اهورامزدا پسر باجاناق آنوناکی
با از بین رفتن تمدنهای بین النهرینی مثل سومری، بابلی و آشوری، آنوناکی یا خدای شمش دو مشکل جدی در زندگی الهی خود داشت یکی کهولت سن بود و دیگری بزرگ شدن پسر باجاناقش اهورا بود، باجاناق آنوناکی از طایفه مهندسین فضایی بود که از ستاره آلفا قنطورس به زمین آمده بودند حالا پسر باجاناق آنوناکی یعنی اهورا برای خودش یدی شده بود و دنبال بندگان پاک و منزه می گشت برای همین به پشم شتر تقدس و درخشندگی داد بعد ای
با انقراض قاجاریه، رضا خان در ایران گرچه اقدامات مهمی از جمله تقویت دولت مرکزی انجام داد که در آن باز هم سیاستمداران قاجاری از جمله احمد قوام و محمد مصدق نقش داشتند، اما اشتباهات بزرگی هم مرتکب شد.
فیلم بسیار زیبا از سلطان مظفردین شاه امپراطور تورک ممالک محروسه قاجار
فیلم بسیار زیبا از سلطان مظفردین شاه امپراطور تورک ممالک محروسه قاجار
قطار و راه آهن را چه کسی‌ آورد؟ سلاطین قاجار یا رضا پهلوی؟ -اگر اولین بار رضا خان راه‌آهن و قطار آورده , تهرانی‌ها ۱۳۳ سال قبل چگونه با قطار به “شاه عبدالعظیم” می‌رفتند؟
اوغوز تی‌وی :راه آهن هم بمانند همانند هزاران سازندگی آبادانی که قاجار ها آورده اند توسط ایرانی تحریف و حتی بنام رضا پهلوی دزده میشود.اگر اولین بار رضا خان راه‌آهن و قطار آورده , تهرانی‌ها ۱۳۳ سال قبل چگونه با قطار به “شاه عبدالعظیم” می‌رفتند؟ نخستین راه‌آهن در ممالک محروسه قاجاردر زمان ناصرالدین شاه و بین تهران و ری (قصبه شاه عبدالعظیم) ساخته شد که طول این راه‌آهن ۸هزار و ۷۰۰ متر بود.
Ancient Turkic monument complex discovered in Mongolia
A square monument complex comprising of 14 pillars inscribed with Turkic runic inscriptions has been discovered in Mongolia.

The discovery was made during a joint excavation by Osaka University and the Institute of History and Archaeology of the Mongolian Academy of Sciences on a three-year research project.
ریشه نام آزربایجان وطن  هزاران ساله تورک‌های آز با اسناد تاریخی‌ – پرفسور دکتر فریدون آقا سی‌ اغلو
اوغوز تی‌وی:قابل توجه تاریخ نویسان(نه تاریخدانان) که هر روز با نوشتن داستانهایی سعی در جعل و تحریف تاریخ مردم منطقه بخصوص تورکهای آزر دارند. این جاعلان تاریخ بدانند که دیگر تاریخ انقضای داستانهایی که برای مردم می نویسند، گذشته است. دوستان، مقاله زیر که با دهها منابع معتبر دنیا نوشته شده است، سعی در بیان حقاق تاریخ آزربایجان دارد. این منابع قطره ای از دریای منابع تاریخی است که حکایت از قدمت هزارا
آزربایجان وطن ۷۰۰۰ ساله تورکان آزربایجان ,اورمیه و قبوستان پایتخت ۷۰۰۰ ساله مدنیّت تورکان آزربایجان  y...
آزربایجان وطن ۷۰۰۰ ساله تورکان آزربایجان ,اورمیه و قبوستان پایتخت ۷۰۰۰ ساله مدنیّت تورکان آزربایجان Urmiye Türkoloji teorisinin isbati və Altay terorisinin y...
کشف بقایای یک "مجتمع لوکس" 5000 ساله در ازمیر ترکیه

