد بر اساس تصمیم‌گیری اداره آب
ظاحرن با این بلبشوی موجود و کمبود اب در جغرافیایی عاریا پنداری دنیا انگشت میانی را تقدیم عیرانچی ها و عیرانچی ها هم همان انگشت میانی را تقدیم کیردوستان دوستان خاهند کرد
افغانستان بر این باور است که از طریق کنترل آب‌های خروجی‌اش به سمت ایران قادر است رفتار و تصمیمات سیاسی ایران در زمینه فروش نفت ارزان و پذیرش مهاجران را کنترل کند.
"سد سازی ترکیه جریان آب در منطقه را منظم می کند"

مدیر کل جنوب آسیای وزارت امورخارجه ترکیه ضمن تاکید بر اینکه سد سازی کشور به محیط زیست آسیب نرسانده و جریان آب در منطقه را منظم می کند تصریح کرد هیچ اطلاعاتی که نشان بدهد سدسازی ترکیه باعث افزایش گرد و غبار در منطقه شده وجود ندارد.
فضلی چورمان مدیر کل جنوب آسیای وزارت امورخارجه ترکیه بعد از سخنان رئیس جمهور ایران در اجلاس مبارزه با گرد و غبار که از سدسازی ترکیه
قرار گرفتن ۳۰۰ شهر ایران در نقطه تنش آبی

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا روز یکشنبه ۱۱ تیر اعلام کرد که ۳۰۰ شهر ایران در نقطه تنش آبی قرار گرفته‌اند.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، رحیم میدانی گفت: «در حال حاضر، علی رغم اقدامات صورت گرفته، ۳۰۰ شهر در نقطه سربه‌سر منابع آبی قرار دارند، به طوری که اگر تعمیرات تاسیسات طولانی شود با مخازن خالی رو به رو خواهیم شد».
وی روز سوم تیر گفته بود که ۶ کلان‌شهر و ۲۸۹ ش

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز جمعه با انتقاد از بی‌توجهی به کمبود آب در سال‌های گذشته گفت این بحران عملا وارد مقوله امنیتی شده است. به گزارش ایسنا، علاءالدین بروجردی در جریان بازدید از حاشیه شهر مشهد گفت که ناگزیر به تشکیل کمیته امنیت آب در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شده اند. علاءالدین بروجردی همچنین افزود که در بسیاری از رودخانه‌های کشور فاضلاب وار
واشینگتن پست روز پنجشنبه گزارش داده است، دمای شهر اهواز در پنجشنبه هشتم تیرماه رکورد گرمترین روز ثبت شده در ایران را به خود اختصاص داده است و احتمالا دمای این شهر نیز به رکورد گرم ترین نقطه ای در جهان که پیش از این ثبت شده، رسیده است.
طبق این گزارش، اتین کاپیکان، کارشناس هواشناسی آژانس فرانسوی «متو فرانس»در توییتر نوشته است که دمای پنج شنبه ظهر اهواز به ۵۳.۷ سانتیگراد (۱۲۸.۷ فارینهایت) رسیده است
محقق ایرانی: ترکیه نقش مهمی در تامین آب منطقه در آینده دارد

پرویز کردوانی، محقق ایرانی در حوزه محیط زیست در گفتگو با آناتولی از نقش مهم ترکیه در خصوص تامین آب منطقه در آینده و تاثیر دشت تدمر سوریه در بروز ریزگرد در منطقه به عنوان یکی از کانون های این مشکل زیست محیطی سخن گفت.
پرویز کردوانی، مدرس دانشگاه، محقق، مولف کتاب های حوزه محیط زیست که به او «پدر علم کویرشناسی ایران» گفته می شود و در سطح منطقه تحقیقات گسترده ای در ب
نادر قاضی‌پور:دولت سایه ستاد احیا و نجات دریاچه اورمیه را از سر آذربایجان کم کند

نادر قاضی‌ پور نماینده از فیلتر گذشته رژیم در اورمیه در مجلس کشور موسوم به ایران در گفت‌وگوبا خبرگزاری خانه ملت در مورد وضعیت دریاچه اورمیه گفت: "ابتدای اردیبهشت ۹۵ ارتفاع آب۱۲۷۱.۱ سانتی متر بوده است و از سال گذشته تا به امروز با وجود هزینه‌های بسیار و همچنین سیلاب‌های اخیر در آذربایجان که به دریاچه سرازیر شده نسبت به سال قبل ۱۶ سانتی متر پائین تر کاهش یافته اس
کاهش 16 سانتیمتری آب دریاچه ارومیه

نماینده مردم ارومیه در مجلس ایران از کاهش 16 سانتیمتری آب دریاچه ارومیه طی یک سال با وجود هزینه‌های بسیار و همچنین سیلاب‌های اخیر خبر داد.
نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس ایران در گفت‌وگوبا خبرگزاری خانه ملت در مورد وضعیت دریاچه ارومیه گفت: "ابتدای اردیبهشت 95 ارتفاع آب1271.1 سانتی متر بوده است و از سال گذشته تا به امروز با وجود هزینه های بسیار و همچ
در فاجعه سیل آذربایجان خودروها به هنگام دور زدن از زیر پل و حریم رودخانه در آذرشهر با سیل روبرو شده و غافلگیر می شوند و فاجعه ای تلخ رخ می‌دهد. آنها تماشگر نبودند آنها مردمانی بودند که بی خردی مسئولان منطقه به قیمت جانشان تمام شد.

