سلام
دوستان هدفم از این لینک این بود که دوستان بیان و نظر کلی بدن راجع به این که این جریان فتیله چقدر در بیدار شدن و همراه شدن همه ی قشر های جامعه آذربایجان کمک کرده.واینکه آیا روند حرکت ملی و بیداری آذربایجانی ها به نظرتون روند صعودی خواهد داشت یا حالت سکون پیدا خواهد کرد.
به نظرم از واکنش مردم آذربایجان در جریان فتیله میشود به عنوان بیداری ملی آذربایجان یاد کرد.حتی کسانی که مدت ها بود هویتشونو فراموش کرده بودند به این حرکت ملی پیوستند.

نظرات

 1. A

  ahar ۷۹۷ روز قبل

  در جریان فتیله به نظر من بهترین واکنش را و شدیدترین واکنش را مردم ارومیه نشان دادند .و اولین واکنش از دانشگاه ارومیه شروع شد.بعد شهر ارومیه.ونهایتا در بازی والیبال این واکنش شدید مردم ارومیه به اوج رسید.تظاهرات پرشور و با جمعیت زیاد در ارومیه حاوی پیغام هشدار به تروریسم کورد در منطقه و به ویژه نژاد پرست های فارس بود.که یعنی اگر پاتونو از گلیمتون دراز تر کنید پاتونو قطع میکنیم.
  6
 2. A

  ahar ۷۹۷ روز قبل

  این تظاهرات یک پیام دیگر به حکومت فارس داشت.
  پیامش این بود که هر چه در این سال ها پول و بودجه برای گسترش زبان فارسی و فارسی کردن ملت تورک خرج کرده بودی به فنا رفت.
  وملت بیدار شده اند و دنبال گرفتن حق تحصیل به زبان مادی خودشان هستند.و حیله های رژیم برای فریب مردم را فهمیده اند
  7
 3. K

  Kölgə ۷۹۷ روز قبل

  بصیار کمک نمود ولی باید نگذاشط این مساله بخوابد. خیلیها بودند که با این فتیله روشن شدند و ما نیاز به روشن نگه داشتن این فتیله داریم. البته این آخرین دلقک بازی این فاشیستهای فارس نبوده و نخواحد بود.
  5
 4. Q

  qaplan ۷۹۷ روز قبل

  این تظاهرات خون تازه ای به رگهای حرکت تزریق کرد.و شروعی نو میتونه باشه.جای خوشحالی داره که ملت بیتفاوت نیستن.ولی یه جای تاسفی هم هست.متاسفانه ملت ما باز واکنشی عمل کردن.واکنش بد نیست.ولی کنش بسیار بالاتر و بااهمیتتره.کنش داخل حرکت تا حدودی هست.ولی بین توده نه.یک حرکت مدنی وقتی پویاس که کنشگر باشه
  5
  • A

   aydintabrizli ۷۹۶ روز قبل

   متاسفانه ملت ما باز واکنشی عمل کردن


   ++++++


   البته ملتی در کار نیست که کنشی و یا واکنشی عمل کنند. این تظاهرات نیز شعور کافی را نداشت و نشان داد از سال 85 تا 94 اتفاق خاصی در بدنه به ظاهر حرکت ملی روی نداده است. اگر در طی این ده سال نتوانسته اند خود را ساماندهی کنند و از شرایط کنونی خارج شده و اقدامات بازدارنده ای را اتخاذ کنند بنابر این باید به دلایل چنین حماقتی از طرف حاکمیت پی ببریم.
   -2
  • Q

   qaplan ۷۹۶ روز قبل

   مرزهای بدنه حرکت ملی رو دقیقا میتونید تعریف کنید؟داخل حرکت کارهای مثبت زیادی اتفاق افتاده.قبول دارم از نظر سیاسی ضعیف بوده و هست.و نمیتونه این واکنشها رو مدیریت کنه.ولی همه ی حرکت سیاسی نیست.بعدهای دیگه ای هم هست.در هر صورت این تظاهرات از تظاهرات 85 سازماندهی بهتری داشت و نتیجه های بهتری گرفته شد.
   حاکمیت هم دلایل خودش را برای اینگونه کارها داره.اوپوزسیون فارس هم دلایل خودش رو داره.همه دنبال منافغ خودشونن.شما این موضوع رو در نظر بگیرید که ملت آزربایجان در موضع قدرت نیست.
   2
  • K