در پی کاوش های باستانی در مقبره یشیل‌اووا در منطقه بورنووای شهر ازمیر ترکیه بناهای لوکس 5000 ساله مربوط به تمدن ترویا کشف شد.
کاوشگران در مقبره یشیل‌اووا در منطقه بورنووای شهر ازمیر ترکیه بناهایی مجتمع مانند با قدمتی حدود 5000 سال و به متراژ 75-80 متر مربع کشف کردند.
استادیار ظفر درین، رئیس تیم کاوش باستانی یاسسی‌تپه در گفتگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: "کشف
ترکیه آثار تاریخی برجای مانده از دوران عثمانی در الجزایر را مرمت می‌کند

آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه «تیکا» میراث تاریخی برجای مانده از دوران عثمانی در الجزایر را بازسازی می کند.
آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه «تیکا» طی بیانیه ای اعلام کرد: سردار چام رئیس بنیاد تیکا برای بررسی پروژه های بازسازی در دست اقدام و دیدار با مقامات رسمی الجزایر به این کشور سفر کرده است. تیکا قصد دارد میراث تاریخی برجای مانده از دوران عثمانی در الجزایر را با
آغاز تخریب ارک تبریز + تصویر

نماد مقاومت آذربایجان مجددا مورد تخریب قرار گرفت.
به گزارش آذوح از عصر روز گذشته دور جدید تخریب ارک تبریز آغاز گردیده است.
گودبرداری گسترده در اطراف ارک ادامه داشته و خطر تخریب کامل و ریزش این بنای تاریخی آذربایجان بسیار جدی شده است.
گفتنی است در پی اعتراضات گسترده ی مردمی از مدتی پیش روند تخریب ارک تبریز متوقف گردیده بود.
از گفته‌های مهندس عباس سلمین‌نمین: ما در گذشته فرصت چندانی نداشتیم که نسبت به تاریخ خودمان تاملی مستقل از مستشرقین غربی داشته باشیم. یعنی کار‌شناسان ما عمدتا آنچه را که مستشرقین غربی برای ما نگاشتند تکرار کرده‌اند و در واقع در‌‌ همان وادی حرکت کردند. خوشبختانه در سالیان اخیر مسائلی رخ داده که می‌تواند تحولی در این عرصه باشد. ما همان طور که در گذشته جرات نمی‌کردیم در صنعت وارد شویم و خود را در مقا
«واقعیت حیرت‌آور» یک نقشه جغرافی ۵۰۰ ساله عثمانی

نقشه جهان، کار نقشه‌کش معروف امپراتوری عثمانی، پیری رییس، که حدود ۵۰۰ سال پیش تهیه شده، نکات دقیقی از سواحل شمالی قطب جنوب، و همچنین اطلاعات شگفت‌آوری از ۲۰۰۰ شهر حاشیه دریای مدیترانه، ساحل غربی اروپا و شمال آفریقا ارائه می‌دهد.
به گزارش سایت «Anonymous» نقشه پیری رییس در سال ۱۵۱۳ به پایان رسید، و در سال ۱۹۲۹ مجددا کشف شد، و در سطح جهانی هیجان آفرید. این تنها نق
عوامل فشار دیروز شنبه ۹ بهمن ماه بار دیگر هیات باستان‌شناسی حفاری محوطه ارک علیشاه را تهدید کردند.
طبق گزارش دریافتی آراز نیوز؛ در پی انتشار خبر وجود آثار باستانی در محوطه خاکبرداری پروژه احداث پارکینگ، عوامل فشار پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ در محل حفاری باستانشناسی حاضر شده و پس از ارعاب و تهدید در امر حفاری اخلال ایجاد نمودند؛ اما بعد از انتشار این خبر روز شنبه ۹ بهمن ماه، بار دیگر عوامل مذکور در هیات