ده سال پیش دوربرگردان آذرشهر را بسته و از زیر پل و در حریم رودخانه برای خودروها مسیر گشوده اند. بدون اینکه در این کارشان تامل کنند یا به عواقب آن فکر کنند با این کار
بهنام مفضفی گفته «منطقه مورد نظر از زمین حاصلخیزی برخوردار بوده است، اما متاسفانه با وجود گل و لایی که همراه با سیل این مناطق را پوشانده است، تحقیقات ما نشان می‌دهد که این زمین‌ها تا ۶۰ سال آینده قابل زراعت نخواهد بود، چرا که خسارت جبران ناپذیری دیده‌اند.»
برخی زمین‌های سیل‌زده آزربایجان شرقی تا ۶۰ سال آینده قابل کشت نیستند

برخی از زمین‌های کشاورزی آسیب‌دیده از سیل در آزربایجان تا ۶۰ سال آینده قابل کشت نخواهد بود.
بهنام مفضفی نماینده استان آزربایجان شرقی در شورای عالی استان‌هاگفته «منطقه مورد نظر از زمین حاصلخیزی برخوردار بوده است، اما متاسفانه با وجود گل و لایی که همراه با سیل این مناطق را پوشانده است، تحقیقات ما نشان می‌دهد که این زمین‌ها تا ۶۰ سال آینده قابل زراعت نخواهد بود،
ستاد احیای دریاچه «اورمیه» پروژه ای برای جلوگیری از اعتراض‌های خیابانی ملت تورک آزربایجان به سیاست‌های عمدی رژیم در خشکاندن دریاچه اورمیه

ستاد احیای دریاچه «اورمیه» که از طرف خود رژیم جهت پیشگیری اعتراض‌های خیابانی تورک‌های آزربایجان به خشکانیده شدن بقصد دریاچه اورمیه ایجاد شده بود امروز به نحوی اعتراف کرد که همه این پروژه مسخره بازی بیش نبوده و هدف کشتن وقت برای خشکیده‌ شدن کامل دریاچه است.مدیر دفتر تلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: نزدیک به هشتاد درصد از اقدامات سال ۹۶ مربوط به
"اندوخته‌های آبی ایران تا نیم قرن آینده به صفر می‌رسد"

نماینده مجلس ایران اعلام کرد رتبه ایران در مدیریت منابع آبی از بین 133 کشور، 132 بوده و پیش بینی می شود اندوخته‌های آبی تا نیم قرن آینده به صفر برسد.
فریده اولادقباد، عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس ایران با انتقاد از بحرانی شدن منابع آب این کشور طی 9 سال اخیر و مدیریت منابع آبی گفت: رتبه ایران در مدیریت منابع آبی از بین 133 کشور، 132 بوده
هشدار بین‌المللی درباره بحران آب در ایران، پاکستان و هندوستان

کشورهایی مانند پاکستان،‌ ایران و هند که در کشاورزی به میزان زیادی از آب‌های زیرزمینی استفاده می‌کنند در خطر بحران آب هستند.
محققان بین‌المللی اعلام کردند: کشورهایی مانند پاکستان،‌ ایران و هند که در کشاورزی به میزان زیادی از آب‌های زیرزمینی استفاده می‌کنند در خطر بحران آب هستند، کمبود آب قیمت مواد غذایی را در آینده به شدت افزایش خواهد داد.
به گزارش فارس به نقل
سال ۹۵ برای دریاچه اورمیه در حالی سپری شد که متولیان اجرای راهکارهای نجات ۲۷ گانه یک ریال برای هزینه‌کرد در ۳۵۵ روز از آن نداشتند.
به گزارش یول‌پرس، این روزها دریاچه اورمیه به سبب شرایط بحرانی و زیست محیطی آن بیش از هر پروژه‌ای نیازمند توجه است، با این حال یک سال است که این دریاچه منتظر تزریق اعتبار از سوی دولت است.
یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در سال ۹۵ از سوی ستاد احیای دریاچ
نماینده سازمان ملل: دریاچه ارومیه به زندگی بازمی‌گردد

نماینده دفتر توسعه ملل متحد در ایران در یادداشتی به مناسبت روز جهانی آب از بازگشت زندگی به دریاچه ارومیه سخن گفت. او وضعیت دریاچه ارومیه را با چهار سال پیش مقایسه کرده است.
سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۲ روز ۲۲ مارس برابر با ۲ فروردین را روز جهانی آب نامگذاری کرد. این روز هر سال با تمرکز بر یک موضوع محوری گرامی داشته می‌شود و محور برنامه‌های امسال توجه به امکان تصف

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.