   Kölgə ۷۹۶ روز قبل

   جناب آيدين تبريزلى مثل اينكه يادت رفطه اصت با چه كسانى طرف هصتيم. اين حمان حاكميت اصت كه دصت و پاى سيصد نفر را بصته دو سه روز به آنحا تجاوز نمودند. اين حمان حاكميت اصت كه سعيد متين پور را بخاطر پرينت تقويم تركى هشت سال به حبس انداخط. تو خودت در اين ده سال چه كارى غير از مزخرف گويى كردى كه حتى يك نفر حم نتوانصتى بدورت جمع بكنى آى كيو؟
   7
  • U

   Uzun ۷۹۶ روز قبل

   تحليله آي دين آي سيسلي ٦ ساله از رقّه.
   5
  • A

   aydintabrizli ۷۹۶ روز قبل

   ملت آزربایجان در موضع قدرت نیست


   اگر ملت بود در موضع قدرت بود. ما هنوز در این همه سال از بخش های زبادی از آذربایجان صدای رسایی نشنیده ایم. شاید اندک بودن جمعیت و فقر و فرهنگ پایین و میزان کم تحصیلات در آن مناطق را عنوان نمایید ولی قابل قبول نیست زیرا مسائل دیگری غالب تر از این هاست ولی خود نمایی نمی کنند.


   مرزهای بدنه حرکت ملی رو دقیقا میتونید تعریف کنید؟


   دوباره باید بگویم هنوز ملتی تشکیل نشده است که این حرکت را ملی بدانیم.
   -3
  • A

   aydintabrizli ۷۹۶ روز قبل

   حتى يك نفر حم نتوانصتى بدورت جمع بكنى آى كيو؟


   شما از کجا مطمعن هستید که کسی همراه ما نیست؟ در ضمن برای هر شخصی قابل درک نیست که مزخرفات تاریخی و پیشینه غیر قابل قبول اجداد خود را بفهمد و کنار بگذارد و با درک و منطقی صحیح برای آینده قدم بردارد. در ضمن بنیان اندیشی هنوز در ابتدای راه است و در همین زمان کوتاه و با هزاران مشکلات و سنگ اندازی های دوست و دشمن نیز توانسته است تاثیرات شگرفی بر همین حرکت های هویت طلبانه بگذارد. شما و هیچ کس دیگری نمی تواند منکر تاثرات تفکرات بنیان اندیشانه در رشد و تسریع نگرش انتقادی نسبت به مسائل گذشته و روز باشد. هنوز هم وقتی دو سطر مطلب قابل اعتنا و منطقی به قلم متفکرین و امامان و پیشوایان بر حق شما نوشته می شود ریشه در نتایجی است که از جیب بنیان اندیشی دزدیده اند. در ضمن ما مثل شما به دنبال تهیه نیرویی برای برگزاری تظاهرات و دادن شعار های صد مرتبه نژاد پرستانه تر از سیاسیون فارس نیستیم زیرا عقیده و تفکر داریم که تا بهبود شرایط فکری و تعیین تکلیف با مسائل مختلف هر اقدامی هر چند کم فروغ می تواند نتایج بسیار مخرب و پیامد های وحشت ناکی داشته باشد. بدون شک بزرگترین و بی مثال ترین چالشی را که اکنون در ایران پایه ریزی شده می بینیم و آیندگان نیز به آن اعتراف خواهند نمود بنیان اندیشی است. مسئله حرکت مردم آذربایجان و مردمان دیگر غیر فارس ایران غالبا مسائل حقوقی است و می تواند با فشارهای سیاسی وارد شده بر سیستم کنونی محقق شود اما به این بنگرید که هزاران مشکل فرهنگی که ریشه در گذشته و هزاران مسئله دیگر دارد آیا با این حرکات قابل حل شدن می باشد؟ یقینا خیر. بنابراین ما حرکت هایی را بیشتر حمایت می کنیم و ماکزیمم انرژی خود را برای آن می گذاریم که سعادت و خوشبختی همه جانبه مردم ما را در نتیجه داشته باشد. هزاران بار نوشته ایم:


