سازمان ملل با محکومیت ایران، ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر را تمدید کرد

شورای حقوق بشر سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در ایران، ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر را تمدید کرده و از حکومت ایران خواسته است که با او همکاری کامل داشته باشد.
قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل با ۲۲ رای مثبت، ۱۲ رای منفی و ۱۳ رای ممتنع تصویب شده است.
شورای حقوق بشر سازمان ملل از گزارش اخیر عاصمه جهانگیر استقب
یک فروردین از زاویه دیگر

بر مبنای عرف تاریخی اول فروردین بعنوان عید، جشن گرفته میشود صغیر و کبیر در این روز بوی شادی و تازگی میدهند.
خلق جو شادی در این روز باعث شده است تا از مرثیه خوانی برای این روز غافل باشیم. در واقع عرف تاریخی این روز تقویم حقوق بشری اول فروردین ماه را به سایه برده است یک فروردین در تقویم حقوق بشری و جهانی عنوان”روز جهانی مبارزه با تبعیض نژادی “را یدک میکشد.
در ک
گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به اعدام‌ها، احکام جدید زندان و افزایش فشار بر فعالان سیاسی در ایران گفت وضعیت در جمهوری اسلامی به حد هشدار رسیده است.
عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه در نشست شورای حقوق بشر در ژنو گفت: تمامی گزارش‌ها نشانگر آن است که کنترل شهروندان در ایران تشدید شده و فضای دموکراتیک بشدت محدود شده است.
خانم جهانگیر همچنین گفت در سال
وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش حقوق بشر سال ۲۰۱۶ ِ خود، که روز جمعه انتشار یافت از نقض حقوق بشر در ایران انتقاد کرد.
به گزارش وب سایت وزارت امور خارجه آمریکا، مهم‌ترین مشکلات در حوزه حقوق بشر در ایران، محدودت شدید آزادی‌های مدنی از جمله آزادی بیان، تجمع، مذهب و رسانه‌ها عنوان شده است.
فقدان آیین دادرسی عادلانه،مجازات‌های اعدام برای جرایمی که براساس یک آیین دادرسی عادلانه،مستحق چنین مجازاتی نی
دو گزارش درباره ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو بررسی می‌شود

سی و چهارمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه ۹ اسفند ماه در ژنو آغاز بکار کرد. بنا به برنامه منتشر شده از سوی دبیر این جلسه، دو گزارش درباره وضعیت حقوق بشر ایران در این جلسات بررسی خواهد شد.
گزارش نخست موسوم به «گزارش موقت» درباره وضعیت حقوق بشر ایران از سوی آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد، ارائه خواهد شد و گزارش دوم نیز از سوی عاصمه جهانگیر، گ
بیست و پنجمین سالگرد نسل کشی خوجالی (قره باغ - آذربایجان)


دکتر علی قره جه لو

نویسنده فرانسوی "ژان، ایو، یونت" Jan. iv. Yunet "ما شاهد فاجعه خوجالی هستیم، ما جسد صدها نفر غیرنظامی، زنان، کودکان، پیران را با چشمان خود دیدیم. ارمنی ها به علت این که بسوی هلی کوپتر ما هم شلیک کردند، نتوانستیم فیلم برداری را تمام کنیم، ولی آنچه که از آن بالا دیدیم، برای درک شقاوت و بیرحمی آنها کافی بود. این منظره دهشتناکی بود. این جانیان ارمنی، که کودکان 6 - 5 سال
چهار فعال مدنی در ایران به دلیل اتهاماتی از جمله برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری مجموعا به ۴۵ سال زندان و ۸ سال تبعید محکوم شده‎اند.
به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، علیرضا فرشی به ۱۵ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان باغملک در استان خوزستان، اکبر آزاد به ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان دره‌شهر در استان ایلام، بهنام شیخی به ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان مسجد سلیم
دادگاه انقلاب 3 فعال ملی آذربایجان را به تحمل حبس محکوم کرد.
به گزارش آذوح آقایان جعفر رستمی راد، علی احمدی و سیامک سیفی در شعبه سوم دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی هر کدام به تحمل 7 ماه زندان محکوم گردیده اند. در این پرونده حکم زندان آقایان علی صرافی و عسگر عباد زاده لغو شده است.
اتهام این فعالین ترک از سوی دادگاه انقلاب تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.
این فعالین روز 8 اسفند 1391 در اول

دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان در استان تهران، چهار فعال ترک (آذری) را جمعا به ۴۵ سال حبس و تبعید محکوم کرد. هر چند اتهام تشکیل جمعیت غیر قانونی در خصوص صدور این رای معیار قرار گرفته است با اینحال اسناد دادگاه نشان دهنده این است افراد مورد اشاره هیچ فعالیت خشونت آمیزی نداشته و بیشتر در حوزه های فرهنگی و زبانی فعالیت داشته اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر
4 نفر از فعالان ملی و مدنی ترک آذربایجانی در تهران امروز سوم اسفند ماه در روز جهانی زبان مادری در مجموع به 45 سال حبس تعزیری و 8 سال تبعید به مناطق دوردست و مختلف توسط دادگاه انقلاب بهارستان تهران محکوم شدند.
طی گزارش رسیده به گوناز تی وی، به مورخه 21 فوریه 2017 مقارن با سوم اسفند ماه 1395 هر کدام از فعالین مندرجه ذیل به اسامی:
1- اکبر آزاد به تحمل 10 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان در
انتقاد عفو بین‌الملل از سرکوب فعالان حقوق بشر و «مجازات‌های بی‌رحمانه» در ایران

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود از تداوم نقض حقوق بشر در ایران خبر داده و از سرکوب فعالان حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد کرد.
رها بحرینی، پژوهشگر حقوق بشر ایران در سازمان عفو بین‌الملل در گفت‌وگو با صدای آمریکا به مواردی از گزارش این سازمان اشاره کرد و در زندان بودن افرادی مانند عبدالفتاح سلطانی، نرگس محمدی، آتنا دائمی، آرش صادقی و گلر
رژیم ایران در روز جهانی زبان مادری، فعالین ملی آذربایجان را با احکامی بیسابقه روبرو کرد.
به گزارش آذوح 4 فعال سیاسی ترک در حکمی که روز 1 اسفند صادر گردیده در مجموع به 45 سال زندان و 8 سال تبعید به مناطق دوردست و مختلف محکوم گردیدند.
1- اکبر آزاد به تحمل 10 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام؛
2- علیرضا فرشی به تحمل 15 سال حبس تعزیری و 2 سال تبعید به شهرستان با
یک کودک کار با اعمال زور به ساختمان نیمه کاره ای برده شد و توسط ۱۱ فرد دیگر مورد تجاوز قرار گرفت. متخصصان پزشکی قانونی با انجام معاینه و آزمایش‌های تخصصی علت مرگ این قربانی را تجاوز دسته‌جمعی اعلام کردند.
صدای آمريکا - کمیسر شورای حقوق بشر اروپا روز چهارشنبه رهبران ترکیه را به «تغییر مسیر فوری» و پرهیز از نقض حقوق آزادی رسانه ها و حاکمیت قانون ترغیب کرد. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس این هشداری درباره وضع دموکراسی در ترکیه به شمار می رود.

به نوشته آسوشیتدپرس این خواسته شورای کمیسر حقوق بشر اروپا هنگامی مطرح شده که ترکیه آماده برگزاری رفراندومی در تاریخ ۱۶ آوریل می شود. در این همه پرسی قرار است ت
سازمان گزارشگران بدون مرز در سالگرد انقلاب اسلامی با انتشار گزارشی ایران را یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه ای خواند. به گزارش این نهادِ مدافع حقوقِ فعالان رسانه ای هم اکنون ۲۹ روزنامه نگار و شهروند خبرنگار در زندان هستند.
گزارشگران بدون مرز با اشاره به اینکه با نزدیک شدن انتخابات فشار بر روزنامه نگاران و رسانه ها نیز بیشتر شده ، گزارش داده که در دو ماه گذشته دور جدیدی از بازداشتها
عفو بین الملل: دولت اسد ۱۳ هزار زندانی را مخفیانه اعدام کرده است

بنا به گزارش سازمان عفو بین الملل، مقامات دولت سوریه از آغاز اعتراضات گسترده سال ۲۰۱۱ تا کنون دست کم سیزده هزار نفر را در زندانی در شمال دمشق که در سوریه به «کشتارگاه» شهرت پیدا کرده، اعدام کرده اند.
بنا به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، سازمان عفو بین الملل گفته است که در زندان «صیدنایا» در شمال دمشق و در فاصله میان سال های ۲۰۱۱و ۲۰۱۵، مقامات سوریه دستور به اعدام ۲۰ تا ۵

سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که حکومت سوریه بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بیش از سیزده هزار تن را بصورت گروهی بدار آویخته و یا زیر شکنجه کشته است .
به گفته این سازمان هر هفته بین ۴۰ تا ۵۰ تن در زندانِ "صيدنايا" در حومه دمشق که به «سلاخ خانه» معروف است در مدت چهار سال پس از آغاز مناقشات در سوریه بدار آویخته شده اند.
عفو بین الملل می‌افزاید، بسیاری از قربانیان در زیر شکنجه و ی
در طول ماه ژانویه سال ۲۰۱۷، دست‌کم ۸۷ نفر در ایران اعدام شده‌اند. شش مورد از این اعدام‌ها در ملاء عام انجام شده است و دو نفر از کسانی که به دار آویخته شدند، پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده بودند.
بر اساس آماری که سازمان حقوق بشر ایران جمع‌آوری و منتشر کرده است، رکود اعدام در ایران به هر ۹ ساعت یک اعدام رسیده است.
این سازمان اعلام کرده است در حالی موفق به ثبت ۸۷ اعدام در نقاط مختلف ایر
اخیرا رادیو فردا مقاله‌ای به نام "آموزش زبان مادری کلید حل کدام مشکل است؟" (۱۵.دی.۱۳۹۵) به قلم مهدی جامی منتشر کرد. 
این مقاله در نقد نگاه توسعه محور به زبان که "محس...
وناز تی وی: مهدی کوخیان فعال ملی و مدنی ترک آذربایجانی با ضرب و شتم ماموران به قرنطینه زندان مراغه منتقل شد.به گزارش گوناز تی وی، دیروز پنجشنبه ١٤بهمن٩۵، مهدی کوخیان فعال ترک آذربایجانی اهل ملکان(ملیک کندی) محبوس در زندان مراغه در میان ضرب و شتم ماموران، به قرنطینه این زندان انتقال یافت.مهدی کوخیان در اعتراض به خلف وعده مسئولین و افزایش مبلغ وثیقه اش، از روز سه شنبه ۱۲بهمن ماه
درمان و آموزش، دخل و خرج ایرانی‌ها را می‌خورند
سلامت نیوز: «درمان و آموزش همچنان در صدر اقلام تورمي خدمات مصرفي در 12 ماه منتهي به دي‌ 95 قرار دارند.» اين آماري بود که همين چند روز پيش بانک مرکزي از شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در دي‌ 95 اعلام کرد. آن‌چنان که اين گزارش نشان مي‌دهد دو شاخص آموزش و درمان به ترتيب با رقم 11 و 17 درصد، صدرنشينان تورم در دي‌ سال جاري هستند.
یک جوان گامبیایی روز ۲۲ ژانویه به رودخانه اصلی شهر ونیز افتاد، اتفاقی که به نظر خودکشی می‌رسد. این اتفاق توسط برخی از ساکنان ونیز فیلم‌برداری شده است. اما ماجرای اصلی این نیست، ماجرای اصلی این ویدئو واکنش مردم ونیز به این اتفاق است. مردم با دیدن صحنه غرق شدن این جوان سیاه‌پوست، به او توهین‌های نژادپرستانه می‌کنند و می‌گویند بگذارید بمیرد و نهایتاً نیز هیچ‌کس برای نجات او تلاشی نمی‌کند و این جوان
در سال ۲۰۱۶ درهر ۲۴ساعت یک فعال ملی‌ غیر فارس دستگیر, درهر ۷ ساعت یک نفر اعدام شده

نقض حقوق ملی ملل غیر فارس نسبت به سال قبل حداقل ۴۰٪ افزایش یافته است،در رسته حقوق ملی ملل غیر فارس تحت اشغال ایران در طی سال ۲۰۱۶ بازداشت ۳۶۶ فعال ملی‌ , برای ۷۰ نفر نیز ۹۹۶ ماه حبس تعزیری ،۲۷۶ ماه حبس تعلیقی و ۴۱۰۵ ضربه شلاق صادر شده است.
در حوزه فعالیت‌های ملی‌ ملل غیر فارس ملی بازداشت فعالین ملی‌ ملل غیر فارس نقض حقوق ملی ملل غیر فارس نسبت به سال قبل حداق

سازمان عفو بین‌الملل استفاده فزاینده ایران از مجازات‌های فیزیکی، از قبیل شلاق، قطع عضو و نابینا کردن را به شدت تقبیح کرده است. عفوبین‌الملل در این بیانیه که روز چهارشنبه منتشر شد به موردی جدید ازجمله به اجرای حکم ۴۰ ضربه شلاق یک خبرنگار در نجف‌آباد اصفهان اشاره کرد.
سازمان عفو بین‌الملل همچنین از جمهوری اسلامی خواسته است که هرچه زودتر تمامی اشکال مجازات فیزیکی را متوقف کند.
به توصیه این سازما
احمد فناییان شهروند بهایی پس از به قتل رسیدن، سوزانده شد
به گزارش خبرگزاری بهایی نیوز به نقل از منابع مطلع احمد فناییان یکی از شهروندان بهایی ساکن سمنان دوشب پیش در تاریخ ۱۸دی ۱۳۹۵ به دلیل نامعلومی به دست افرادی ناشناس به قتل رسید و جسد وی سوزانده شد.

بنابرگزارش مجموعه خبری بهایی نیوز این شهروند بهایی که بیش از ۶۰ سال سن دارد در کویر استان سمنان در حالی سوزانده شده است که تاکنون دلایل این اقدام معلوم نشده است.

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.