در حفاری شهر باستانی استراتونیکیا در استان موغلای ترکیه به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای باستانی سنگ مرمر، سال گذشته حدود 90 اثر تاریخی از جمله 65 مقبره گلادیاتور کشف شد.
بلال سوگوت، استاد گروه باستان‌شناسی دانشکده هنر و علوم دانشگاه پاموک کاله ترکیه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: باستان شناسان در ادامه فعالیت حفاری فصل 2016 خود در منطقه باستانی «Stratonikeia» معروف به شهرک گلادیاتورها
انفجار بمب در ترکیه تلفاتی برجای گذاشته است.
صبح پنجشنبه، ٤ آذر (٢٤ نوامبر)، پلیس شهر آدانا، مرکز استان آدانا در جنوب ترکیه، گزارش کرد که در برابر ساختمان فرمانداری این شهر بمبی منفجر شده که در نتیجه آن، دست کم دو نفر کشته و چندین تن دیگر زخمی شده‌اند. عامل انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در پارکینگ فرمانداری بوده است.
خبر انفجار روز پنجشنبه سه هفته پس از آن منتشر می‌شود که کنسولگری آمریکا در آدا
ارك، ديكتاتور جومله لرين سونونا اونله م ايشارتى!!! - اوستاد  محمد رضا  لوایی دن موحتشم بير يازى
نئچه اون ايلدير ارك ايله حاكمييت آراسيندا بير موجاديله گئدير. حاكمييتين پيلانى ياواش - ياواش اوزون موددتده ارك قالاسينى چؤكتمكدير. اوشاقليقدا ايپ چكدى اوينارديق. بئش اون نفر ايپين بير اوجوندان باشقا بئش اون نفرده ايپين او بيرى اوجوندان ياپيشيب چكرديك. زور گلن او بيرى سيرانى چكيب قازاناردى. حاكمييت له اركين آراسيندادا بير ايپ وار آمما…
آیا بنای پاسارگاد می‌تواند مقبره كوروش باشد؟! - حسن راشدی

ناسیونالیستهای فارس زبان ایران ظاهرا روز هفتم آبان را روز بزرگداشت کوروش نامیده اند . به نظر می رسد این نوع نامگذاری برداشت از ابتکار فعالین حرکت ملّی و هویت طلبان آذربایجان در نامگذاری اولین پنجشنبه و جمعه تیر ماه هر سال به عنوان " روز تولّد بابک خرمدین " باشد که در سالهای 1379 الی 1384 و تا زمانیکه نیروهای ویژه مانع برگزاری آن شدند، مراسم با شکوهی در این روزها
کشف یک سکه عثمانی متعلق به قرن هفدهم در ژاپن

در عملیات‌ اکتشاف کارشناسان در استان اوکیناوا واقع در جنوب ژاپن یک سکه مسی متعلق به قرن هفدهم دوره امپراتوری عثمانی پیدا شد.
باستان شناسان ژاپنی در قلعه کاتسورن شهر اوروما از توابع استان اوکیناوا واقع در جنوب این که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، 10 سکه مسی پیدا کردند که یکی از آنها متعلق به قرن هفدهم دوره امپراتوری عثمانی است.
چهار تا از سکه ها نیز از
کشف اولین شهربزرگ تمدن اورارتویی در آزربایجان غربی + تصاویر

درپی نخستین فصل کاوش تپه آناقیزلی واقع در روستای چورس چایپاره با همکاری هیئت‌های ایرانی و اتریشی، اولین شهر بزرگ تمدن اورارتویی کشف شد.
به گزارش اؤیرنجی سسی، نخستین فصل از کاوش های باستان شناسی در این تپه از ۱۳ تا ۲۵ مهرماه انجام شد که طی آن باستانشناسان دانشگاه اینسبورگ اتریش و باستانشناسان ایرانی حضور داشتند.
بعد از انقلاب ایران این اولین سفر هیئت باستان شنا
باستان شناسان ارمنی کاوش های باستانی را در استان آذربایجان غربی شروع کردند!