   « این حقیقت است که پس از صد سال اجبار در آموزاندن زبان فارسی ، به عنوان زبان ملی ، هنوز هم هر کودکی از اقوام ایران ، آن گاه که از مدرسه به خانه می رسد ، کیف و کتاب و زبانی را که با معلم خود به کار می برد ، کنار می گذارد و در هر نقطه ، با ده ها زبان دیگر ، که غالبا فارسی نیستند ، به زبان مادر خویش می گوید که گرسنه است و مادر نیز با همان زبان ، که در هیچ مدرسه ای کاربرد ندارد ، به فرزند خویش صبر را توصیه می کند ! » ( دوازده قرن سکوت! – اشکانیان – ناصر پورپیرار – انتشارات کارنگ – ص 30 )


   تو خودت در اين ده سال چه كارى غير از مزخرف گويى كردى


   افتخارات زیادی در این عرصه دارم و بزرگترین آن دعوت مردم و فعالین به عقل گرایی است. یقین داشته باشید که اگر در همین تبریز به اندازه فعالیت های بنده در هر زمینه دیگری تلاش کرده بودند اکنون وضعمان اینگونه نبود. بنده از خانواده طبقه پایین جامعه هستم و هزاران مشکلات دیگر جلوی بسیاری از فعالیت هایم را گرفته اند ولی خداوند را شاکرم و در روز قیامت سفید روی هستم زیرا قدمی بر نداشته ام که آیندگان هزاران لعن و نفرین را نثارم کنند ولی هنوز راه طولانی در پیش دارم.


   بنيان انديشی درصدد تخريب کاخ مجلل اما مقوايی و دروغينی است که اگاهی های کنونی ادميان در تمام زمينه ها را در ان جای داده اند و بنيان انديش با تدارک و جمع آوری مصالح مستحکم مورد نياز می کوشد تا ضرورت تجديد بنای فرهنگی و تاريخی و حتی علمی جهان را به باور و تاييد صاحب نظران ازاد انديش برساند. اينک و بر اثر 12 سال مجاهدت بر کرسی بلندی قرار داريم که به محض برخورد با گفتاری در باب هخامنشيان و اشکانيان و ساسانيان و چنگيز و تيمور و فتح علی شاه قاجار و تواريخ سرشار از اسراييليات در باب ظهور و حوادث قرون اوليه اسلام و نيز تاليفاتی که به دور تر از 4 سده پيش نسبت می دهند، با اغوشی مملو از ادله رد ناشدنی، دست يهود را در کار تدارک اين گونه جعليات تشخيص دهيم، بوی يهود را از ميان سطور اين گونه گفتار و نوشتارها بشنويم و به جست و جوی هدفی روانه شويم که مقصد اين گونه دست بردگی های بی پروا و در عين حال ناشيانه را آشکارکنيم. مقدمه 40 از کتاب دوم بر آمدن مردم


   آیا قدرت درک این گفتار را دارید؟


   به قفا که می نگرم رد سيلاب و بقايای آٌوار زلزله بنيان انديشی و راه نمای باز سازی تمدن مقوايی سفارش يهود در شرق ميانه و بل جهان را در همه جا می بينم. اقبال نسبی همراه با شگفتی و ناباوری از دو جهت صحنه شناسايی مسير و مراسم هويت شناسی اقوام بزرگ و کوچک منطقه را بلاتکليف گذارده و دير نيست شاهد بروز تنش و تشنج هايی در محيط اموزشی حوزه تاريخ، در حد دست به گريبانی طرفين را در مراکزی شاهد شويم که هرگز تصور بروز تنش را در مخده های مخملينی نداشتند که مدت هاست چون خدايگانانی آگاه بر سرگذشت و سرنوشت ها و در فضايی پر از ستايش و نام داری و عطر و بخور و نام و نان و گمان بر همه چيز
   دانی لم داده بودند. بنيان انديشی اين فضولات را در کار جعل کتيبه نشان داد و به گوشه هايی راند که انگشت يهود جهانی هدايت می کرد. همانجا مقدمه 46   یا این مسائل را؟
   -2
  • A

   aydintabrizli ۷۹۵ روز قبل

   تحليله آي دين آي سيسلي ٦ ساله از رقّه.


