قطر با سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری به کمک ترکیه می‌رود
تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از تصمیم کشورش برای سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیاردی در این کشور خبر داده است؛ تصمیمی که می‌تواند به تلاش آنکارا برای جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش لیر در پی تنش این کشور با آمریکا کمک کند.

لیر ترکیه که در سال جاری میلادی حدود ۴۰ درصد از ارزش خود در برابر دلار آمریکا را از دست داده طی چند هفته گذشته و همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها میان واشنگتن و آنکارا دچار بحران مضاعفی شده است.

با وجود این، لیر ترکیه امروز (چهارشنبه ۱۵ اوت) توانست خود را حدود ۶ درصد بالا بکشد. این بهبود پس از آن روی داد که بانک مرکزی ترکیه کنترل بیشتری بر موجودی لیر در بازار اعمال کرد.

ترکیه و قطر به طور سنتی روابط خوبی دارند و آنکارا در جریان مناقشه میان قطر و بلوک عربستان، امارات، مصر و بحرین، طرف قطر را گرفت.

در جریان آن تنش که بلوک عربستان، امارات، مصر و بحرین روابط سیاسی و اقتصادی خود با قطر را قطع کردند و این کشور را به حمایت مالی از "تروریسم" در منطقه متهم کردند، قطر علاوه بر از دست دادن مرزهای آبی و خاکی خود با این کشورها، مرز هوایی معمول خود برای آمد و شد پروازهای قطر ایرلاینز را که برایش حیاتی بود، از دست داد.

در پی تصمیم قطر برای سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در ترکیه، سخنگوی رجب طیب اردوغان ضمن استقبال از این تصمیم گفته: "زیربنای اقتصاد ترکیه مستحکم است و ما از این ماجرا (بحران) سربلند و قوی‌تر بیرون خواهیم آمد."

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چند روز پیش با دو برابر کردن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه یک بار دیگر بر تلاطم در روابط دیپلماتیک میان دو کشور اشاره کرد.

نظرات

 1. K

  Kölgə ۳۹ روز قبل

  اين از متحد تركيه آن حم از متحدان ايران كه غير از دوشيدن و نمودن ايران عمل ديگرى از آنحا نديديم. اين پارسيان صبح تا شب و شب تا صبح جارراجور ميكنند ولى در عالم عمل فقط ماتحت خود را عرضه ميكنند.
  1
 2. U

  Uzun ۳۹ روز قبل

  ترکیه قطر را از دست دوست نزدیک اوانجلیست‌ها یعنی وهابی ها نجات داد، درگیری سیاسی ترکیه با عربستان و آمریکا(مایک پنس/اوانجایست‌ها) و همینطور نزدیکی عجیب عربستان با تندروهای اسرائیل همه ریشه در این موضوع دارد که رسانه ها دنبالش نمیروند. مایک پنس و آن آمریکایی که در ترکیه به دلیل همکاری با گروه گولن دستگیر شده است، هر دو عضو یک‌ کلیسا هستند. اوانجلیستها را میتوان وهابیون دین مسیحیت دانست که شدیدا هم به بخش صهیونی دین یهود از لحاظ دینی و عقیدتی نزدیک هستند. از زمانی که دولت اردوغان رسما با اسراییل درافتاد اینها با تمام قدرت رسانه ای و سیاسی سعی کردند زیر پای حزب عدالت و توسعه را خالی کنند. اوانجلیست‌ها با گروه گولن در پنسیلوانیا هم روابط نزدیکی دارند. موضوع آن چیزی نیست که در رسانه ها به شکل آبکی و سطحی مطرح میشود.
  دست های پشت پرده در این موضوع مستقیما دخیل است، دولت ترامپ به دلیل رای ۸۰میلیونی اوانجلیست‌های آمریکا مایک پنس را که از مهمترین چهر‌ه‌های آن مذهب است را انتخاب کرد. ترکیه کافیست کمی به اسراییل چراغ سبز نشان دهند و کمتر به اسراییل حمله کند تا موضوع کلا حل شود. که البته به مظر من این اتفاق تست استرس و تست بحران خوبی برای اقتصاد ترکیه بود. چیزی مثل مانور نظامی. دستشان آمد کجاها را باید تقویت کنند. که البته خیلی سریع و خوب واکنش نشان دادند.
  1
  • K

   Kölgə ۳۸ روز قبل

   با تشکر از روشنگریهای شما. دیگر شکی نمانده اصت که کودتای گولن در ترکیه کاملا با طرح و ساپورت آمریکاییها داشت صورت میگرفت و ترکیه شانس آورد که کودتا شکصت خورد چون این آمریکا و روسیه هرجا کاری کردند شصتنش پنجاه سال طول کشیده اصت. ملت ترکیه دصت آمریکا را خاندند و بازیهای آمریکا را متوجه شدند. مثل ایرانیان نیصتند که بیست سال به آمریکا فحش بدهند و بعد بیصت سال هم به شکر خوری پرداخته به اثبات نوکری دصت بزنند. اردوغان حم با حوصله کلیه رگهای این کودتا را پیدا کرده اصت و دارد پیدا میکند. این انگلی که به اسم اسلام معتدل بدصت گولن و بک تعداد احمق متوهم دور و برش پرورش داده بودند دیگری جایی در آینده ترکیه ندارد.
   1

نظرات اخیر

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.