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از همکاری ۳ هیئت خارجی برای آغاز عملیات کاوشهای باستان شناسی در نقاط مختلف آذربایجان غربی خبر داد .
به گزارش سایت های محلی جلیل جباری با اعلام این خبر گفت : “براساس هماهنگی های بعمل آمده با پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور و نیاز استان با بهره مندی از تخصص هیئت های باستان شناسی ا
کتیبه‌ی تورکی نادر شاه افشار در کلات نادری

نادر شاه افشار آثار ارزشمندی از خود بر جای گزارده است.این پادشاه تورک که از سوی مورخین غربی به عنوان “ناپلئون شرق” نامیده می شود در ورودی شهر کلات نادری کتیبه‌ای به زبان تورکی با خط عربی نگاشته است در این کتیبه شعری زیبا از وی حک شده است.
متن شعر به صورت زیر است :
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم و وهوالاعلی
ایبتیدا حمدى خودایى احدو فردى قدیم
قادیرى لم یزل و عالیم
کشف مجسمه‌های سنگی متعلق به تورکان باستان در مغولستان – تصاویر

در منطقه شیوت اولان( Şiveet Ulaan) در مغولستان مجسمه‌های سنگی باارزشی که متعلق به تورکان باستان میباشند، کشف گردیده است.
به گزارش گوناز تی وی، منابع خبری تورکیه‌ای به نقل از آکادمی بین‌المللی تورک(توئسکو) اعلام کرده‌اند، در منطقه شیوت اولان سیزده مجسمه سنگی متعلق به تورکان باستان کشف گردیده است.
این مجسمه‌های سنگی که در جریان عملیات حفاری کشف گردیده‌اند، شامل
کشف قدیمی ترین هرم جهان در قزاقستان + تصاویر

باستان شناسان هرم ناشناخته ای را در نقاط دور افتاده قزاقستان کشف کردند که 1000 سال از اهرام مصر قدیمی تر می باشد.
به گزارش گوناز تی وی، برخلاف دیگر هرم های ساخته شده در گوشه و کنار جهان، این هرم بسیار شبیه اهرام مصر است با اینکه دو منطقه 6 هزار کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند.
اگرچه این هرم در حالت نیمه ویرانه است، اما کارشناسان معتقدند که از نظر ساختمان شبیه
هرم قزاقستان 1000 سال زودتر از اهرام مصر ساخته شده است
کارشناسان هرم ناشناخته ای را در استپ های دور افتاده قزاقستان کشف کردند که 6 هزار کیلومتر از قاهره مصر دور است.

برخلاف دیگر هرم های ساخته شده در گوشه و کنار جهان، این هرم بسیار شبیه اهرام مصر است با وجود آنکه دو منطقه هزاران کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند.

اگرچه این هرم در حالت نیمه ویرانه است، اما کارشناسان معتقدند که از نظر ساختمان شبیه هرم معروف "زوسر" در مصر است با این تفاوت که این هرم 10
نامه‌ي ترکي والي آزربايجان به سفير پاپ-واتيکان در دوره‌ي سلطان محمد خدابنده صفوي / مئهران باهارلي

در آرشيو محرمانه و تاريخي واتيکان نامه‌اي به زبان ترکي از والي آزربايجان خواجه ابراهيم خليل به سفير پاپ- واتيکان، نوشته شده بين سالهاي ١٥٧٧-١٥٧٩ ميلادي وجود دارد. اين نامه که در قيديات آرشيو گفته مي‌شود از سوي "ابراهيم وزير آزربايجان" نگاشته شده، داراي ارزش تاريخي بسيار است. در زير متن نامه‌ي ترکي مذکور را داده و سپس چند نکته‌ي مربوطه را ذکر کرده‌ام. در متن ترکي

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.