   مجبور هستید چنین بگویید.
   -1
  • U

   Uzun ۷۹۵ روز قبل

   معذرت ميخواهم نباشيد ٦ را مينوشتم چون شما هيچ عددي نيستيد.
   1
  • U

   Uzun ۷۹۵ روز قبل

   معذرت ميخواهم نبايد ٦ را مينوشتم چون شما هيچ عددي نيستيد.
   2
  • A

   aydintabrizli ۷۹۵ روز قبل

   معذرت ميخواهم نباشيد ٦ را مينوشتم چون شما هيچ عددي نيستيد.


   یقینا که اینگونه است. معمولا چیزهای بی ارزش را می شمارند.
   -2
  • U

   Uzun ۷۹۵ روز قبل

   مثلا تاكيد ممد به عدد يك. يه دونه الله.
   1
  • A

   aydintabrizli ۷۹۵ روز قبل

   مثلا تاكيد ممد به عدد يك. يه دونه الله.


   می بینید که چقدر احمق هستید.


   قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ


   یکتایی و یگانگی باز نشانی از عدم شمارش است زیرا مشابه دیگری ندارد که شماره بخورد. :)
   0
 5. A

  ahar ۷۹۶ روز قبل

  یکی دیگر از دستاوردهای این تظاهرات این بود که پرده به وضوح از روی حکومت فاشیستی ایران که خودشو حکومتی دینی معرفی کرده بود افتاد.و مردم با وضوح کامل دیدند که حکومت از دین استفاده ی ابزاری میکنه و مردم را بوسیله ی دین الت دست خودش قرار میده.این تظاهرات باعث شد تا قشری که خود را دیندار معرفی کرده بودند هم بیدار بشن.البته کسانی که خودشونو بخواب زدن اونها اصلا بیدار نمیشن.
  به نظرم فرقی که حماسه 18آبان با 85 داشت این بود که در 18 آبان شهر هایی که در 85 در تظاهرات شرکت نکرده بودند اونها هم اومدن و در تظاهرات شرکت کردن.تظاهرات در شهرهای تهران و قم زنگ خطری برای رژیم بود چون در قلب حکومت فاشیستی تهران عده ای اومدن و تظاهرات کردن و این احتمال رو میده که در اینده برای حکومت مشکلات جدی رو ایجاد کنند.
  نکته ی دیگر این بود که بر خلاف 85 غیر از عربستان هیچ یک از کشورهای اروپایی و آمریکا از تظاهرات حمایت نکردند.به نظر میرسد آمریکا و غرب وقتی منافعشون توسط ایران تامین میشه دیگه نیازی به حمایت از آذربایجان نمیبینند.برای اونها فرقی نمیکنه ایران یا آذربایجان برای اونها منافعشون مهمه.متاسفانه ملت آذربایجان در دنیا حامی بین المللی نداره و تنهاست.ولی آذربایجان نیازی به حامی نداره ملتش اگه بیدار بشن و حق و حقوقشونو بشناسن دیگه هیچ قدرتی جلودارشون نیست.
  حرکت ملی هم یک حرکتی است که زمان بر است.آذربایجان یقینا به استقلال خواهد رسید ولی یک شبه این کار شدنی نیست.شاید 10 سال دیگه شاید 100سال دیگه.این بستگی به مردم داره.هر چقدر مردم به مطالعه رو بیارن به کسب علم و آگاهی رو بیارن روند بیداری در مردم سرعت پیدا میکنه.ولی اگه از مطالعه و کسب آگاهی فراری باشن این پروسه استقلال زمانش طولانی تر خواهد بود.
  یاشاسین جانیمیز آذربایجان
  5
  • A

   aydintabrizli ۷۹۶ روز قبل

   ولی اگه از مطالعه و کسب آگاهی فراری باشن این پروسه استقلال زمانش طولانی تر خواهد بود.


