رجب طیب اردوغان تاکید کرد جمهوری ترکیه نه نخستین دولت ما، بلکه آخرین آن است و تمام دولتهای ترک در طول تاریخ از آن ما هستند.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم گرامیداشت 18 مارس، روز شهدا و صد و دومین پیروزی چناق قلعه اظهار داشت: "جمهوری ترکیه نه نخستین دولت ما، بلکه آخرین آن است. سلسله عثمانی و سلجوقی و دیگر دولت‌ها در تاریخ هزاران ساله این سرزمین نیز ما متعلق به ما هستند".
ادامه سخنان رئیس جمهور ترکیه به شرح زیر است:
نمایندگان نیروهای مسلح، سربازان، پلیس و پاسبانان روستاهای مان را از طریق تریبون چناق‌قلعه سپاس می‌گویم. آنها در کوه‌های جودی، ارتفاعات تندورک و دره‌های بستلر در حال دفن کسانی اند که در شهرهای خندق حفر کردند.
تمام عوامل کودتای نافرجام فتو در دادگاه‌ها در حال پاسخگویی به عدالت هستند. تمام اعتراف خود در زمان بازداشت را انکار می‌کنند. بگذارید انکار کنند. 249 شهروندمان به شهادت رسیده و 2193 تن دیگر مجروح شدند.
کودتاگران قصد اشغال این کشور و نیز تهدید استقلال و آینده این ملت داشتند. مسئول خون صدها تن که در آن شب بر زمین ریخته شد کیست؟ در آن شب چه کسی بر روی مردم اسلحه کشید؟ چه کسانی به مجلس و کاخ ریاست جمهوری و مرکز عملیات ویژه حمله کردند؟ همه آنها در حال ارتکاب جرم دستگیر شدند. خیال ملت راحت باشد. قاتلین و تمام حامیان آنها به بصورت عادلانه محکوم خواهند شد.
دولت هلند پرواز وزیر امور خارجه ما را لغو و از ورود وزیر زن دولت ما به این کشور ممانعت کرد. با سگ و اسب به شهروندان ترک ما در هلند حمله کردند. صدراعظم آلمان نیز در دولت هلند حمایت کرد. آنها تفاوتی با هم ندارند.
هر کاری انجام دهید باز موفق نخواهید شد که سد راه این ملت شوید. ملت من در روز 16 آوریل ان شاءالله بهترین پاسخ را به رفتارهای غرب با حضور خود بر سر صندوق های رای و به صورت دمکراتیک خواهد داد.
دولت هلند با انجام یک رفتار زشت اجازه ندادند وارد ساختمان کنسولگری خود شویم. این امر از لحاظ حقوق بین المللی غیرقانونی است. حق ندارید در را به روی وزیر ما ببندید. بنابراین باید منتظر واکنش ترکیه نیز باشید. همه پرسی ملی ترکیه به شما چه ربطی دارد؟
آنها این را خوب می‌دانند؛ فراموش نکرده‌اند که صد سال پیش هنگام تسلیت به دولتی که آن را به امپراطوری‌ بیمار اروپا می‌دانستند چگونه در چاناق‌قلعه از سوی ترک‌ها متحمل شکست سختی شدند.
به خوبی می‌دانند که از طریق استقرار نظام ریاست جمهوری در ترکیه، از سیاست گرفته تا اقتصاد، دیپلماسی و سرمایه گذاری و غیره تغییر خواهد کرد و راه برای پیروزی جدیدی در چاناق قلعه گشوده خواهد شد.

نظرات

 1. S

  Shaham ۳۰۹ روز قبل

  اردوغان متوهم تشریف دارد
  ترکان تاریخ!!!!!
  0
  • I

   isa-ab ۳۰۹ روز قبل

   معلومه هیچی از سیاست حالیت نمیشه ها!!!!!
   0

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.