   از کجا مطمعن هستید که نتیبجه افزایش علم و آگاهی مردم آذربایجان به استقلال یا تجزیه ختم خواهد شد؟
   -2
  • K

   Kölgə ۷۹۶ روز قبل

   نکته ی دیگر این بود که بر خلاف 85 غیر از عربستان هیچ یک از کشورهای اروپایی و آمریکا از تظاهرات حمایت نکردند.به نظر میرسد آمریکا و غرب وقتی منافعشون توسط ایران تامین میشه دیگه نیازی به حمایت از آذربایجان نمیبینند.برای اونها فرقی نمیکنه ایران یا آذربایجان برای اونها منافعشون مهمه.متاسفانه ملت آذربایجان در دنیا حامی بین المللی نداره و تنهاست.ولی آذربایجان نیازی به حامی نداره ملتش اگه بیدار بشن و حق و حقوقشونو بشناسن دیگه هیچ قدرتی جلودارشون نیست.
   مگر در 85 حمایتی کردند؟ آمریکا و اروپا و روسیه و خلاصه هر کشور دیگر تنها برای منافع خود از حرکتی حمایت میکنند. حرکت ملی آزربایجان حم چون مثل حرکت اکراد نیصت که دو سه نفر گردن کلفت یک عده را اینور آنور بکشند نمیتواند نقش عامل را برای آن ممالک بازی بکند. استراتژی غرب در خاورمیانه حمواره بر استفاده از ایران برای توازن قوا بوده و حمایت از حرکت ملی آزربایجان به معنی تضعیف این احرم فشار بر ترکیه و اعراب میباشد.
   5
 6. T

  tabriz ۷۹۶ روز قبل

  بیر کسه یول میلتی ایدماغا بو اولا بیلر کی حرکت اقتصادیات باغلانسین. مثلا کرد لرین چوخی اله بو اقتصادی مثلیه گوره او گروهلاردا چالیشیرلر و بو اولارین تشکیلاتلانماسینا گوج وریر.( منظوروم بو دییر کی گداخ قاچاق چیلیخ دالیسیجن ها :))))) ) اگر بیر گون گله کی بیزیم میلت بونی گوره لر کی اگر ملت چی اولالار الیه بیلجاخ لار چوخلی فرصتلردن فایدالانسینلار اوندا بو حرکت سیل کیمین اخار و گد گده ارتار. بو نا گوره ده حاکمیت ازربایجانین اقتصادیاتینین اوین یخیر و ملی فعال لاری ده اقتصادی فشارلار التینده بوراخیر. اما منه گوره بو ایش اولاجاق و چوخ دا اوزاخ دییر. بیز گرح بازارا چوخ لی ایش لر گوراخ. تبریزین یا او بیری شهر لرین بازارلاری چوخ مهم دیلر. کتاب یازانلاردان حمایت لازیم دیر.
  4
  • A

   aydintabrizli ۷۹۶ روز قبل

   اگر ملت چی اولالار الیه بیلجاخ لار چوخلی فرصتلردن فایدالانسینلار اوندا بو حرکت سیل کیمین اخار و گد گده ارتار


   غالب افرادی را که دیده ام برای تامین منافع خود در آینده آذربایجان برای پرونده سازی تلاش می کنند. تبلیغات راه می اندازند و زمانی که یک مصاحبه چند دقیقه ای با این حضرات داریم چیزی جر حماقت در آنها دیده نمی شود.
   -1
 7. S

  shadow ۷۹۶ روز قبل

  یکی دیگر از بهترین و مبارک ترین اتفاقات این تظاهرات همصدایی ملت عرب با ترک ها بود. این قضیه باید از طرف حرکت ملی آذربایجان جدی گرفته بشه و سطح این روابط افزایش پیدا کنه
  6
  • A

   aydintabrizli ۷۹۶ روز قبل

   اعراب در تاریخ مهمترین حامیان دیگر ملل مسلمان تحت ستم بوده اند. آنها برادران مسلمان خود را فراموش نکرده اند و همواره پشتیبان آنها بوده اند و در این راه خسارات فراوانی دیده اند.
   0
 8. U

  Uzun ۷۹۵ روز قبل

  در تاثير بسيار مثبت اين اعتراضات عظيم بر حركت ملي آزربايجان شكي نيست اين را حتي خود فارسها و دولتشان هم اعتراف كرده اند، دليل اين همه سينه زني و داد و بيداد و تبليغات منفي شان هم همين اصت.
  حكومت فارس و همينطور مردم عاديشان هميشه ميدانستند تركهاي آزربايجاني چه قدرت و اتحادي دارند ولي اينگونه قدرت نمايي هاي ترك ها اين موضوع را رسانه اي كرده و فارسها و دولتشان را مجبور به دهان گشايي ميكند.
  چيزي كه رفته رفته هكومت و مردم فارس را بيش از پيش به هراي مي اندازد اين موضوع اصت كه ميبينند قدرت بالقوه اي كه تورك ها داشته و دارند به مرور زمان چقدر توان بالقوه شدن در كمترين زمان ممكن را دارد. حقيقت تلخ و كمرشكن براي اينها مشاهده اين موضوع اصت.
  به علاوه اين گونه اتفاقات باعث ميشود عده اي هم كه فقط به دليل منافع در كنار سيستم فارسي بوده اند، براي حفظ آينده شان هم كه شده در كنار ملت خود به ايستند و حرف بزنند. اين عمل فارسها را ديوانه ميكند چون ميبينند اگر بحراني پيش بيايد خيليها پشتشان را خالي خواهند كرد. همانهايي كه فقط براي پست و مقام و پول امروز به ملت خود پشت كرده اند.
  مورد ديگرش آشكار شدن و حتي بالارفتن بيش از پيش ديوار بي اعتمادي و بيگانگي بين فارس ها و ديگر ملتهاي ساكن در جغرافياي سياسي عيران اصت. اين موضوعي است كه نزديك به ٨٠ سال اصت سيستم هاي فارسي پهلوي و جمهورس اسلامي براي ناديده گرفتن و از بين بردنش تلاش ميكنند. ولي سياستهاي خودشان و تفكرات ملي شان باعث شده و ميشود كه نتيجه برعكسي حاصل شود. و البته از اين پس هم چاره اي جز ادامه ايم سياستها ندارند. كار به جايي رسيده كه اگر فردا دولت سوئد را با كل سيستمش در ايران سركار بياوريم باز هم عرب و بلوچ و كرد و تورك حاضر نيستند در كنار فارس ها و در داخل يك مرز سياسي زندگي كنند. طلاق سياسي بين ما و فارسها غيرقابل جلوگيري اصت.
  آخر داستان عيران براي عيرانچي ها بسيار تلخ اصت و دلهره آور، ولي براي ما اميد براي آينده اي روشن، زندگي در آزادي، زير پرچم و هويت خود، تلاش براي رقابت با جهان متمدن، دور شدن هر چه سريعتر از خرافات و تفكرات ضدانساني و....
  از همينجا به فارسها و دولتشان توصيه ميكنم دست از دامان و خاك ما بردارند تا در آينده به عنوان همسايه شان دست ياري را برايشان دراز كنيم تا بتوانند حداقل در مسير روشني گام بردارند.
  3
 9. Q

  qarabuta ۷۹۴ روز قبل

  این اعتراضات نشان داد که حرکت ملی آزربایجان زنده است و روند بیداری ملی صعودی اسط
  3
 10. B

  bamsi ۷۹۳ روز قبل

  این اعتراضها بسیار خوب بود و اثر فراوانی دارد وداشت
  1- این اعتراضها افراد خاموش و یا ضد ترک را حتی به خاطر همرنگ شدندبامردم وادار به اعتراض کرده است.
  2- ترکها را با هر عقیده باهم متحد کرد.
  3- مسئولین را وادار به اعتراف عذر خواهی کرد
  4- این اعتراضها هرگونه ادعای اینکه هدف فتیله تحقیر وتوهین نبوده واشتباه شده است را با پخش اظهارات بازیگران برملا ساخت.
  5- رویداذ های پس این اعتراضها نشان داد بازیگران ضد ترک هستند.
  6- نگاه کنید به جملات دلقک می گوید اینها پان ترک هستند و اینکه می خواهند زندانیان ترک را بدون قید وشرط آزاد کنند !!؟؟ اولا کسی با چه شرایطی باید از زندان آزاد شود ربطی به این دلقک ندارد چه برسد به تلویزیون جمهوری اسلامی که با پولی مردم اداره می شود بقول معروف این دلقک خود را جای حاکم قرار داد است این نشان می دهد در تلویزیون از ریز ودورشت نژادپرست هستند.
  4
 11. U

  Uzun ۷۹۳ روز قبل

  يك اثر مثبت ديگر اين اتفاق هم روشدن بيشتر از قبل تفكرات اسهال طلبان ايراني و سبزچي ها بود كه باعث كمتر از قبل شدن طرفداران محدود آنها در آزربايجان خواهد شد.
  حسن كليدساز رسما خفه خون عاريايي گرفت. طرفدارانش هم كه براي ترك ها شاخ و شونه كشي كرده و ميكنند. بهتر از اين نميشد.
  5
 12. U

  Uzun ۷۹۳ روز قبل

  "اکنون چهل و چند سالی است که تمام کوشش حکومت های ایران نه تنها بر محدود کردن، که بر محو کردن زبان ترکی است. آن را آذری نامیدند؛ زبان تحمیلی نامیدند؛ اسم شهرها و محله های آذربایجان را عوض کردند؛ کارمند و سرباز ترک را به نواحی فارس نشین و به عکس فرستادند؛ اما هنوز که هنوز است کوچکترین موفقیتی در از بین بردن ترکی نداشته ایم."  کتاب در خدمت و خیانت روشنفکران، جلال آل احمد. جلد دو صفحه 138
  4
  • Q

   qarabuta ۷۹۳ روز قبل

   الان باید گفت که به عبارتی 90 سال و حتی تا نزدیک 150 سال اسط که با زبان تورکی مبارزه می شود چوون شواهد نشان می دهد که از زمان ورود روشنفکران غربگرا ضدیت با تورک در ایران شروع شده است
   4
 13. U

  Uzun ۷۶۸ روز قبل

  ما و تقريبا تمامي جوانان آزربايجاني كه براي حقوق خود و آزادي از اشغال و استعمار فارس تلاش ميكنند همگي نسلي هستيم كه بدون هيچ گونه رسانه و اطلاع رساني و منابع و غيره و فقط به دليل جرقه اي در دل و وجدانمان بر ضد فاشيسم فارسي/ايراني صدايمان را بلند كرديم. ولي نسلي كه در راه اصت، با قدرت، شدت و نفرات بيشتر در راه اصت. همين گستاخي ها و يا شمشير از روبستن هاي ايران و رسانه هاي فارس داخل و خارج از عوامل مهم بيداري ملي اصت. نشانه هاي اين اتفاق را در طي همين چند سال اخير در جامعه و همينطور شبكات اجتماعي ميبينيم.
  خود بنده چند سال تمام به دنبال نوشته يا مقاله اي در مورد حكومت ملي آزربايجان بودم كه نظرات پان ايرانيستها را بالا نياورده باشد اما در كجا ميشد پيدايش كرد؟؟؟!
  نه اينترنتي بود نه تلويزيوني. تنها جايي كه مرا به دروغ بودن تبليغات عيراني ها آگاه كرد همين خاطرات بزرگان خانواده بود كه هيچ چيزي از سياستهاي امروز نميدانستند و برايشان اصلا مهم هم نبود.
  اما نسل جديد بسيار آگاه اصت و خرافات مذهبي و تاريخي ايراني ها را به راحتي به سخره گرفته اند.
  شوونيسم فارسي براي همين اصت كه ترك ستيزي را از اهداف اوليه خود قرار داده. ميترسند. مثل سگ ميترسند.
  3
 14. B

  bamsi ۵۲۷ روز قبل

  خیلی عالی بود وکوبنده بود
  2

نظرات اخیر

B

Bugda01

... 1

لینکهای جنجالی اخیر

نظرات داغ اخیر

آخرین نظرات کاربران

قیرمیز چیست؟
قیرمیز (قازان سابق) از طرف تعدادی از کاربران اینترنت علاقمند به اشتراک لینک ايجاد گرديده و انگيزه ايجاد آن پاسخ گويى به نياز جامعه براى دسترسى به اطلاعات آزاد و متنوع از منابع گوناگون به همراه ارتقاى فرهنگ گفتگو و تحمل نظرات ديگران است.